Kentucky's Oswald wins SEC 10,000 in record time

Herald-Leader Staff ReportMay 11, 2013 

University of Kentucky distance runner Chelsea Oswald

University of Kentucky junior Chelsea Oswald ran the fastest 10,000 meters in Southeastern Conference Track and Field Championships history, winning the event in 33 minutes, 38.35 seconds at Columbia, Mo., on Friday night.

Oswald also set the Walton Stadium record, and became the third-fastest Wildcat at the distance all-time.

“It is pretty special when somebody breaks an SEC record, especially when you consider how long this conference has existed and how many great athletes have competed here,” Kentucky Coach Edrick Floreal said. “It shows how far she’s come and how much she’s accomplished throughout the year.

Friday marked the first time Oswald, from Medina, Ohio, attempted the 10,000 meters. Typically, she runs the 1,500, mile, 3,000 and 5,000.

“This is the first SEC Outdoor Meet of my career so I am just excited to be healthy and competing,” Oswald said. “Every time I step on the track I’m excited to represent my team and UK because I would not have been able to do this without them.”

Oswald's victory was worth 10 points for Kentucky. With two days of competition remaining, the Wildcats are in fifth place with 12 points. Arkansas leads the women's meet with 21 points through three events scored. Florida has 35 points to top the men's field. The UK men have not yet scored.

Cally Macumber picked up two points for Kentucky by finishing seventh in the 10,000 meters with a personal best 34:44.34. Macumber is now the fifth-fastest UK competitor at 10K all-time.

“As far as the team we still have a little bit of work to do to get better, and be able to compete at that level,” Floreal said. “I think some people have made the transition. We just need more to do so.”

Kentucky began Friday's session of preliminary races with a pair of 800-meter final qualifying performances.

Keffri Neal took second in the first preliminary heat in 1:49.51 and enters Sunday's men's final as the third-fastest qualifier.

Allison Peare's time of 2:07.90 put her in the finals as the seventh-fastest qualifier.

Keith Hayes tied his season-best in the 400-meter hurdles (:52.55) and has the sixth-best time entering Sunday's finals.

The meet continues at 2 p.m. EDT on Saturday and Sunday.

SEC Outdoor Track and Field Championships

At Columbia, Mo.

Men’s Team Standings (through three events): 1. Florida 35; 2. Arkansas 25; 3. Georgia 17; 4. Missouri 15; 5. Texas A&M 7; T6. Alabama 6; T6. Auburn 6; 8. Tennessee 4; T9. Ole Miss 1; T9. LSU 1.

Women’s Team Standings (through three events): 1. Arkansas 21; 2. LSU 17; 3. Georgia 16; 4. Florida 14; 5. Kentucky 12; 6. Mississippi State 8; 7. Vanderbilt 7; 8. Auburn 6; T9. Ole Miss 5; T9. Texas A&M 5; 11. Missouri 4; 12. Alabama 2.

Women’s Heptathlon (final results): 1. Makeba Alcide, AR (5,968); 2. Erica Bougard, MS (5,786); 3. Lucie Ondraschkova, UG (5,627); 4. Mary Nall, UM (5,397); 5. Jena Hemann, TAMU (5,378); 6. Lorraine Graham, UF (5,239); 7. Jennifer Cannon, VU (5,183); 8. Annie Kunz, TAMU (5,141); 9. Therese Jernbeck, LS (5,136); 10. Morgan Whitson, MU (4,922); 11. Lacey Dent, UA (4,824); 12. Kaitlyn Moreau, LS (4,811); 13. Kelcy Vanarsdall, MU (4,621).

Women’s Heptathlon Long Jump: 1. Erica Bougard, MS (6.01m/19-8); 2. Lucie Ondraschkova, UG (5.87m/19-3); 3. Lorraine Graham, UF (5.76m/18-10); 4. Mary Nall, UM (5.65m/18-6); 5. Makeba Alcide, AR (5.64m/18-6); 6. Lacey Dent, UA (5.57m/18-3); 7. Annie Kunz, TAMU (5.55m/18-2); 8. Morgan Whitson, MU (5.50m/18-0); 9. Therese Jernbeck, LS (5.41m/17-9); 10. Jennifer Cannon, VU (5.27m/17-3); 11. Jena Hemann, TAMU (5.20m/17-0); 12. Kaitlyn Moreau, LS (5.17m/16-11); 13. Kelcy Vanarsdall, MU (4.86m/15-11).

Women’s Heptathlon Javelin: 1. Jena Hemann, TAMU (41.59m/136-5); 2. Morgan Whitson, MU (39.11m/128-3); 3. Mary Nall, UM (38.13m/125-1); 4. Lucie Ondraschkova, UG (37.65m/123-6); 5. Makeba Alcide, AR (34.32m/112-7); 6. Therese Jernbeck, LS (33.95m/111-4); 7. Jennifer Cannon, VU (33.21m/108-11); 8. Erica Bougard, MS (32.53m/106-8); 9. Kaitlyn Moreau, LS (28.87m/94-8); 10. Lacey Dent, UA (27.70m/90-10); 11. Kelcy Vanarsdall, MU (22.40m/73-6); 12. Annie Kunz, TAMU (22.38m/73-5); 13. Lorraine Graham, UF (20.10m/65-11).

Women’s Heptathlon 800m: 1. Therese Jernbeck, LS (2:13.58); 2. Makeba Alcide, AR (2:13.66); 3. Kelcy Vanarsdall, MU (2:16.64); 4. Erica Bougard, MS (2:17.82); 5. Mary Nall, UM (2:18.93); 6. Lucie Ondraschkova, UG (2:19.30); 7. Jennifer Cannon, VU (2:23.30); 8. Annie Kunz, TAMU (2:24.00); 9. Jena Hemann, TAMU (2:25.36); 10. Lorraine Graham, UF (2:29.89); 11. Morgan Whitson, MU (2:31.59); 12. Kaitlyn Moreau, LS (2:33.56); 13. Lacey Dent, UA (2:34.75).

Men’s Decathlon (final results): 1. Maicel Uibo, UG (7,781); 2. Kevin Lazas, AR (7,579); 3. Nathanael Franks, AR (7,520); 4. Ser Whittaker, MU (7,047); 5. Garrett Scantling, UG (6,943); 6. Devon Williams, UG (6,765); 7. Parker Shearer, AU (6,661); 8. Peyton Moss, UM (6,543); 9. Matt Kirbos, AR (6,401); 10. Julius Sommer, AR (5,479).

Men’s Decathlon 110m Hurdles: 1. Garrett Scantling, UG (14.49); 2. Maicel Uibo, UG (14.78); 3. Ser Whitaker, MU (14.87); 4. Julius Sommer, AR (14.95); 5. Devon Williams, UG (15.03); 6. Kevin Lazas, AR (15.19); 7. Parker Shearer, AU (15.42); 8. Peyton Moss, UM (15.56); 9. Nathanael Franks, AR (15.59); 10. Matt Kirbos, AR (16.43).

Men’s Decathlon Discus: 1. Julius Sommer, AR (43.06m/141-3); 2. Maicel Uibo, UG (41.32m/135-6); 3. Garrett Scantling, UG (41.15m/135-0); 4. Kevin Lazas, AR (40.57m/133-1); 5. Nathanael Franks, AR (40.27m/132-1); 6. Ser Whitaker, MU (37.95m/124-6); 7. Devon Williams, UG (35.35m/115-11); 8. Parker Shearer, AU (34.76m/114-0); 9. Matt Kirbos, AR (32.72m/107-4); 10. Peyton Moss, UM (31.73m/104-1).

Men’s Decathlon Pole Vault: 1. Kevin Lazas, AR (4.85m/15-11); 2. Maicel Uibo, UG (4.75m/15-7); 3. Peyton Moss, UM (4.25m/13-11); 4. Nathanael Franks, AR (4.25m/13-11); 5. Matt Kirbos, AR (4.05m/13-3); 6. Devon Williams, UG (3.95m/12-11); 7. Parker Shearer, AU (3.75m/12-3); 8. Ser Whitaker, MU (3.55m/11-7).

Men’s Decathlon Javelin: 1. Ser Whitaker, MU (60.18m/197-5); 2. Garrett Scantling, UG (58.83m/193-0); 3. Maicel Uibo, UG (57.15m/187-6); 4. Kevin Lazas, AR (55.19m/181-1); 5. Nathanael Franks, AR (51.66m/169-6); 6. Julius Sommer, AR (50.42m/165-5); 7. Devon Williams, UG (47.97m/157-4); 8. Parker Shearer, AU (47.83m/156-11); 9. Matt Kirbos, AR (47.31m/155-2); 10. Peyton Moss, UM (43.91m/144-0).

Men’s Decathlon 1,500m: 1. Nathanael Franks, AR (4:23.16); 2. Parker Shearer, AU (4:51.13); 3. Peyton Moss, UM (4:53.96); 4. Maicel Uibo, UG (4:58.59); 5. Ser Whitaker, MU (5:02.76); 6. Kevin Lazas, AR (5:07.88); 7. Devon Williams, UG (5:16.09); 8. Garrett Scantling, UG (5:16.77); 9. Julius Sommer, AR (5:22.67); 10. Matt Kirbos, AR (5:33.14).

Women’s Hammer Throw (top-eight finishers): 1. Elizabeth Tepe, UG (61.98m/203-4); 2. Denise Hinton, LS (61.58m/202-0); 3. Daina Levy, AU (59.50m/195-2); 4. Jayla Bostic, UF (59.09m/193-10); 5. Karen Henning, LS (56.52m/185-5); 6. Cortni Ervin, MU (55.57m/182-4); 7. Lee Stowers, UA (54.53m/178-11); 8. Megan Collins, MU (54.29m/178-1).

Men’s 800m Prelims (qualifiers): 1. Charles Grethen, UG (1:48.94); 2. Sean Obinwa, UF (1:49.45); 3. Keffri Neal, UK (1:49.51); 4. Hector Hernandez, TAMU (1:49.72); T5. Daniel Grass, UG (1:50.03); T5. Leoman Momoh, AR (1:50.03); 7. Kisean Smith, UG (1:50.05); 9. Blake Irwin, MU (1:50.81).

Women’s 800m Prelims (qualifiers): 1. Natoya Goule, LS (2:05.38); 2. Charlene Lipsey, LS (2:06.16); 3. Megan Malasarte, UG (2:06.87); 4. Nijgia Snapp, UT (2:06.98); 5. Kianna Ruff, UT (2:07.24); 6. Stephanie Brown, AR (2:07.36); 7. Allison Peare, UK (2:07.90); 8. Yanique Malcolm, UA (2:08.48).

Men’s 200m Prelims (qualifiers): 1. Ameer Webb, TAMU (20.30); 2. Isiah Young, UM (20.71); 3. Prezel Hardy, TAMU (20.85); 4. Aaron Ernest, LS (20.86); 5. Diondre Batson, UA (20.91); 6. Marek Niit, AR (20.98); 7. Nethaneel Mitchell-Blake, LS (21.06); 11. Hugh Graham, UF (21.15).

Women’s 200m Prelims (qualifiers): 1. Kimberlyn Duncan, LS (22.88); 2. Felicia Brown, UT (23.24); 3. Kamaria Brown, TAMU (23.34); 4. Ashton Purvis, TAMU (23.41); 5. Tynia Gaither, UG (23.48); 6. Regina George, AR (23.49); 7. Kai Selvon, AU (23.64); 8. Olivia Ekpoke, TAMU (23.67).

Men’s 400m Hurdles Prelims (qualifiers): 1. Scottie Hearns, MS (51.02); 2. Jermaine Collier, SC (51.91); 3. Gregory Coleman, TAMU (52.04); 4. Caleb Cross, AR (52.14); 5. Drew Branch, UG (52.48); 6. Keith Hayes, UK (52.55); 7. Quincy Downing, LS (52.77); 8. Kadesh Roberts, UF (52.85).

Women’s 400m Hurdles Prelims (qualifiers): 1. Ugonna Ndu, UF (56.55); 2. Nikita Tracey, LS (57.70); 3. Tyler Brockington, SC (58.52); 4. Tamera Harris, SC (58.65); 5. Donique Flemings, TAMU (58.71); 6. Sparkle McKnight, AR (59.03); 7. Amani Bryant, UF (59.18); 11. Ocian Archer, MS (1:00.24).

Men’s 10,000m Run (top-eight finishers): 1. Jimmy Clark, UF (29:44.54); 2. Solomon Haile, AR (29:47.90); 3. Max Storms, MU (29:49.92); 4. Josh Izewski, UF (29:56.62); 5. Samuel Mueller, AU (30:09.72); 6. Layne Nixon, AR (30:17.35); 7. James Hodges, TAMU (30:19.79); 8. Peter Okwera, UT (30:26.98).

Women’s 10,000m Run (top-eight finishers): 1. Chelsea Oswald, UK (33:38.35); 2. Semehar Tesfaye, AR (33:49.78); 3. Florence Ngetich, UF (33:56.13); 4. Laura Carleton, LS (34:01.65); 5. Elizabeth Anderson, VU (34:12.98); 6. Diane Robison, AR (34:30.93); 7. Cally Macumber, UK (34:44.34); 8. Grace Orders, VU (34:48.05).

Lexington Herald-Leader is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service