High school track: Bryan Station sweeps boys' and girls' Class 3A Region 6 titles

mmaloney@herald-leader.comMay 9, 2013 

  • BOYS

    Teams Bryan Station (BS) 167; Paul Laurence Dunbar (PLD) 97; Henry Clay (HC) 94; Lafayette (L) 83; Tates Creek (TC) 38; Anderson Co. (AC) 36; Scott Co. (SC) 28; Woodford Co. (WC) 15.

    100 E.J. Floreal (PLD) 11.03; Bolaji Ogbulu (BS) 11.14; Ishmael Webb (BS) 11.18. 200 E.J. Floreal (PLD) 21.61; DeQuan Robinson (HC) 22.12; Ishmael Webb (BS) 22.12. 400 William Allen (BS) 49.09; Bolaji Ogbulu (BS) 50.16; Davonte Robinson (HC) 50.46. 800 Elijah Olige (PLD) 1:58.70; Kendall Muhammad (PLD) 1:59.55; Matthew Fister (WC) 2:00.84. 1,600 — John Spencer (L) 4:31.39; Benjamin Young (TC) 4:31.74; Malik Mahmud (PLD) 4:34.07. 3,200 — Benjamin Young (TC) 10:07.85; Alex Mortimer (TC) 10:22.88; Robert Myers (PLD) 10:28.11.

    110 hurdles — Malcolm Smith (BS) 15.68; Desmond Howard (BS) 16.45; Austin Black (HC) 17.46. 300 hurdles — Malcolm Smith (BS) 40.39; Desmond Howard (BS) 41.33; Austin Black (HC) 42.42.

    4-by-100 relay — Dunbar (David Taylor, Devante Bonnett, Emery Thompson, E.J. Floreal) 42.76; Bryan Station (Lavelle Cloyd, Ishmael Webb, Steven Breathett, William Allen) 43.04); Henry Clay (DeQuan Robinson, Sydney Hugle, Davion Jackson, Malik Washington) 43.05. 4-by-200 relay — Henry Clay (Davion Jackson, Malik Washington, Davonte Robinson, DeQuan Robinson) 1:28.01; Bryan Station (William Allen, SAteven Breathett, Bolaji Ogbulu, Ishmael Webb) 1:29.65; Scott Co. (Jervon Christopher, Keeshon Brent, Deonte Doss, Jake Sabol) 1:32.30. 4-by-400 relay — Bryan Station (Malcolm Smith, William Allen, Lavelle Cloyd, Danny Leitch) 3:28.97; Dunbar (Malik Mahmud, Kendall Muhammad, Elijah Olige, William Sayers) 3:30.67; Henry Clay (Krist Mattingly, Dakhari Campbell, Austin Keene, Davion Jackson) 3:34.31. 4-by-800 relay — Dunbar (Elijah Olige, Trevor Krolak, Malik Mahmud, Kendall Muhammad) 8:18.07; Henry Clay (Harris Qazi, Guy York, Ryan Lazur, Logan Parsons) 8:34.01; Lafayette (Yuske Kawabe, Tucker Stofer, Kadesh Murphy, Zach Murphy) 8:54.81.

    Shot put — Landon Young (L) 50-10; Michael Koehler (BS) 44-4; Elijah Gibbs (HC) 43-0. Discus — Landon Young (L) 156-0; Joshua McCleary (L) 131-1; Elijah Gibbs (HC) 129-0. High jump — Corey Williams (BS) 6-6; Tyson Yett (AC) 6-2; Twquan Claitt (BS) 5-8. Pole vault — Conner Morrison (L) 11-0; Chris Hall (BS) 11-0; Daniel McWilliams (WC) 10-6. Long jump — Corey Williams (BS) 22-0; Emery Thompson (PLD) 21-7; Jonathon Bosley (BS) 20-9. Triple jump — Corey Williams (BS) 43-7; Emery Thompson (PLD) 43-1; Tyson Yett (AC) 43-0¼.

    GIRLS

    Teams Bryan Station 121; Tates Creek 106; Dunbar 100; Henry Clay 67; Scott Co. 55; Lafayette 51; Woodford Co. 50; Anderson Co. 8.

    100 Natavia Barber (TC) 12.61; Mikaielle Floreal (PLD) 12.65; Trisha Chism (HC) 12.71. 200 Natavia Barber (TC) 25.54; Trisha Chism (HC) 25.82; Shania Lyvers (BS) 25.93. 400 Labi Frazier (BS) 58.59; Laura Edwards (PLD) 1:00.09; Shania Lyvers (BS) 1:00.44. 800 Ashley Whaley (TC) 2:26.72; Adira Jarman (WC) 2:27.65; Cassie woosley (SC) 2:28.75. 1,600 Miranda Mullins (L) 5:26.90; Elle Buser (AC) 5:29.09; Kyle Mink (WC) 5:29.93. 3,200 Emma Guilfoil (BS) 11:56.36; Olivia Rodriguez (L) 12:04.91; Mia Cornette (WC) 12:10.07.

    100 hurdles — Kaleshia Harris (PLD) 16.26; Amari Cowan (L) 16.66; Rubi Benton (PLD) 17.86. 300 hurdles Tatiyana Dean (TC) 47.48; Kaleshia Harris (PLD) 47.63; Asiah Smith (HC) 48.88.

    4-by-100 relay Bryan Station (Talor Wilkerson, Gabby Perdue, Dakesha Stewart, Shania Lyvers) 49.18; Dunbar (Laura Edwards, Trina Thomas, Kierra Muhammad, Mikaielle Floreal) 49.73; Henry Clay (Anastasia Lyon, Trisha Chism, Asiah Smith, Cierra Henderson) 49.74. 4-by-200 relay Henry Clay (Kelsey Briscoe, Trisha Chism, Anastasia Lyon, Asiah Smith) 1:43.01; Bryan Station (Gabby Perdue, Dakesha Stewart, Labi Frazier, Shania Lyvers) 1:43.39; Tates Creek (Natavia Barber, Alesia Hardin, Aneya Hardin, Tyanne Bentley) 1:46.55. 4-by-400 relay Bryan Station (Labi Frazier, Talor Wilkerson, Dakesha Stewart, Teairra Payton) 4:07.12; Tates Creek (Tyanne Bentley, Markierra Dixon, Alesia Hardin, Aneya Haradin) 4:15.05; Dunbar (Laura Edwards, Kierra Muhammad, Trina Thomas, Maddie Hurst) 4:18.34. 4-by-800 relay Bryan Station (Manuela Botaka, Noela Botaka, Lauren Guilfoil, Emma Guilfoil) 9:53.01; Woodford Co. (Adira Jarman, Kylie Mink, Janet Dake, Caitlin Sullivan) 9:57.90; Tates Creek (Emma Anderson, Ashley Whaley, Mayah Plucinski, Kara Weaver) 10:04.78.

    Shot put Taelor Brown (TC) 35-11½ ; Halee Hudson (SC) 33-10½ ; Chelsey Ford (WC) 33-10. Discus Chelsey Ford (WC) 110-1; Carynn Stewart (BS) 107-6; Taelor Brown (TC) 105-9. High jump Rachel Roberts (BS) 5-0; Heaven Bigelow (TC) 5-0; Allison Grewe (PLD) 5-0. Pole vault Abby Harris (SC) 11-0; Maggie Murdock (SC) 11-0; Lauren English (L) 9-6. Long jump Sydney Jones (PLD) 17-6; Anastasia Lyon (HC) 16-11½ ; Priscilla Thorn (SC) 16-9½ . Triple jump — Kierra Muhammad (PLD) 36-1; Allison Grewe (PLD) 33-3; Jeanice Boyd (BS) 31-8½ .

Bryan Station hit the daily double Thursday, sweeping the boys' and girls' titles in the Class 3A Region 6 Track and Field Championships at Lafayette.

"They've been working pretty hard, so they deserve it," Coach Kathy Broadnax said. "I just couldn't be more proud right now."

The Defenders repeated as boys' champions with 167 points, 70 better than runner-up Paul Laurence Dunbar.

Bryan Station's girls unseated Dunbar from the top spot, scoring 121 to Tates Creek's 106. Dunbar was a close third with 100.

The top two finishers in each event advance to next weekend's State Meet at the University of Louisville. Also, the top 10 athletes in each event from across the state who did not place first or second in a region will advance.

Going to compete

The Bryan Station boys used last year's region win as a stepping stone to a state championship.

That's the goal again this time, although Broadnax isn't making any predictions.

"We've had a few mishaps, a few things go wrong. North Hardin is really tough," she said. "Like I told the guys, if we individually do everything we can, then we can't ask for more than that. So we're going to go up there and compete."

Corey Williams sparked Thursday's onslaught by sweeping the long jump, triple jump and high jump.

The Defenders also had 1-2 finishes by Malcolm Smith and Desmond Howard in both hurdle events, and by William Allen and Bolaji Ogbulu in the 400.

"I felt the competition. It was really good competition, and they helped push me to do better," said Allen, a 15-year-old freshman, after crossing the line in 49.09 seconds. "When I came around the backstretch (at 200 meters), I started to push more, and I knew I had the race."

Bryan Station closed things by winning the 4-by-400 relay, after having second-place finishes in three other individual events and two relays.

Dunbar's E.J. Floreal, son of Kentucky Coach Edrick Floreal, got very busy in the sprints.

The younger Floreal, a 6-foot-4, 203-pounder, swept the 100 (11.03) and 200 (21.61).

"I knew I was going to win," he said of his 100. "I only ran about three races. Two of them were really bad and, the other one, I don't really know what happened. But I knew I could run faster than the times I put up for the region."

The Bulldogs also won the 4-by-100 and 4-by-800 relays, and had a 1-2 finish at 800 meters from Elijah Olige and Kendall Muhammad.

Lafayette's Landon Young was a double winner, taking the shot put and discus.

Teammate Conner Morrison was tops in the pole vault, and John Spencer won the 1,600 in a stirring battle to the tape, edging Tates Creek's Benjamin Young by 35 hundredths of a second in 4:31.39.

Young later won the 3,200, followed by teammate Alex Mortimer.

Showing some heart

The girls' competition was close throughout, but Bryan Station had just enough ammo.

"We had some good and some bad," Broadnax said. "The girls have become such a strong team this year and they've shown me so much heart. We had some bad handoffs and we have a lot to work on before next Saturday, going to State. But they competed. They're competitors, and I couldn't be more proud."

Bryan Station winners included Labi Frazier in the 400, Emma Guilfoil in the 3,200 and Rachel Roberts in the high jump, along with the 4-by-100, 4-by-400 and 4-by-800 relays.

Tates Creek's Natavia Barber swept the 100 and 200. The Commodores' other winners included Ashley Whaley in the 800, Taelor Brown in the shot put and Tatiyana Dean in the 300-meter hurdles.

Dean's win was especially sweet after false-starting in the 100-meter hurdles.

"This felt great. I actually quit track about a month into the season, so I wasn't working out for two months," she said. "I just felt so horrible because track is kind of who I am, so I came back and my first first two races I got fifth, then I got third and now I just won. So I feel like I'm kind of back in the saddle."

Dunbar winners included Kaleshia Harris in the 100 hurdles, Sydney Jones in the long jump and Kierra Muhammad in the triple jump.


BOYS

Teams Bryan Station (BS) 167; Paul Laurence Dunbar (PLD) 97; Henry Clay (HC) 94; Lafayette (L) 83; Tates Creek (TC) 38; Anderson Co. (AC) 36; Scott Co. (SC) 28; Woodford Co. (WC) 15.

100 E.J. Floreal (PLD) 11.03; Bolaji Ogbulu (BS) 11.14; Ishmael Webb (BS) 11.18. 200 E.J. Floreal (PLD) 21.61; DeQuan Robinson (HC) 22.12; Ishmael Webb (BS) 22.12. 400 William Allen (BS) 49.09; Bolaji Ogbulu (BS) 50.16; Davonte Robinson (HC) 50.46. 800 Elijah Olige (PLD) 1:58.70; Kendall Muhammad (PLD) 1:59.55; Matthew Fister (WC) 2:00.84. 1,600 — John Spencer (L) 4:31.39; Benjamin Young (TC) 4:31.74; Malik Mahmud (PLD) 4:34.07. 3,200 — Benjamin Young (TC) 10:07.85; Alex Mortimer (TC) 10:22.88; Robert Myers (PLD) 10:28.11.

110 hurdles — Malcolm Smith (BS) 15.68; Desmond Howard (BS) 16.45; Austin Black (HC) 17.46. 300 hurdles — Malcolm Smith (BS) 40.39; Desmond Howard (BS) 41.33; Austin Black (HC) 42.42.

4-by-100 relay — Dunbar (David Taylor, Devante Bonnett, Emery Thompson, E.J. Floreal) 42.76; Bryan Station (Lavelle Cloyd, Ishmael Webb, Steven Breathett, William Allen) 43.04); Henry Clay (DeQuan Robinson, Sydney Hugle, Davion Jackson, Malik Washington) 43.05. 4-by-200 relay — Henry Clay (Davion Jackson, Malik Washington, Davonte Robinson, DeQuan Robinson) 1:28.01; Bryan Station (William Allen, SAteven Breathett, Bolaji Ogbulu, Ishmael Webb) 1:29.65; Scott Co. (Jervon Christopher, Keeshon Brent, Deonte Doss, Jake Sabol) 1:32.30. 4-by-400 relay — Bryan Station (Malcolm Smith, William Allen, Lavelle Cloyd, Danny Leitch) 3:28.97; Dunbar (Malik Mahmud, Kendall Muhammad, Elijah Olige, William Sayers) 3:30.67; Henry Clay (Krist Mattingly, Dakhari Campbell, Austin Keene, Davion Jackson) 3:34.31. 4-by-800 relay — Dunbar (Elijah Olige, Trevor Krolak, Malik Mahmud, Kendall Muhammad) 8:18.07; Henry Clay (Harris Qazi, Guy York, Ryan Lazur, Logan Parsons) 8:34.01; Lafayette (Yuske Kawabe, Tucker Stofer, Kadesh Murphy, Zach Murphy) 8:54.81.

Shot put — Landon Young (L) 50-10; Michael Koehler (BS) 44-4; Elijah Gibbs (HC) 43-0. Discus — Landon Young (L) 156-0; Joshua McCleary (L) 131-1; Elijah Gibbs (HC) 129-0. High jump — Corey Williams (BS) 6-6; Tyson Yett (AC) 6-2; Twquan Claitt (BS) 5-8. Pole vault — Conner Morrison (L) 11-0; Chris Hall (BS) 11-0; Daniel McWilliams (WC) 10-6. Long jump — Corey Williams (BS) 22-0; Emery Thompson (PLD) 21-7; Jonathon Bosley (BS) 20-9. Triple jump — Corey Williams (BS) 43-7; Emery Thompson (PLD) 43-1; Tyson Yett (AC) 43-0¼.

GIRLS

Teams Bryan Station 121; Tates Creek 106; Dunbar 100; Henry Clay 67; Scott Co. 55; Lafayette 51; Woodford Co. 50; Anderson Co. 8.

100 Natavia Barber (TC) 12.61; Mikaielle Floreal (PLD) 12.65; Trisha Chism (HC) 12.71. 200 Natavia Barber (TC) 25.54; Trisha Chism (HC) 25.82; Shania Lyvers (BS) 25.93. 400 Labi Frazier (BS) 58.59; Laura Edwards (PLD) 1:00.09; Shania Lyvers (BS) 1:00.44. 800 Ashley Whaley (TC) 2:26.72; Adira Jarman (WC) 2:27.65; Cassie Woosley (SC) 2:28.75. 1,600 Miranda Mullins (L) 5:26.90; Elle Buser (AC) 5:29.09; Kylie Mink (WC) 5:29.93. 3,200 Emma Guilfoil (BS) 11:56.36; Olivia Rodriguez (L) 12:04.91; Mia Cornette (WC) 12:10.07.

100 hurdles — Kaleshia Harris (PLD) 16.26; Amari Cowan (L) 16.66; Rubi Benton (PLD) 17.86. 300 hurdles Tatiyana Dean (TC) 47.48; Kaleshia Harris (PLD) 47.63; Asiah Smith (HC) 48.88.

4-by-100 relay Bryan Station (Talor Wilkerson, Gabby Perdue, Dakesha Stewart, Shania Lyvers) 49.18; Dunbar (Laura Edwards, Trina Thomas, Kierra Muhammad, Mikaielle Floreal) 49.73; Henry Clay (Anastasia Lyon, Trisha Chism, Asiah Smith, Cierra Henderson) 49.74. 4-by-200 relay Henry Clay (Kelsey Briscoe, Trisha Chism, Anastasia Lyon, Asiah Smith) 1:43.01; Bryan Station (Gabby Perdue, Dakesha Stewart, Labi Frazier, Shania Lyvers) 1:43.39; Tates Creek (Natavia Barber, Alesia Hardin, Aneya Hardin, Tyanne Bentley) 1:46.55. 4-by-400 relay Bryan Station (Labi Frazier, Talor Wilkerson, Dakesha Stewart, Teairra Payton) 4:07.12; Tates Creek (Tyanne Bentley, Markierra Dixon, Alesia Hardin, Aneya Haradin) 4:15.05; Dunbar (Laura Edwards, Kierra Muhammad, Trina Thomas, Maddie Hurst) 4:18.34. 4-by-800 relay Bryan Station (Manuela Botaka, Noela Botaka, Lauren Guilfoil, Emma Guilfoil) 9:53.01; Woodford Co. (Adira Jarman, Kylie Mink, Janet Dake, Caitlin Sullivan) 9:57.90; Tates Creek (Emma Anderson, Ashley Whaley, Mayah Plucinski, Kara Weaver) 10:04.78.

Shot put Taelor Brown (TC) 35-11½ ; Halee Hudson (SC) 33-10½ ; Chelsey Ford (WC) 33-10. Discus Chelsey Ford (WC) 110-1; Carynn Stewart (BS) 107-6; Taelor Brown (TC) 105-9. High jump Rachel Roberts (BS) 5-0; Heaven Bigelow (TC) 5-0; Allison Grewe (PLD) 5-0. Pole vault Abby Harris (SC) 11-0; Maggie Murdock (SC) 11-0; Lauren English (L) 9-6. Long jump Sydney Jones (PLD) 17-6; Anastasia Lyon (HC) 16-11½ ; Priscilla Thorn (SC) 16-9½ . Triple jump — Kierra Muhammad (PLD) 36-1; Allison Grewe (PLD) 33-3; Jeanice Boyd (BS) 31-8½ .

Mark Maloney: (859) 231-3229 Twitter: @MarkMaloneyHL Blog: markmaloney.bloginky.com

Lexington Herald-Leader is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service