Scoreboard, May 18

May 18, 2014 

Transactions

BASEBALL

American League

BOSTON RED SOX—Placed 3B Will Middlebrooks on the 15-day DL. Recalled INF Brock Holt from Pawtucket (IL).

CLEVELAND INDIANS—Recalled LHP T.J. House from Columbus (IL). Optioned RHP C.C. Lee to Columbus.

HOUSTON ASTROS—Signed RHP Kyle Farnsworth. Optioned RHP Paul Clemens to Oklahoma City (PCL).

National League

ARIZONA DIAMONDBACKS—Named Tony La Russa chief baseball officer.

FOOTBALL

National Football League

BALTIMORE RAVENS—Signed DT Timmy Jernigan and DE Brent Urban to four-year contracts.

BUFFALO BILLS—Signed LB Preston Brown.

DETROIT LIONS—Signed CB Nevin Lawson and WR TJ Jones to four-year contracts.

JACKSONVILLE JAGUARS—Signed S Jerome Junior and RB Beau Blankenship.

Baseball

minor league

south atlantic league

Northern Division

W L Pct. GB

Hagerstown (Nationals) 31 10 .756 —

Greensboro (Marlins) 22 18 .550 8½

Delmarva (Orioles) 21 19 .525 9½

Kannapolis (White Sox) 20 21 .488 11

Hickory (Rangers) 19 22 .463 12

Lakewood (Phillies) 15 25 .375 15½

West Virginia (Pirates) 13 28 .317 18

Southern Division

W L Pct. GB

Savannah (Mets) 28 13 .683 —

Asheville (Rockies) 23 18 .561 5

Charleston, S.C. (Yankees) 22 19 .537 6

Greenville (Red Sox) 21 19 .525 6½

Augusta (Giants) 19 22 .463 9

Lexington (Royals) 19 23 .452 9½

Rome (Braves) 13 29 .310 15½

Saturday's games

Lakewood 3, Rome 1

Asheville 14, Greenville 6

Charleston, S.C. 3, Savannah 1

Greensboro at Augusta, 7 p.m.

Hickory 4, Kannapolis 1

Lexington 5, Hagerstown 2

Delmarva at West Virginia (n)

Sunday's games

Rome at Lakewood, 1:05 p.m.

Greensboro at Augusta, 2 p.m.

Charleston, S.C. at Savannah, 2:05 p.m.

Greenville at Asheville, 2:05 p.m.

Delmarva at West Virginia, 2:05 p.m.

Hagerstown at Lexington, 2:05 p.m.

Hickory at Kannapolis, 5:05 p.m.

Hagerstown 000 010 100—2 8 0

Lexington 100 001 03x—5 5 1

Silvestre, Orlan (6) and Manuel; Farrell, Santos (7) and Johnson. W—Santos (4-1). L—Orlan (0-1). 2B—L: Chism, Schwindel. HR—L: Taylor.

college

Murray St. 010 000 000— 1 7 2

Eastern Ky. 731 210 00x—14 16 1

Baxter, Saltsman (1), Maerz (4), Cornett (8) and Lawrence; Cobb, Bazzani (9) and Hagen. W—Cobb (4-6). L—Baxter (2-6). 2B—MS: West; EK: Fisher, Blair, Teegarden, Warrenfeltz. 3B—EK: Hagen. HR—EK: Soloman.

Records—Eastern Ky. 24-31 (12-18 OVC), Murray St. 23-29 (14-16).

Northern Ky. 000 000 000— 0 7 2

Jacksonville 301 030 30x—10 12 1

Wright, Schrantz (3), Korson (7), Head (7) and Kuzniczci; Gordon, Disch (6), Ciacio (7), Moody (8), Lawrence (9) and Rowe. W—Gordon (3-5). L—Wright (2-6). 2B—NK: Spurlin, Procyshen; J: Seifert.

Records—Jacksonville 20-31 (13-13 A-Sun), Northern Ky. 14-37 (6-21).

ovc tournament

(Double-elimination; x-if necessary)

At Jackson, Tenn. In bracket order:

Wednesday's GAMES

SIUE vs. Morehead St., 4 p.m.

Jacksonville St. vs. E. Illinois, 7 p.m.

THURSDAY'S GAMES

SIUE-MS loser vs. JS-EI loser, 11 a.m.

Tennessee Tech vs. best seed of Wednesday's winners, 3 p.m.

SE Missouri vs. worst seed of Wednesday's winners, 7 p.m.

Friday, May 23

Game 3 winner vs. worst seed of Games 4-5 losers, 11 a.m.

Game 6 winner vs. best seed of games 4-5 losers, 3 p.m.

Game 4 winner vs. Game 5 winner, 7 p.m.

Saturday, May 24

Game 7 winner vs. Game 8 loser, noon

Game 8 winner vs. Game 9 winner, 3:30 p.m.

Sunday, May 25

x-Game 10 winner vs. Game 10 loser, noon

sun belt tournament

(Double-elimination)

At Mobile, Ala. In bracket order:

WEDNESDAY'S GAMES

Western Ky. vs. Texas St., 10 a.m.

La.-Monroe vs. La.-Lafayette, 1:30 p.m.

Troy vs. Arkansas St., 5 p.m.

South Alabama vs. Texas-Arlington, 8:30 p.m.

Thursday's games

WK-TS loser vs. LM-LL loser, 10 a.m.

Troy-As loser vs. SA-TA loser, 1:30 p.m.

WK-TS winner vs. LM-LL winner, 5 p.m.

Troy-AS winner vs. SA-TA winner, 8:30 p.m.

Friday's games

Game 6 winner vs. Game 8 loser, 7:30 p.m.

Game 5 winner Game 7 loser, 4 p.m.

SATURDAY'S GAMES

Game 10 winner vs. Game 7 winner, 10 a.m.

Game 9 winner vs. Game 8 winner, 1:30 p.m.

x-Game 11 loser vs. Game 11 winner, 5 p.m.

x-Game 12 loser vs. Game 12 winner, 8:30 p.m.

SUNDAY'S GAMES

Game 12, 13 or 14 winners, 2 p.m.

kentucky 10, georgia 0

Friday's game

KENTUCKYGEORGIA

ab r h bi ab r h bi

Cousino cf 4 2 1 0 Welton lf 5 0 1 0

Kuhn 3b 4 2 3 2 Cole 3b 5 0 0 0

Reed dh 3 2 1 3 Ward ss 3 0 0 0

Tom lf 5 1 3 1 McCance pr/2b

Bernal 1b 4 1 1 0 0 0 0 0

Wilson rf 3 1 0 0 Nichols 1b 4 0 2 0

Thomas c 2 0 0 1 McLaughlin dh

Reida ss 5 0 0 0 4 0 0 0

Shelby 2b 4 1 1 1 Stephens c 1 0 0 0

Bowers c 3 0 0 0

Weber rf 3 0 0 0

Wrenn cf 3 0 1 0

Bell 2b/ss 3 0 2 0

Totals 34 10 10 8 Totals 34 0 6 0

Kentucky 200 222 020—10

Georgia 000 000 000— 0

E—Reida (16), Stephens (6), Bell (8). LOB—Kentucky 7, Georgia 11. 2B—Cousino (14), Kuhn (16), Tom 2 (11). HR—Kuhn (7), Reed (22). SF—Reed (2).

KentuckyIP H R ER BB SO

Cody 41/32 0 0 2 1

Nelson W, 2-542/34 0 0 1 3

Georgia

Sosebee L, 1-44 3 4 3 4 1

Brown1/32 2 2 2 0

Ripple 12/32 2 2 1 1

Boling 2 3 2 2 0 1

Gonzalez 1 0 0 0 0 0

WP—Sosebee (6), Brown (7), Boling (4). HBP—by Sosebee (Bernal); by Boling (Thomas), by Nelson (Ward). PB—Thomas (9).

Umpires—Home, Mark Chapman; First, Jeff Head; Second, Nelson Graham; Third, Jack Cox.

T—3:08. A—1,933.

Basketball

nba

playoffs

CONFERENCE FINALS

(Best-of-7; x-if necessary)

Sunday's game

Miami at Indiana, 3:30 p.m., first game of series

Monday's game

Oklahoma City at San Antonio, 9 p.m., first game of series

Tuesday's game

Miami at Indiana, 8:30 p.m.

Wednesday's game

Oklahoma City at San Antonio, 9 p.m.

Golf

professional

pga: byron nelson championship

At Irving, Texas

7,166-yd., par-70

TPC Four Seasons Resort

Louis Oosthuizen 68-68-64—200-10

Brendon Todd 68-64-68—200-10

James Hahn 71-65-65—201-9

Gary Woodland 68-67-66—201-9

Mike Weir 68-66-67—201-9

Padraig Harrington 68-68-66—202-8

Marc Leishman 66-68-68—202-8

Graham DeLaet 68-66-68—202-8

Morgan Hoffmann 68-66-68—202-8

Greg Chalmers 71-67-65—203-7

Boo Weekley 67-68-68—203-7

Charles Howell III 68-66-69—203-7

John Huh 67-71-66—204-6

Matt Kuchar 69-67-68—204-6

Aaron Baddeley 68-70-67—205-5

Vijay Singh 69-68-68—205-5

Martin Kaymer 67-67-71—205-5

Dustin Johnson 69-69-68—206-4

Scott Gardiner 70-69-67—206-4

Lee Williams 67-71-68—206-4

Keegan Bradley 70-68-68—206-4

Robert Garrigus 74-64-68—206-4

Andres Romero 71-66-69—206-4

Charlie Wi 73-67-66—206-4

Retief Goosen 70-65-71—206-4

Ryan Palmer 67-68-71—206-4

Others

Josh Teater 71-69-68—208-2

Chad Campbell 69-72-70—211 +1

champions: regions tradition

At Shoal Creek, Ala.

7,231-yd., par-72

Shoal Creek

Kenny Perry 72-68-69—209-7

John Inman 72-72-66—210-6

Jeff Maggert 73-70-69—212-4

Tom Pernice Jr. 72-70-70—212-4

Olin Browne 69-71-72—212-4

John Cook 71-70-71—212-4

Steve Elkington 70-71-71—212-4

Mark Calcavecchia 69-69-74—212-4

Jay Haas 69-70-73—212-4

Colin Montgomerie 72-72-69—213-3

Rocco Mediate 73-72-69—214-2

David Frost 72-71-71—214-2

Bernhard Langer 74-70-70—214-2

Jeff Sluman 72-71-71—214-2

Others

Tom Lehman 73-71-72—216 E

Tom Watson 72-72-73—217 +1

Mark McNulty 74-74-70—218 +2

Mark O'Meara 74-70-74—218 +2

Fred Couples 74-77-73—224 +8

web.com tour: BMW Charity Pro-Am

At Greer, S.C.

t-Thornblade Club: 7,024 yards, par-71

k-The Reserve at Lake Keowee: 7,112 yards, par-72

g-Green Valley Country Club: 7,019 yards, par-72

Ryan Blaum 67k-66g-68t—201-14

Matt Davidson 69g-65t-67k—201-14

Blayne Barber 63g-70t-68k—201-14

Kyle Reifers 68k-64g-70t—202-13

Jon Curran 68k-68g-66t—202-13

Max Homa 68g-65t-70k—203-12

David Skinns 69k-66g-68t—203-12

Gavin Coles 68g-66t-69k—203-12

Cliff Kresge 65g-68t-71k—204-11

Jimmy Gunn 68k-68g-68t—204-11

Kelly Kraft 65t-67k-72g—204-11

Zack Sucher 67k-70g-67t—204-11

Brett Stegmaier 69g-67t-68k—204-11

Fabian Gomez 68g-66t-70k—204-11

Jonathan Randolph 65k-70g-69t—204-11

Skip Kendall 65g-68t-71k—204-11

Kentuckians

Adam Hadwin 69g-69t-68k—206-9

Derek Fathauer 68k-70g-71t—209-6

Failed to make the cut

Justin Thomas 71k-70g-69t—210-5

Adam Webb 70g-73t-67k—210-5

Mathew Goggin 69g-73t-69k—211-4

Jared Wolfe 75g-69t-72k—216 +1

LPGA-Kingsmill Championship

At Williamsburg, Virginia

6,347-yd., par-71

Kingsmill Resort, River Course

Lizette Salas 67-68-65—200-13

Hee Young Park 66-68-69—203-10

Lydia Ko 70-68-67—205-8

Katherine Kirk 69-68-68—205-8

Stacy Lewis 70-65-70—205-8

Pornanong Phatlum 71-69-66—206-7

Yani Tseng 68-70-68—206-7

Lexi Thompson 67-69-70—206-7

Austin Ernst 65-74-68—207-6

So Yeon Ryu 70-69-68—207-6

Alejandra Llaneza 68-69-71—208-5

Thidapa Suwannapura67-70-71—208-5

Azahara Munoz 65-71-72—208-5

Others

Brittany Lang 67-68-74—209-4

Cristie Kerr 67-71-72—210-3

Anna Nordqvist 74-68-69—211-2

Angela Stanford 73-68-70—211-2

Karrie Webb 70-72-70—212-1

Brittany Lincicome 69-72-73—214 +1

Cindy LaCrosse 74-69-85—228 +15

college men

ncaa tournament

RALEIGH REGIONAL

At Lonnie Poole G.C.

(x-advance to championship)

Teams—x-Georgia Tech 825, x-Washington 842, x-Texas A&M 849, x-Kentucky 856, x-Florida St. 860, Texas Tech 864, Wake Forest 869, Mercer 870, Minnesota 872, Memphis 873, South Alabama 878, Rice 886, Bethune-Cookman 897.

Top individuals—Jonathan Sanders, Washington, 203; Ollie Schniederjans, Georgia Tech, 206; Adria Arnaus, Texas A&M, 207.

Kentucky scores—5. Stephen Powers 208, t25. Cody Martin 216, t29. Ben Stow 217, t39. Will Bishop 220, t57. David Snyder 224.

local

Lexington Two-Man Championship

At Kearney Hill G.L.

AFTER FIRST OF TWO ROUNDS

Cale Barr-Micah Dean 63

Chris Gilles-David Gilles 67

Preston Rogers-Mark Lalonde 67

Mike Scatena-Tony Scatena 69

Brandon Collier-Cory Prewitt 69

Jason Cole-Denver Haddix 69

Chris Walton-Joe Kane 70

Chase Carpenter-Adam Rogers 70

Travis Rose-Adam Young 70

Matt Epperson-Chandler Morgan 70

Brian Burton-Steven Clark 72

Jim Setzer-Alan Thompson 74

Kevin Klein-Zach Wheeler 75

John Trumbo-David Jones 76

Century Division

Greg-Prewitt-Mike Carpenter 68

Buddy Bryant-Scott Cvengros 68

Joe Famularo-Dave Holly 68

Chris Chee-Steve Humphrey 68

Jimmy Spviey-Jeff Gayle 70

Alan Steele-Greg Ware 70

Stefan Robbins-Ken Kirchner 70

Mark Phillips-Dwain Gauding 72

Ken Tate-Bill Papst 73

Steve Clark-Larry Young 73

Bill Morgan-Joe Modica 73

Nick Smith-Brian Derlein 74

Tony Wilson-Joel Pett 75

Brint Curtis-Charlie Martin 75

Doug King-Jerrod Watson 76

Eric Jacob-John Gensheimer 77

Charles Thompson-Tim Whitton 78

Dennis Booth-Dan Mullannix 78

Jim Lowry-Mike Fannin 78

Tom Minter-Scott Carter 78

Chris Frederick-Joe Martinlich 79

Rusty Moore-Jeff Hack 80

David Smith-Clark Smith 82

Jim Burgmaier-Mark Burgmaier 87

Ned Wertz-John Brice 90

Women's Member-Member

At Spring Valley G.C.

Best Ball of 2, gross—Bettie Lou Evans-Penny Allen 80, Sherry Robinson-Sharon McGee 90; net—Susan Neil-Faith Todd 65, Jeri Clark-Patti Curry 70.

Hockey

nhl

playoffs

SECOND ROUND

Friday's game

Los Angeles 6, Anaheim 2, Los Angeles wins series 4-3

CONFERENCE FINALS

(Best-of-7; x-if necessary)

Saturday's game

N.Y. Rangers at Montreal (n), first game of series

Sunday's game

Los Angeles at Chicago, 3 p.m., first game of series

Outdoors

solar-lunar table

This table lists top fishing times and days for the coming weeks. For best results, begin fishing one hour before and continue one hour after the times given. Times apply to all time zones (bold indicates best days).

May 18-24

Sunday 4:25 a.m. 4:55 p.m.

Monday 5:25 a.m. 5:50 p.m.

Tuesday 6:20 a.m. 6:45 p.m.

Wednesday 7:10 a.m. 7:35 p.m.

Thursday 8:05 a.m. 8:30 p.m.

Friday 8:55 a.m. 9:20 p.m.

Saturday 9:45 a.m. 10:10 p.m.

May 25-June 1

Sunday 10:35 a.m. 11:00 p.m.

Monday 11:25 a.m. 11:50 p.m.

Tuesday 12:15 p.m. 12:40 a.m.

Wednesday 1:05 p.m. 1:30 a.m.

Thursday 1:55 p.m. 2:20 a.m.

Friday 2:45 p.m. 3:10 a.m.

Saturday 3:35 p.m. 3:55 a.m.

Sunday 4:20 p.m. 4:40 a.m.

Softball

college

ncaa tournament

(In bracket order, double-elimination; x-if necessary; all times p.m.)

Eugene (Ore.) Regional

Friday's games

Wisconsin 1, Albany, N.Y. 0

Oregon 12, Utah Valley 1

Saturday's games

Oregon 6, Wisconsin 1

Albany 4, Utah Valley 3

Wisconsin 8, Albany 4

Sunday's games

Oregon vs. Wisconsin, 4

x-Oregon vs. Wisconsin, 7

Minneapolis Regional

Friday's games

North Dakota St. 5, Auburn 2

Minnesota 10, Green Bay 1

Saturday's games

Minnesota 4, North Dakota St. 1

Auburn 9, Green Bay 1

North Dakota St. vs. Auburn (n)

Sunday's games

Minnesota vs. NDS or Auburn, 2:30

x-Minnesota vs. NDS or Auburn, 5

Tempe (Ariz.) Regional

Friday's games

Michigan 8, San Diego St. 7 (9)

Arizona St. 8, Dartmouth 0

Saturday's games

Arizona St. 4, Michigan 1

San Diego St. 8, Dartmouth 0

Michigan vs. San Diego St. (n)

Sunday's games

Arizona St. vs. Michigan or San Diego St., 5:30

x-Arizona St. vs. Michigan or San Diego St., 8

Tallahassee (Fla.) Regional

Friday's games

South Florida 6, South Carolina 0

Florida St. 6, Fordham 1

Saturday's games

Florida St. 2, South Florida 0

South Carolina 5, Fordham 4

South Florida 3, South Carolina 2

Sunday's games

Florida St. vs. South Florida, noon

x-Florida St. vs. South Florida, 2:30

Gainesville (Fla.) Regional

Friday's games

Stetson 6, Central Florida 4

Florida 8, Florida A&M 0

Saturday's games

Florida 14, Stetson 0

Central Florida 2, Florida A&M 1

Central Florida 6, Stetson 4

Sunday's games

Florida vs. Central Florida, 1

x-Florida vs. Central Florida, 3:30

Seattle Regional

Thursday's games

BYU 7, Northwestern 2

Washington 8, Iona 0

Friday's games

Washington 9, BYU 0

Northwestern 14, Iona 4

Northwestern 8, BYU 3

Saturday's game

Washington 9, Northwestern 0 (5)

Waco (Texas) Regional

Friday's games

Tulsa 2, Houston 1

Baylor 6, Northwestern St. 1

Saturday's games

Baylor 2, Tulsa 1

Houston 7, Northwestern St. 6

Tulsa 10, Houston 6

Sunday's games

Baylor vs. Tulsa, 2

x-Baylor vs. Tulsa, 4:30

ATHENS REGIONAL

Friday's games

N.C. State 4, UAB 0

Georgia 9, Chattanooga 0

Saturday's games

N.C. State 5, Georgia 4

UAB 9, Chattanooga 2

Georgia 3, UAB 0

Sunday's games

N.C. State vs. Georgia, noon

x-N.C. State vs. Georgia, 2:30

Los Angeles Regional

Friday's games

Notre Dame 8, Long Beach St. 0

UCLA 8, Southern Utah 0

Saturday's games

UCLA 7, Notre Dame 0

Long Beach St. 7, Southern Utah 6

Notre Dame vs. Long Beach St. (n)

Sunday's games

UCLA vs. ND or LBS, 3

x-UCLA vs. ND or LBS, 6

Lexington (Ky.) Regional

Friday's games

James Madison 6, DePaul 1

Kentucky 2, Ohio 0

Saturday's games

Kentucky 2, James Madison 1

DePaul 5, Ohio 1

DePaul 4, James Madison 3

Sunday's games

Kentucky vs. DePaul or JM, 1

x-Kentucky vs. DePaul or JM, 3:30

Tucson (Ariz.) Regional

Friday's games

Louisiana St. 13, Louisville 9

Arizona 9, Boston U 6

Saturday's games

Arizona 9, LSU 8

Boston U 8, Louisville 3

LSU vs. Boston U (n)

Sunday's games

Arizona vs. LSU-Boston winner, 4:30

x-Arizona vs. LSU-Boston winner, 7Lafayette (La.) Regional

Friday's games

Texas 1, Mississippi St. 0

La.-Lafayette 7, Texas Southern 4

Saturday's games

La.-Lafayette 3, Texas 2

Mississippi St. 5, Texas Southern 3

Texas 4, Mississippi St. 2

Sunday's games

La.-Lafayette vs. Texas, 1

x-La.-Lafayette vs. Texas, 35 minutes after Game 6

Norman (Okla.) Regional

Friday's games

Texas A&M 7, Hofstra 6

Oklahoma 14, Bryant 4

Saturday's games

Oklahoma 9, Texas A&M 8

Hofstra 10, Bryant 6

Texas A&M 7, Hofstra 0

Sunday's games

Oklahoma vs. Texas A&M, 2

x-Oklahoma vs. Texas A&M, 4:30

Knoxville (Tenn.) Regional

Friday's games

Virginia Tech 4, Lipscomb 3

Tennessee 12, Charleston Southern 3

Saturday's games

Tennessee 12, Virginia Tech 0

Lipscomb 4, Charleston Southern 2

Lipscomb 12, Virginia Tech 3

Sunday's games

Tennessee vs. Lipscomb, 2

x-Tennessee vs. Lipscomb, 4:30

Columbia (Mo.) Regional

Friday's games

Kansas 3, Nebraska 1

Missouri 6, Bradley 5

Saturday's games

Missouri 6, Kansas 3

Nebraska 9, Bradley 0

Kansas vs. Nebraska (n)

Sunday's games

Missouri vs. Kansas or Nebraska, 1

x-Missouri vs. Kansas or Nebraska, 3:30

Tuscaloosa (Ala.) Regional

Friday's games

S.C. Upstate 5, South Alabama 3

Alabama 13, SIU Edwardsville 3

Saturday's games

Alabama 7, S.C. Upstate 1

South Alabama 5, SIU Edwardsville 1

South Alabama 5, S.C. Upstate 0

Sunday's games

Alabama vs. South Alabama, 2

x-Alabama vs. South Alabama, 4:30

Super Regionals

May 22-25

Eugene champion vs. Minneapolis champion

Tempe champion vs. Tallahassee champion

Gainesville champion vs. Washington

Waco champion vs. Athens champion

Los Angeles champion vs. Lexington champion

Tucson champion vs. Lafayette champion

Norman champion vs. Knoxville champion

Columbia champion vs. Tuscaloosa champion

World Series

May 28-June 4

ASA Hall of Fame Stadium, Oklahoma City

high school

Paris 000 00— 0 2 4

Lex. Christian 624 0x—12 3 0

Morgan and Ponce; H.James and A.James. W—H.James. L—Morgan. 3B—P: Bradford; LC: A.James.

Records—Lexington Christian 17-13, Paris 10-24.

estill Co. round robin

Mad.Cent 001 000 02—3 8 2

Estill Co. 001 000 01—2 6 1

Wilder and Murphy; Gross and Deaton. W—Wilder (11-5). L—Gross (9-6). 2B—MC: Walczyk.

Records—Madison Central 21-9, Estill Co. 20-12.Harrison Co. 000 002 0—2 4 1

Western Hill 001 000 2—3 7 4

Hill and Newsom; Slade and Sawyer. W—Slade (2-2). L—Hill (10-7). 2B—HC: Newsom; WH: Slade, Taylor. 2B—WH: Yount.

Records—Western Hills 9-17, Harrison Co. 17-12-1.

Mad.Cent. 250 3—10 9 1

Harrison Co. 004 0— 4 3 1

Patton, Wilder (3) and Murphy; Conley, Tucker (2) and Newsom. W—Patton. (4-2). L—Conley (3-5). 2B—MC: Arthur, Frakes, Vaughn, Schneid; HC: Davis. HR—MC: Frakes, Vaughn.

Records—Madison Central 22-9, Harrison Co. 17-13-1.

Western Hills 203 013—9 9 1

Estill Co. 022 000—4 6 3

Hawkins, Slade (3) and Sawyer; Muncie, Wiseman (3), Gross (3) and Deaton. W—Hawkins (1-5). L—Muncie (6-1). Sv—Slade (1). 2B—WH: Slade, Hawkins.

Records—Western Hills 10-17, Estill Co. 20-13.

Harrison Co. 000 000 0—0 2 2

Estill Co. 100 000 x—1 4 2

Hill and Newsom; Gross and Deaton. W—Gross (10-6). L—Hill (10-8).

Records—Estill Co. 21-13, Harrison Co. 17-14-1.

Track and field

high school

Woodall Invitational

At Bryan Station

BOYS

Teams—Henry Clay 113.50, Lafayette 106, Bryan Station 101, Dixie Heights 85, Mason Co. 55, Lexington Catholic 51, Scott Co. 50, Tates Creek 45, Western Hills 34, Woodford Co. 24.50, Lexington Christian 17, Paul Dunbar 12.

100—DeQuan Robinson, Henry Clay, 10.90 seconds; 200—Bolaji Ogbulu, Bryan Station, 22.13; 400—Shawn Johnson, Mason Co., 51.31; 800—John Spencer, Lafayette, 1:59.60; 1,600—Ben Young, Tates Creek, 4:31.29; 3,200—Thomas Hill, Lafayette, 10:20.24; 110 hurdles—Cameron Murphy, Western Hills, 15.23; 300 hurdles—Mookie Payton, Scott Co., 41.99; 4x100 relay—Bryan Station 44.05; 4x200 relay—Henry Clay 1:29.15; 4x400 relay—Henry Clay 3:25.50; 4x800 relay—Dixie Heights 8:35.05; High jump—Jaron Brooks, Henry Clay, 6-04 meters; Pole vault—Kyle Hopkins, Tates Creek, 12-06; Long jump—Carl Walker, Bryan Station, 21-04; Triple jump—Tequan Claitt, Bryan Station, 42-09; Shot put—Landon Young, Lafayette, 55-05; Discus—Young, Lafayette, 165-00.

GIRLS

Teams—Bryan Station 173, Henry Clay 84, Scott Co. 76.50, Western Hills 72, Lexington Catholic 68, Lafayette 56, Mason Co. 51.50, Woodford Co. 51, Tates Creek, 26, Lexington Christian 15.

100—Brooke Raglin, Bryan Station, 12.09 seconds; 200—Shania Lyvers, Bryan Station, 25.00; 400—Anna Curlin, Western Hills, 58.91; 800—Emma Guilfoil, Bryan Station, 2:19.53; 1,600—Dove Denigris, Western Hills, 5:44.60; 3,200—Eliza Jane Schaeffer, Henry Clay, 12:38.91; 100 hurdles—Catherine Bloomfield, Bryan Station, 15.88; 300 hurdles—Bridgette Mangold, Lexington Catholic, 47.58; 4x100 relay—Bryan Station 49.00; 4x200 relay—Bryan Station 1:42.64; 4x400 relay—Henry Clay 4:09.41; 4x800 relay—Bryan Station 10:31.16; High jump—Heaven Bigelow, Tates Creek, 5-02 meters; Pole vault—Mangold, Lexington Catholic, 11-00; Long jump—Priscilla Thorn, Scott Co., 16-10; Triple jump—Jeanice Boyd, Bryan Station, 33-11; Shot put—Halee Hudson, Scott Co., 37-11; Discus—Aja Leachman, Western Hills, 111-05.

Lexington Herald-Leader is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service