State men's rosters, schedules (Alice Lloyd - Morehead State)

November 3, 2013 

(All times local and p.m., unless otherwise noted)

Alice Lloyd

Mascot: Eagles

Conference: Kentucky Intercollegiate Athletic

Coach: J.R. Hammond

Last season: 11-19 (3-12 KIAC)

ROSTER

No. Name Pos. Ht. Yr. Hometown

2 Kevon Honeycutt G 5-9 Fr. Oneida, Tenn.

3 Craig Faulkner G 5-10 So. Sandy Hook

4 Kuron Mitchell G 5-11 So. Beckley, W.Va.

5 Tyler Brewer G 6-0 Fr. Baxter

10 Isaac Wilson G 5-10 Sr. Corbin

11 Nick Litton G-F 6-6 So. Lafollette, Tenn.

12 Jordan Akins G 5-11 So. Corbin

14 Alex Sergent G 5-10 Fr. Harlan

15 Chase Adkins G 5-10 Fr. Tazewell, Tenn.

21 Devon Mills G 6-2 Fr. Barbourville

22 Zac Crawford F 6-3 So. Church Hill, Tenn.

23 Chad Collins F-C 6-5 Fr. Paintsville

25 Trevor Combs G 5-10 So. Hazard

32 Tyler Rogers G-F 6-8 So. Lexington

33 Dakota Hall G-F 6-4 So. Hi Hat

34 Cody Malicoat G-F 6-6 So. Jellico, Tenn.

35 Ethan Shelley G-F 6-3 So. Jellico, Tenn.

41 Austin Brewer F-C 6-8 Fr. Crum, W.Va.

44 Stuart Stamper G 6-2 Sr. Hindman

45 Cody Stumbo G-F 6-4 Jr. Bowling Green

50 Garratt Tinsley G-F 6-5 So. Hurricane, W.Va.

51 Tyler Hayes G 6-0 So. Campton

55Marqus CunninghamF-C 6-7 Fr. Matewan, W.Va.

SCHEDULE

Nov. 2—UNION; 5—KY. CHRISTIAN, 7:30; 8—a-Virginia Intermont, TBA; 9—a-West Virginia Tech, TBA; 14—BOYCE, 6; 16—MILLIGAN, 4; 19—at Crown, 6

Dec. 3—at Ky. Christian, 7:30; 7—at Point Park, TBA; 14—IND.-EAST, 3; 15—at Pikeville, TBA; 17—at Marshall, TBA

Jan. 4—CINCINNATI CHRISTIAN, 4; 6—at Milligan, 7; 8—at Union, 7; 11—POINT PARK, 4; 14—BEREA, 8; 17—b-St. Louis Pharmacy, 8; 18—at Ind.-Southeast, 4; 21—at Asbury, 8; 25—at Ind.-Kokomo, TBA; 28—at Brescia, 7

Feb. 1—IND.-SOUTHEAST, 4; 8—at Cincinnati Christian, 4; 9—at Ind.-East, TBA; 11—ASBURY, 8; 15—IND.-KOKOMO, TBA; 18—at Berea, 7:30; 23—BRESCIA, 4

a-BB&T Classic at Pikeville Expo Center; b-at Asbury

Asbury

Mascot: Eagles

Conference: Kentucky Intercollegiate Athletic

Coach: Will Shouse

Last season: 20-13 (9-6 KIAC)

ROSTER

No. Name Pos. Ht. Yr. Hometown

1 Alex Dennis G 6-2 Fr. Mt. Eden

2 Kristian Morgan G 6-0 Fr. Warsaw

3 Austin Flannery G 6-3 Sr. Georgetown

4 Taylor Harper G 6-1 Fr. Nicholasville

5 Jamie Todd G 5-11 Sr. Brodhead

10 Jordan Gilbert G 5-10 So. Maysville

11 Lee'Vaughn Morris G 6-3 Sr. Louisville

13 Adam Satterfield C 6-9 Sr. Owensboro

14 Cam Richardson F 6-1 Sr. Lexington

15 Kyle Bair G 6-1 Sr. Grayson

20 Kyle Combs G 6-2 So. Jamestown, Ohio

22 Matthew Haysley G 6-2 Fr. Crestwood

23 Kyle Lamb G 6-1 So. Nicholasville

24 Tyler Smith G 6-2 Fr. Lexington

25 CJ Penny F 6-5 Jr. Lawrenceburg

30 Todd Jefferson F 6-5 So. Brooksville

32 Tyler Stocking F 6-4 So. Louisville

33 Addison Hollin F 6-3 Fr. Versailles

34 Timmy Bradshaw F 6-2 Fr. Nicholasville

40 Jerry Skeeter F 6-4 So. Portsmouth, Va.

55 Dakotah Euton F 6-8 Sr. Georgetown

SCHEDULE

Nov. 1—a-HIWASSEE; 2—a-LINDENWOOD-BELLEVILLE; 8—at Kentucky St., 7; 15—b-W.Va.-Parkersburg, 4; 16—b-Va. Intermont, noon; 23—VA.-LYNCHBURG, 4; 26—at Lindenwood-Belleville, TBA

Dec. 3—CENTRE, 8; 6—c-OHIO CHRISTIAN, 8; 7—c-WELCH COLLEGE, 6; 14—at Hiwassee, 4; 16—at Campbellsville, 7; 18—IND.-SOUTHEAST, 7; 30—at Morehead St., TBA

Jan. 4—BRESCIA, 4; 7—BEREA, 8; 9—CINCINNATI CHRISTIAN, 8; 11—IND.-KOKOMO, 7; 15—IND.-EAST, 7; 18—ST. LOUIS COLLEGE OF PHARMACY, 4; 21—ALICE LLOYD, 8; 25—at Point Park, 3; 28—at Ind.-Southeast, 7; 31—at Ind.-East, TBA

Feb. 1—at Ind.-Kokomo, 3; 4—at Berea, 7:30; 8—at Brescia, 4; 11—at Alice Lloyd, 8; 15—POINT PARK, 4; 18—at Cincinnati Christian, TBA

a-Asbury Classic; b-Weirwillie Classic at Berea; c-Zweifel/Pritchett Classic at Asbury

Bellarmine

Mascot: Knights

Conference: Great Lakes Valley

Coach: Scott Davenport

Last season: 24-8 (12-6 GLVC)

ROSTER

No. Name Pos. Ht. Yr. Hometown

3 Tanner Gibson G 6-2 So. Zanesville, Ohio

4 George Suggs F 6-10 So. St. Louis

5 Rusty Troutman G 6-5 Fr. Mt. Washington

10 Corbin Maynard G 5-11 Jr. Louisville

11 Michael Parrish G 5-8 So. Louisville

12 Jake Thelen F 6-6 Jr. Edgewood

14 Josh Stoner G 6-1 Fr. Louisville

20 George Knott F 6-5 Fr. New Albany, Ind.

21 Vance Hall G 6-4 Sr. Frankfort

22 Billy Edelen G 6-2 So. Clarksville, Ind.

23 Keisten Jones G 6-3 Sr. Louisville

24 Nick Fredrick G 5-11 Fr. Cincinnati

25 Max Clemons G 6-4 So. Louisville

31 Tyler Landry F 6-6 Fr. Radcliff

32 Christian Meyer F 6-6 Jr. New Albany, Ind.

33 Stevie Loveless F 6-6 Sr. Frankfort, Ind.

42 Josh Derksen F 6-9 Fr. Toowoomba, Australia

SCHEDULE

Nov. 2—x-at Cincinnati; 16—MARIAN, 8; 23—CHRISTIAN BROTHERS, 8; 29—at Ind.-Southeast, 5:15; 30—a-King, 5:15

Dec. 9—W.VA. TECH, 7; 13—VA. UNION, 7:30; 14—OHIO VALLEY, 7:30; 19—at Fairmont St., 6

Jan. 3—at William Jewell, 7:30; 5—at Rockhurst, 3; 9—DRURY, 8; 11—MISSOURI S&T, 3:15; 16—INDIANAPOLIS, 8; 18—ST. JOSEPH's (IND.), 3:15; 20—SOUTHERN IND., 8; 23—at Wis.-Parkside, 7:30; 25—at Lewis, 3; 30—McKENDREE, 8

Feb. 1—ILL.-SPRINGFIELD, 3:15; 6—at Quincy, 7:30; 8—at Truman St., 3:15; 13—MO.-ST. LOUIS, 8; 15—MARYVILLE, 3:15; 20—at St. Joseph's (Ind.), 7:30; 22—at Indianapolis, 7:45; 27—at Southern Ind., 7:30

x-exhibition; a-at Evansville; Ind.;

Berea

Mascot: Mountaineers

Conference: Kentucky Intercollegiate Athletic

Coach: John Hemenway

Last season: 15-16 (7-8 KIAC)

ROSTER

No. Name Pos. Ht. Yr. Hometown

3 Ryan Schnellenberger

G 6-2 So. Shepherdsville

5 Aaron Ponder G 6-4 Jr. Berea

14 Dominique Garmon G 5-11 Jr. Louisville

20 Rashad Hayden G 6-1 Jr. Birmingham, Ala.

23 Seth Beckham G 6-1 So. Lexington

30 Trent Maddox F 6-4 Sr. Glencoe

31 London Moore F 6-3 So. Radcliff

33 Tyler Huff F 6-4 So. Louisville

34 Deon Banks F 6-5 Sr. Indianapolis

40 Tevin Webster F 6-3 Jr. Campbellsville

Lukas Carman F 6-7 So. Kings Mountain

Ethan Harris F 6-6 Fr. Mount Gilead, Ohio

Anthony Myrks G 5-9 So. Bardstown

Richard Parker G 6-1 Fr. Garfield Heights, Ohio

Daishon Robinson G 6-1 Jr. Woodbridge, N.J.

Jalen Simmons G 6-4 Jr. Alpharetta, Ga.

Shawn Williams G 6-1 So. Cleveland

Corey Wise G 6-2 Fr. CincinnatiSCHEDULE

Nov. 1—a-Lindenwood-Belleville; 2—a-Hiwassee; 5—BOYCE, 7; 9—MILLIGAN, 7:30; 12—CROWN, 7; 15—b-VA. INTERMONT, 6; 16— b-W.VA.-PARKERSBURG, 2; 21—c-WILBERFORCE, 7; 23—c-W.VA.-PARKERSBURG, noon; 30—at Ind.-Kokomo, 3

Dec. 6—d-Rio Grande, 8; 7—d-TBA, 3; 13—IND.-EAST, 7; 15—at Shawnee St., 2

Jan. 5—at Ind.-East, 2; 7—at Asbury, 8; 10—POINT PARK, 7:30; 14—at Alice Lloyd, 7:30; 18—at Point Park, 3; 21—IND.SOUTHEAST, 7; 24—at Bryan, 7; 28—at Cincinnati Christian, 7:30

Feb. 1—at Brescia, 4; 4—ASBURY, 7:30; 8—at St. Louis Pharmacy, 4; 11—CINCINNATI CHRISTIAN, 7:30; 13—at Ind.-Southeast, 7; 16—IND.-KOKOMO, 2; 18—ALICE LLOYD, 7:30; 22—BRESCIA, 4

a-Asbury Classic; b-Pepsi Classic; c-Berea Classic; d-Taylor Classic

Boyce

Mascot: Bulldogs

Conference: Mid-East Region, NCCAA Div. II

Coach: Blake Rogers

Last season: 9-18

ROSTER

Name Pos. Ht. Yr. Hometown

Trevor Mason G 5-8 Sr. Bloomfield

Kegan DeWitt G 5-8 Sr. Owensboro

Luke Marshall G 6-2 Jr. Cadiz, Ohio

Seth Carter F 6-5 Jr. Prestonsburg

Brock Wilmott F 6-5 Jr.Siloam Springs, Ark.

Austin Murphree G 6-1 Jr. Huntsville, Ala.

Hudson CouringtonF 6-1 So. Adrian, Mich.

Ben Akers F 6-5 So. Danville

BJ Wright G 5-8 So. Columbia, Tenn.

Josh Keene F 6-4 Fr. Louisville

Brantley Beck F 6-3 Fr. Avon Park, Fla.

Bryce Wells F 6-5 Fr. Louisville

Tyler Vires G 6-0 Fr. Taylorsville

David Austin G 6-0 Fr. Danville

Nick Arbogast G 6-1 Fr. Sellersburg, Ind.

Macklin Hamilton G 5-10 Fr. Danville

SCHEDULE

Oct. 29—at Union

Nov. 1—a-Morthland; 2—a-at St. Louis Pharmacy; 5—at Berea, 7; 8—at Brescia, 6; 12—at Alice Lloyd, 6:30; 14—MID-CONTINENT (JV), 7; 16—at Oakland City, 3; 22—at Baptist Bible, 6; 23—at Crowley's Ridge, 1; 25—BRESCIA, 7

Dec. 5—MID-CONTINENT (JV); 7—SEWANEE, 2; 14—CROWLEY'S RIDGE, 2

Jan. 7—OHIO CHRISTIAN, 7; 11—MORTHLAND, 2; 16—at Dayspring Bible, TBA; 17—at Grace Bible, 8; 20—at Appalachian Bible, 7:30; 21—at Ky. Christian, TBA; 25—WELCH, 2; 31—CROWN, 7

Feb. 1—JOHNSON, 2; 4—at Welch, 6; 7—DAYSPRING BIBLE, 7; 8—APPALACHIAN BIBLE, 2; 11—at Ohio Christian, 8; 14—at Crown, 7; 15—at Johnson, 2; 18—KY. CHRISTIAN, 7; 22—at Morthland, 2; 27—b-TBA

a-St. Louis Pharmacy Tip-Off; b-NCCAA II Mideast Region Tournament at Ky. Christian

Brescia

Mascot: Bearcats

Conference: Kentucky Intercollegiate Athletic

Coach: Josh Gibson

Last season: 10-20 (4-12 KIAC)

ROSTER

No. Name Pos. Ht. Yr. Hometown

0 Thomas Scott F 6-7 Fr. Central City

1 Troy Halcomb G 6-1 Jr. Bowling Green

2 Ryne Tinsley G 5-10 Fr. Glasgow

3 Kyle Nixon G 6-0 So. Fort Branch, Ind.

4 Gerson Blanc G 6-0 Fr. St. Petersburg, Fla.

5 Austin Morris F 6-7 So. Evansville, Ind.

10 Decarlos Collier G 6-2 Jr. Riverdale, Ga.

11 Kyle Wilgus G 6-4 Jr. Schnellville, Ind.

12 Trey Tinsley G 5-10 Fr. Glasgow

13 Ryan Bitters G 5-11 Fr. Owensboro

14 TJ Miller F 6-5 Jr. Henderson 15 TJ Payne G-F 6-5 So. Owensboro

22 Devin Humphrey G-F 6-3 Fr. Owensboro

23 Jordan Cooper-Livers G 5-10 Fr. Bardstown

24 Trey Howard G-F 6-3 So. Owensboro

25 Jermain Langley G-F 6-3 So. Henderson

30 Hunter Rowe G 6-3 Sr. Owensboro

34 Brett Jackson F-C 6-5 Sr. Bowling Green

44 Ethan Saltsman F 6-5 Fr. Leitchfield

SCHEDULE

Nov. 1—a-Ohio Christian; 2—a-Ky. Christian; 8—BOYCE, 6; 12—x-at Murray St.; 15—b-Columbia International, 8; 16—b-Crown, 1; 19—at Taylor, 6; 20—at Ind.-South Bend, 6; 22—x-at Eastern Ky., 6; 25—at Boyce, 6; 26—x-at Belmont, 7

Dec. 5—CENTRE, 7; 7—IND.-EAST, 3; 14—at Point Park, 2; 19—c-FISK, 3; 28—x-at Western Ky., 7; 30—TAYLOR, 7

Jan. 4—at Asbury, 2; 5—POINT PARK, 3; 11—at Cincinnati Christian, 2; 12—at Ind.-East, 2; 17—at Ind.-Kokomo, 6; 19—ST. LOUIS PHARMACY, 3; 25—IND.-SOUTHEAST, 3; 28—ALICE LLOYD, 7

Feb. 1—BEREA, 3; 6—IND.-KOKOMO, 7; 8—ASBURY, 3; 14—CINCINNATI CHRISTIAN, 7; 19—at Ind.-Southeast, 6; 22—at Berea, 2; 23—at Alice Lloyd, 3

a-Cincinnati Christian Tip-Off Classic; x-exhibition; b-Lon Varnell Classic at Sewanee; c-Bearcat Classic

Campbellsville

Mascot: Tigers

Conference: Mid-South

Coach: Keith Adkins

Last season: 20-12 (12-8 MSC)

ROSTER

No. Name Pos. Ht. Yr. Hometown

1 Eric Gaines F 6-4 Jr. Chicago

2 DeShawn Dockery G 5-10 Sr. Chicago

3 A'Darius Pegues F 6-10 Jr. Fayetteville, N.C.

4 Kody Johnson G 6-1 Fr. Somerset

5 Darius Clement G 5-10 Jr. Bowling Green

10 Quin Richardson G 5-11 Fr. Georgetown

13 Miles Rice G 6-0 Fr. Shelbyville

15 Cedric Vaughn Jr. G 5-10 Jr. Canmer

21 Bryton Taylor G 6-2 Jr. Campbellsville

22 Elliott Young F 6-7 Fr. Mt. Washington

32 Kadeem Thornton F 6-6 Jr. Chicago

41 Jordan Myers F 6-8 Sr. Evansville, Ind.

42 Anthony Williams F 6-7 Fr. Charleston, S.C

44 DeMarcus Page F 6-1 Fr. Louisville

SCHEDULE

Oct. 27—x-at Oklahoma St.

Nov. 2—x-at Western Ky.; 8—a-Vanguard, 8; 9—a-Concordia, 5; 21—BLUEFIELD, 8; 23—PIKEVILLE, 4; 26—x/b-at UNC-Wilmington, 7; 29—x/b-at Samford, 8

Dec. 4—at Lindenwood-Belleville, 8; 7—LIFE, 7; 13—c-OHIO CHRISTIAN, 7; 14—c-PHILANDER SMITH, 7; 16—d-Asbury, 7; 19—W.VA. TECH, 7Jan. 2—at Lindsey Wilson, 9; 4—at Cumberland, 5; 9—GEORGETOWN, 8; 11—CUMBERLANDS, 4; 16—at Shawnee St., 8; 18—at Rio Grande, 4; 23—ST. CATHARINE, 8; 25—at W.Va. Tech, 3; 30—LINDSEY WILSON, 8

Feb. 1—CUMBERLAND, 4; 6—at Cumberlands, 8; 8—at Georgetown, 4; 13—RIO GRANDE, 8; 15—SHAWNEE ST., 4; 20—at St. Catharine, 8; 24—LINDENWOOD-BELLEVILLE, 7; 27—at Pikeville, 8

March 1—at Bluefield, 4

x-exhibition; a-Las Vegas Classic; b-Roundball Showcase; c-Lou Cunningham Classic; d-at Gallatin Co. High School

Centre

Mascot: Colonels

Conference: Southern Athletic Association

Coach: Greg Mason

Last season: 21-6 (11-3 SAA)

ROSTER

No. Name Pos. Ht. Yr. Hometown

5 Chris Taylor G 5-10 Jr. Louisville

12 Michael Arnett F 6-4 So. Danville

14 Collin Lopez G 6-2 Sr. Louisville

20 Donovan Whiteside G 6-3 Sr. Knoxville

21 Bryan Repishti G 6-0 So. Louisville

22 Blake Scinta C 6-8 So. Louisville

23 Mike Geegan G 6-1 Jr. Bowling Green

24 Austin Sagraves G 5-11 Jr. Harrodsburg

32 Matt Lohr F 6-3 Sr. Louisville

33 Josh Karsner F 6-4 Jr. Frankfort

42 Tyler Wesley F 6-6 So. Crestwood

Tanner Clark G 5-11 Fr. Franklin

Sam Gruber G 5-11 Fr. LaGrange

Matt Gump G 6-4 Fr. Bellefontaine, Ohio

Brett Jones G 5-9 Fr. Danville

Gunnar Miller G 5-10 Fr. Franklin, Tenn.

Ryan Murray G 6-0 Fr. Springboro, Ohio

Hari Perisic G 6-2 Fr. Everett, Mass.

Mark Sandoval F 6-4 So. Lebanon, Tenn.

Andrew Steggeman G 6-0 Fr. New Albany, Ind.

SCHEDULE

Nov. 15—MARYVILLE, 7:30 18—at Franklin, 7; 22—a-Point Park, 6; 23—a-at Otterbein, 8; 26—at Transylvania, 7:30

Dec. 3—at Asbury, 8; 5—at Brescia, 7; 19—THOMAS MORE, 7; 30—b-Hope, 5; 31—b-Cincinnati Christian, 5

Jan. 4—SEWANEE, 3; 10—MILLSAPS, 8; 12—BIRMINGHAM SOUTHERN, 3; 18—at Sewanee, 3; 24—at Oglethorpe, 8; 26—at Berry, 3; 31—at Hendrix, 8

Feb. 2—at Rhodes, 3; 7—OGLETHORPE, 8; 9—BERRY, 3; 14—at Birmingham Southern, 8; 16—at Millsaps, 2; 21—HENDRIX, 8; 23—RHODES, 3; 28—c-TBD

a-Otterbein Classic; b-Thomas More Tournament; c-SAA Tournament

Cumberlands

Mascot: Patriots

Conference: Mid-South

Coach: Donnie Butcher

Last season: 19-12 (10-10 MSC)

ROSTER

No. Name Pos. Ht. Yr. Hometown

1 Steve Goins F 6-10 Sr. Chicago

3 Keny Cowser F 6-4 Sr. Snellsville, Ga.

4 R.J. Scott G 6-4 Sr. Slidell, La.

5 James Archie G 6-2 Sr. Jackson, Miss.

10 Shaquille Lowery G 5-11 Sr. East Moline, Ill.

14 Iven Rosier G 5-10 Fr.West Palm Beach, Fla.

15 Karon Pratt G 6-1 So. Nassau, Bahamas

20 Taylor Gover G 6-1 Fr. Somerset

21 Chance Armstrong F 6-5 Jr. Mt. Washington

23 Tony Bradley G 6-3 Jr. Alton, Ill.

24 Michael Dow G 6-5 Fr. Melbourne, Australia

30 Jakov PIlic F 7-0 So. Djakovo, Croatia

33 Luka Djurisic F 6-6 So. Belgrade, Serbia

SCHEDULE

Oct. 29—INDIANA-SE

Nov. 1—a-So. Polytechnic; 2—at Point; 9—at Life, 4; 12—HIWASSEE, 7; 15—b-TBA; 16—b-TBA; 21—at Georgetown, 8; 30—at Hiwassee, 4

Dec. 6—at Indiana-SE, 7; 9—LIFE, 7; 14—UNION, 2

Jan. 2—RIO GRANDE, 8; 4—SHAWNEE ST., 4; 9—at St. Catharine, 8; 11—at Campbellsville, 4; 16—BLUEFIELD, 8; 18—PIKEVILLE, 4; 23—at Lindsey Wilson, 9; 25—at Cumberland, 5; 30—at Shawnee St., 8

Feb. 1—at Rio Grande, 4; 6—CAMPBELLSVILLE, 8; 8—ST. CATHARINE, 4; 13—at Pikeville, 8; 15—at Bluefield, 4; 20—CUMBERLAND, 8; 22—LINDSEY WILSON, 4; 27—GEORGETOWN, 8

a-Point University Classic; b-Grace College Tournament

Eastern Kentucky

Mascot: Colonels

Conference: Ohio Valley

Coach: Jeff Neubauer

Last season: 25-10 (12-4 OVC)

ROSTER

No. Name Pos. Ht. Yr. Hometown

0 Glenn Cosey G 6-0 Sr. Flint, Mich.

1 Robbie Stenzel G 6-5 Jr. Winchester

2 Corey Walden G 6-2 Jr. Daytona Beach, Fla.

3 Monte Burney G 6-1 Jr. Clarksville, Tenn.

4 Tommy Matthews G 6-1 So. Clinton, Md.

5 Isaac McGlone G 6-2 Fr. Lancaster, Ohio

10 Will Gary G 6-1 Fr. Lexington

11 Jaylen Babb-Harrison G 6-4 So. Ajax, Ontario

12 Marcus Lewis G 6-4 Sr. Streamwood, Ill.

15 Orlando Williams G 6-4 Sr. Cincinnati

21 Herb Harrison F 6-7 So. Clevelando

22 Timmy Knipp G 6-7 Jr. Olive Hill

23 Ryan Parsons G 6-2 Sr. Morgantown, W.Va.

24 Jeff Johnson F 6-7 Sr. Champaign, Ill.

33 Deverin Muff F 6-8 Jr. Strongsville, Ohio

34 Tarius Johnson G 6-5 Sr. Jackson, Tenn.

42 Eric Stutz F 6-8 Jr. Newburgh, Ind.

SCHEDULE

Nov. 8—a-Florida International, 5; 9—a-at Kennesaw St., 5:30; 10—a-Youngstown St., 1; 13—a-WARREN WILSON, 7; 16—HIGH POINT, 8; 19—ALABAMA A&M, 7; 22—BRESCIA, 7; 30—at N.C. State, TBA

Dec. 5—at Va. Commonwealth, TBA; 7—at Longwood, 4; 14—at Wisconsin, 1; 18—NORTH CAROLINA A&T, 7; 29—at IPFW, 2

Jan. 2—at Eastern Ill., TBA; 4—at SIU-Edwardsville, 8; 8—MURRAY ST., 7; 11—at Morehead St., 7:30; 16—Belmont, 7; 18—JACKSONVILLE ST., 7; 23—at Tennessee St., 8; 25—at Belmont, 8; 30—TENN.-MARTIN, 7

Feb. 1—SE MISSOURI ST., 7; 4—TENN.-CHATTANOOGA, 7; 8—MOREHEAD ST., 11 a.m.; 13—at Tenn. Tech, 8; 15—at Jacksonville St., 5:30; 22—at Austin Peay, 8:30; 27—TENN. TECH, 7:30

March 1—TENNESSEE ST., 7; March 5—b-TBA

a-Kennesaw St. Invitational; b-OVC Tournament at NashvilleGeorgetown

Mascot: Tigers

Conference: Mid-South

Coach: Chris Briggs

Last season: 28-8 (14-6 MSC)

ROSTER

No. Name Pos. Ht. Yr. Hometown

1 Bopper Stenzel G 6-1 Fr. Winchester

2 Trenity Burdine G-F 6-6 Jr. Reading, Pa.

3 Monty Wilson G 6-4 Sr. Decatur, Ill.

4 Jaylen Daniel G-F 6-7 Jr. Winchester

11 DJ Townsend G 5-11 So. Morehead

12 Justin Brunswick F 6-10 Jr. Middletown, Ohio

13 Michael Walker G 6-1 Jr. Lexington

14 Corey Washburn F-C 6-8 Jr. Mt. Washington

15 Joe Caldwell F 6-5 Jr. Conyers, Ga.

20 Noah Cottrill G 6-3 So. Logan, W.Va.

22 Russ Middleton G 6-3 Sr. Maysville

24 Dominique Hagans G 6-2 Jr. Lexington

34 Terrence Boyd G-F 6-5 Sr. Vallejo, Calif.

35 Deondre McWhorter F 6-8 So. Louisville

42 Montavious Marc F-C 6-9 Sr. Jacksonville, Fla.

SCHEDULE

Oct. 29—Miami (OHIO)-Hamilton

Nov. 1—SALEM INTERNATIONAL; 5—IND.-SOUTHEAST, 7; 9—MIAMI (OHIO)-MIDDLETOWN, 6; 15—a-TBA; 16—a-TBA; 21—CUMBERLANDS, 8; 26—MARTIN METHODIST, 7; 30—CINCINNATI-CLERMONT, noon

Dec. 2—at Life, 5; 14—at Martin Methodist, 1; 29—MIAMI (OHIO)-HAMILTON, 2

Jan. 2—SHAWNEE ST., 8; 4—RIO GRANDE, 4; 9—at Campbellsville, 8; 11—at St. Catharine, 4; 16—PIKEVILLE, 8; 18—BLUEFIELD, 4; 23—at Cumberland, 9; 25—at Lindsey Wilson, 5; 30—at Rio Grande, 8

Feb. 1—at Shawnee St., 4; 6—ST. CATHARINE, 8; 8—CAMPBELLSVILLE, 4; 13—at Bluefield, 8; 15—at Pikeville, 4; 20—LINDSEY WILSON, TBA; 22—CUMBERLAND, 4; 27—at Cumberlands, 4

March 6—b-TBA

a-Central Bank Jim Reid Classic; b-MSC Tournament at Cumberland

Kentucky Christian

Mascot: Knights

Conference: Mid-East Region, NCCAA Div. II

Coach: Ron Reed

Last season: 13-15

ROSTER

No. Name Pos. Ht. Yr. Hometown

10 Tyler Carrier G 5-10 Fr. Winchester

11 Dylan Genung G 6-0 So. Grayson

12 Philip Hose F 6-3 So. Martinsburg, W.Va.

14 Caleb Ford F 6-3 Fr. Berry

15 Adam Hopkins G 5-10 Fr. Hurt, Va.

20 Ros Goodwin G 6-0 So. Mt. Eden

21 Jalen Stone F 6-3 Fr. Morehead

22 Tyler Farley G 6-0 Jr. Worthington

24 Todd Stacy G 6-0 Fr. Cannonsburg

25 Trevor Hunt G 5-11 So. Dry Ridge

30 Greg Pearson F 6-3 Fr. Union

33 Ace Puckett F 6-3 Jr. Olive Hill

52 Boyce Wooten C 6-6 Fr. Winston-Salem, N.C.

54 James Chafins C 6-5 So. Hager Hill

SCHEDULE

Nov. 1—a-at Cincinnati Christian; 2—a-Brescia; 5—at Alice Lloyd, 8; 8—SALEM INTERNATIONAL, 7; 14—b-MIAMI (OHIO)-HAMILTON, 6; 16—b-UNION, 2; 21—c-Hillsdale Freewill Baptist, TBA; 22—c-Lincoln Christian, TBA; 23—c-at Valley Forge, 6

Dec. 3—ALICE LLOYD, 8; 6—d-Edison State, 8; 7—d-TBA

Jan. 11—e-Kuyper College, 2; 14—e-at Ohio Christian, 8; 17—CROWN, 7; 18—JOHNSON, 3; 21—BOYCE, TBA; 24—at Crown, TBA; 25—at Johnson, TBA; 28—at Salem International, 7; 31—WELCH, 7

Feb. 1—MORTHLAND, TBA; 4—OHIO CHRISTIAN, TBA; 8—SOUTHERN ST. COMMUNITY COLLEGE, 7; 10—OHIO-CHILLICOTHE, 7; 11—at W.Va.-Parkersburg, 8; 14—at Morthland, TBA; 15—at Boyce, 7; 21—W.VA.-PARKERSBURG, TBA; 27—f-TBA

a-Cincinnati Christian Tournament; b-Super 8 Classic; c-Valley Forge Classic; d-Southern St. Community College Classic; e-Ohio Christian Classic; f-NCCAA II Mideast Region Tournament

Kentucky State

Mascot: Thorobreds

Conference: Southern Intercollegiate Athletic

Coach: Antwain Banks

Last season: 15-12 (11-6 SIAC)

ROSTER

No. Name Pos. Ht. Yr. Hometown

0 Dorian Jordan G 5-8 Fr. Cincinnati

1 Ulysses Thomas III G-F 6-3 Jr. Cincinnati

3 Tryston Ford G 5-9 So. Danville

4 Darquell Pulliam G 6-0 Sr. Elkhart, Ind.

5 Earl Ruffin Jr. F 6-4 Sr. Shelby, Miss.

10 Markus Montague F 6-9 Jr. Detroit

11 Darrien Wilkins F 6-6 Jr. Cincinnati

12 Brandon Darrett F 6-7 Sr. Evansville, Ind.

13 Muhammed Cross G-F 6-3 Fr. Indianapolis

15 Johntae Alexander F 6-4 So. Indianapolis

21 William Bryant F 6-4 So. Louisville

22 Quentin Henderson G 5-9 So. Columbus, Ohio

24 John Gaston F 6-6 Sr. Detroit

32 Troy Adams G 6-2 Sr. Detroit

SCHEDULE

Nov. 2—at IUPUI; 8—ASBURY, 7:30; 16—Central St., 6; 22—VA.-LYNCHBURG, 7:30

Dec. 1—at Samford, 2; 7—at Southern Ind., 3:15

Jan. 2—at Albany St., 7:30; 4—FORT VALLEY ST., 3; 6—CLARK ATLANTA, 7:30; 9—at Claflin, 7:30; 11—at Benedict, 3; 13—at Paine, 7:30; 16—MOREHOUSE, 7:30; 18—TUSKEGEE, 3; 20—STILLMAN, 7:30; 23—TREVECCA NAZARENE, 7:30; 25—at Miles, 3; 27—at LeMoyne-Owen, 7:30; 30—LANE, 7:30

Feb. 3—at Wilberforce, TBA; 6—LeMOYNE-OWEN, 7:30; 8—MILES, 3; 10—CENTRAL ST., 8; 15—at Lane, TBA; 20—at Tuskegee, 8; 22—at Stillman, 7:30; 25—KY. WESLEYAN, 7:30

March 3—a-TBA

a-SIAC Championship Tournament at Atlanta

Kentucky Wesleyan

Mascot: Panthers

Conference: Great Midwest Athletic

Coach: Happy Osborne

Last season: 20-8 (11-7 GLVC)

ROSTER

No. Name Pos. Ht. Yr. Hometown

0 Lonnie Hayes G 6-1 Sr. Cincinnati

2 Ken-Jah Bosley G 6-1 Fr. Richmond

3 Rico Ferguson G 6-4 Sr. Richmond, Va.

4 Dominique Dawson C 6-8 Sr. Minneapolis

5 Logan O'Bryan G 6-2 Fr. Owensboro

11 Lucas Barker G 6-0 So. Cranbourne, Australia

12 Freddie Young G 5-11 So. Minneapolis

14 Stephen Shaw Jr. G 6-3 Jr. Fairburn, Ga.

20 Luke Shelley G 6-2 Sr. Newbourough,Australia

21 Devin Langford F 6-7 So. Huntsville, Ala.

25 James Herzog F 6-5 Sr. Owensboro

31 Patrick Neel F 6-3 Jr. Henderson

32 Donovan Johnson F 6-5 Sr. Shelbyville

33 Jake Jenkins F 6-5 Jr. Crestwood

44 Alex Brown C 7-0 Sr. Mt. Vernon, Ill.

SCHEDULE

Oct. 29—x-at Louisville

Nov. 8—a-QUINCY, 7:30; 9—a-LAKE ERIE, 7:30; 16—at Young Harris, 3; 19—SOUTHERN IND., 7:30; 23—at Grand Valley St., 2; 27—LAKE SUPERIOR ST., 2; 29—b-b-WILBERFORCE, 5; 30—b-TBA

Dec. 3—ILL.-SPRINGFIELD, 7:30; 5—OHIO VALLEY, 7:30; 7—SALEM INTERNATIONAL, 3:15; 18—ST. JOSEPH'S, 7:30; 21—at Southern Ind., 7:30

Jan. 2—at Cedarville, 7:30; 4—at Central St., 3; 9—DAVIS & ELKINS, 7:30; 11—ALDERSON BROADDUS, 3:15; 18—TREVECCA NAZARENE, 3:15; 22—OAKLAND CITY, 7; 30—at Salem International, 6:30

Feb. 1—at Ohio Valley, 3; 5—at Oakland City, 7; 8—at Trevecca Nazarene, 4; 13—CEDARVILLE, 7:30; 15—CENTRAL ST., 3:15; 20—at Davis & Elkins, 5:30; 22—at Alderson Broaddus, 3; 25—at Kentucky St., 6:30

March 6—c-TBA

x-exhibition; a-All-American Club Classic; b-Holiday Tournament; c-conference tournament

Lindsey Wilson

Mascot: Blue Raiders

Conference: Mid-South

Coach: Paul Peck

Last season: 32-5 (16-4 MSC)

ROSTER

No. Name Pos. Ht. Yr. Hometown

1 Keshaun Mayfield G 6-4 Jr. Royston, Ga.

2 Cephas Oglesby G 6-1 Jr. Fayetteville, N.C.

3 Daronte' Clark G 6-2 Sr. Gallatin, Tenn.

4 Ja'Ln Williams G 6-0 Jr. Wichita, Kan.

5 Roderick Clark G 6-0 Jr. Kansas City

11 Dusan Pantovic C 6-11 Jr. Belgrade, Serbia

12 D'on Hall G-F 6-5 Jr. San Bernardino, Calif.

15 Tony Menton G-F 6-7 Jr. Springfield, Mass.

22 Anthony Crenshaw G 6-3 Jr. Fort Collins, Colo.

23 Simon Barres G 6-5 Jr. Paris, France

24 Tony Horne II F 6-4 Jr. Louisville

30 Chase Cox G 6-1 Sr. Campbellsville

32 Tyrie Orosco G 6-6 Jr. Harlem, N.Y.

33 Alex Giergen F 6-8 Jr. Dusseldorf, Germany

34 Kevin Bradshaw F 6-6 Jr. Rembert, S.C.

42 Tony Baker G 6-2 Jr. Cerulean

SCHEDULE

Oct. 21— at Union; 25—x-TBA; 30—SALEM INTERNATIONAL

Nov. 2—OHIO ST.-MANSFIELD; 5—MID-CONTINENT, 8; 8—at Taylor, 6; 14—at Mid-Continent, 8; 21—at Shawnee St., 7; 23—at Rio Grande, 3; 29—LIFE, 8; 30—ROBERT MORRIS, 4

Dec. 3—at Martin Methodist, 7; 15—PHILANDER SMITH, 2; 18—MARTIN METHODIST, 7; 20—W.VA. TECH, 7; 30—TENN. TEMPLE, 7

Jan. 2—CAMPBELLSVILLE, 8; 4—ST. CATHARINE, 4; 9—at Pikeville, 7; 11—at Bluefield, 3; 16—at Cumberland, 8; 23—CUMBERLANDS, 8; 25—GEORGETOWN, 4; 30—at Campbellsville, 7

Feb. 1—at St. Catharine, 3; 6—BLUEFIELD, 8; 8—PIKEVILLE, 4; 13—CUMBERLAND, 8; 20—at Georgetown, 7; 22—at Cumberlands, 3; 27—RIO GRANDE, 8

March 1—SHAWNEE ST., 4; 6—a-TBA

x-exhibition; a-MSC Tournament at Cumberland

Mid-Continent

Mascot: Cougars

Conference: American Midwest

Coach: Winston Bennett

Last season: 18-14 (5-5 TranSouth)

ROSTER

No. Name Pos. Ht. Yr. Hometown

3 Devin McClain Jr. G-F 6-2 Fr. Nashville

4 Blake Wheeler G 6-1 Jr. Manila, Ark.

5 Najel Flowers F 6-5 So. Cartersville, Ga.

10 Kayman Garrett G 6-2 Fr. Nashville

11 Josh Byrd G 5-10 Sr. Paducah

12 Eddrick Bruce F 6-6 Jr. Memphis

13 Reggie Elkins G 5-9 Sr. Brighton, Tenn.

15 Gavin Scott F 6-6 Sr. Brooklyn, N.Y.

22 Garrett Rice G 6-0 Sr. Bloomfield, Mo.

23 Joe Gilmore G 6-1 Jr. Fairview Heights, Ill.

30 Justin Wright F 6-6 Sr. Chester, Pa.

32 Ryan Randolph F 6-4 Jr. Franklin

33 Wesley Brown F 6-6 Jr. Joelton, Tenn.

34 Lucas Bradshaw C 6-9 So. Campbellsville

42 Ryan Brightwell G-F 6-5 So. Lexington

50 Desmond Floyd F-C 6-6 Fr. Phoenix

SCHEDULE

Nov. 1—IND.-SOUTHEAST; 5—at Lindsey Wilson, 8; 7—at Cumberland, 7; 9—at Morehead St., 6; 14—LINDSEY WILSON, 8; 16—at Ind.-Southeast, 3; 19—at Lindenwood-Belleville, 7; 22—at Southeast Missouri St., 7; 26—CUMBERLAND, 7

Dec. 2—LINDENWOOD-BELLEVILLE, 7; 5—at Missouri Baptist, 7:30; 7—at Hannibal-LaGrange, 4; 10—at Bethel, 8; 14—at Tennessee Temple, 4

Jan. 2—at Freed-Hardeman, 7:30; 9—BENEDICTINE-SPRINGFIELD, 7:30; 11—HARRIS-STOWE, 4; 14—at Columbia, 7:30; 16—WILLIAM WOODS, 7:30; 18—PARK, 4; 23—at Lyon, 7:30; 25—at Williams Baptist, 4; 30—MISSOURI BAPTIST, 7:30

Feb. 1—HANNIBAL-LaGRANGE, 4; 6—FREED-HARDEMAN, 7:30; 13—at Benedictine-Springfield, 7:30; 15—at Harris-Stowe, 4; 18—COLUMBIA, 7:30; 20—at William Woods, 7:30; 22—at Park, 4; 27—LYON, 7:30

March 1—WILLIAMS BAPTIST, 4

Morehead State

Mascot: Eagles

Conference: Ohio Valley

Coach: Sean Woods

Last season: 15-18 (8-8 OVC)

ROSTER

No. Name Pos. Ht. Yr. Hometown

00 Drew Kelly F 6-6 Sr. Franklin, Tenn.

1 Luka Pajkovic G 6-3 Jr. Belgrade, Serbia

2 Jordan Percell F 6-7 Jr. Campbellsville

3 Corban Collins G 6-3 Fr. High Point, N.C.

4DeAndre LeatherwoodC 6-10 Jr. Germantown, Md.

12 Bakari Turner G 6-4 Sr. Plano, Texas

14 Jared Ravenscraft G 6-2 So. Morehead

15 Kareem Storey G 5-10 Jr. Baltimore

20 Chad Posthumus C 6-11 Sr.Winnipeg, Manitoba

21 Jalen Courtney F 6-7 Jr. Jackson, Miss.

22 Angelo Warner G 6-2 Jr. Orlando, Fla.

24 Aary Bibens G 6-4 Fr. Bennington, Vt.

25 Karam Mashour F 6-6 Jr. Nazareth, Israel

30 Greg Dotson F 6-5 Fr. Abington, Pa.

31 Lyonell Gaines F 6-6 So. Louisville

32 Brent Arrington G 6-3 So. Halethorpe, Md.

50 Billy Reader C 6-10 Jr. Lake Oswego, Ore.

SCHEDULE

Nov. 2—x-ST. CATHARINE; 9—MID-CONTINENT, 7; 12—at East Tennessee St., 7; 15—at Xavier, 8; 17—MARSHALL, 2; 19—at Northern Ky., 7; 22—a-at UCLA, 11; 24—a-at Nevada, 6; 28—b-Chattanooga, 5; 29—b-TBA

Dec. 2—WRIGHT ST., 7; 4—at Southern Miss., 8; 15—BOWLING GREEN, 2; 19—SOUTH DAKOTA, 7; 23—at Tennessee, 7; 30—ASBURY, 7

Jan. 2—at SIU-Edwardsville, 8; 4—at Eastern Ill., 3; 11—EASTERN KY., 7:30; 16—SE MISSOURI ST., 7; 18—TENN.-MARTIN, 2; 23—at Belmont, 8; 25—at Tennessee St., 8; 29—BELMONT, 7

Feb. 1—JACKSONVILLE ST., 2; 8—at Eastern Ky., 11 a.m.; 13—at Jacksonville St., 8; 15—at Tenn. Tech, 8:30; 19—AUSTIN PEAY, 7; 22—at Murray St., 8; 27—TENNESSEE ST., 7:30

March 1—TENN. TECH, 7:30; 5—c-TBA

x-exhibition; a-Las Vegas Invitational; b-Las Vegas Invitational (at Orleans Arena); c-OVC Tournament at Nashville

Lexington Herald-Leader is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service