High School Sports

State track and field results

class 3A

Boys

Team scores— 1. Male 103.5; 2. North Hardin 55.5; 3. St. Xavier 44; 4. Henry Clay 42; 5. Apollo 40; 6. Ballard 33; 7. Trinity 27; 8. John Hardin, Daviess Co. and Fern Creek 21; t11. Central, Manual and Marshall Co. 17; 14. Greenwood 16; t15. Scott Co., Dixie Heights and Henderson Co. 14; 18. Southwestern 13; 19. Madison Central 12; t20. Johnson Central and Lafayette 11; t22. Bryan Station and Paul Dunbar 10; t24. Waggener, Woodford Co., South Oldham, Madisonville-North Hopkins, Logan Co. and Boone Co. 8; t30. Shelby Co. and Covington Catholic 7; 32. Campbell Co. 6.5; 33. Butler 6; t34. North Laurel, Tates Creek, Nelson Co. and Eastern 5; 38. Owensboro 4; t39. Anderson Co., Calloway Co. and Barren Co. 3; 42. Pulaski Co. 2; 43. Conner 1.5; 44. Ohio Co.

100—1. Justin Green, Male, 10.82; 2. Tim Phillips, Trinity, 11.13; 3. Andrew Lewis, Johnson Central, 11.17; 4. Desmond Suter, Bryan Station, 11.22; 5. Ben Mason, Lafayette, 11.25; 6. Robbie Graham, Male, 11.27; 7. Ricky Rhodes, Madison Central, 11.29; 8. Brandy Moore, Ohio Co., 11.46.

200—1. Justin Green, Male, 21.82; 2. Chisom Omenyinma, Male, 22.38; 3. Ben Mason, Lafayette, 22.39; 4. Andrew Lewis, Johnson Central, 22.60; 5. Tim Phillips, Trinity, 22.81; 6. Jesstin Devoe, Waggener, 22.98; 7. Ricky Rhodes, Madison Central, 23.01; 8. Desmond Suter, Bryan Station, 25.07.

400—1. Justin Green, Male, 48.95; 2. Lewis Dodson, Male, 49.44; 3. Matt Denham, John Hardin, 49.54; 4. Sean Klosterman, Eastern, 49.78; 5. Marcellus Hobbs, North Hardin, 49.98; 6. Blake Green, Henry Clay, 50.17; 7. Scott Radcliff, Trinity, 50.56; 8. Adi Zaimovic, Lafayette, 51.37.

800—1. Trent Halasek, Scott Co., 1:55.04; 2. Brendan Kelly, Henry Clay, 1:56.05; 3. Terrell Horton, Henry Clay, 1:56.43; 4. Thad Hardin, Nelson Co., 1:56.82; 5. Aundreas Lopez, John Hardin, 1:57.10; 6. Trevor Jones, Southwestern, 1:58.16; 7. Greg Shepherd, North Hardin, 1:58.19; 8. Robbie Scharold, Campbell Co., 1:59.18; 9. Isaiah Moorman, Apollo, 1:59.20; 10. John Shellenburg, Trinity, 2:00.58; 11. Justin House, Apollo, 2:00.67; 12. Kevin Bonfield, Campbell Co., 2:01.42; 13. Andrew Stewart, North Hardin, 2:01.71; 14. Jacob Belwood, Southwestern, 2:03.44; 15. Andrew Flaugher, Trinity, 2:06.27; 16. Cullen Kuntz, Woodford Co., 2:08.04.

1,600—1. Ryan Eaton, Greenwood, 4:18.83; 2. Steve Mize, Male, 4:23.40; 3. Cullen Kuntz, Woodford Co., 4:24.18; 4. Jacob Belwood, Southwestern, 4:24.97; 5. Eddie Griffin, Fern Creek, 4:25.07; 6. Justin House, Apollo, 4:26.14; 7. Andrew Stewart, North Hardin, 4:26.18; 8. Robbie Scharold, Campbell Co., 4:31.04; 9. Ryan Puckett, Harrison Co., 4:35.24; 10. Alex Dadds, Trinity, 4:35.25; 11. Blake Askin, Scott, 4:37.16; 12. Shawn Van Hoose, St. Xavier, 4:42.34; 13. Daniel Crowley, Madisonville, 4:50.01; 14. Joey Brendel, Conner, 5:03.17.

3,200—1. Jackson Carnes, St. Xavier, 9:34.89; 2. Jacob Law, South Oldham, 9:39.44; 3. Ryan Eaton, Greenwood, 9:41.06; 4. Stacey Eden, Shelby Co., 9:41.13; 5. Keith Albrektson, Trinity, 9:43.40; 6. Rob Wahl, Paul Dunbar, 9:44.20; 7. Eddie Griffin, Fern Creek, 9:48.91; 8. Thomas Mann, St. Xavier, 9:49.25; 9. Tyler Dickinson, Apollo, 9:53.28; 10. David Hamm, Manual, 9:54.31; 11. Michael Wurzbacher, Cov. Catholic, 9:54.82; 12. Sabastian Rhode, Southwestern, 9:59.00; 13. David Grieshaber, Woodford Co., 10:00.18; 14. Blake Askin, Scott, 10:03.25; 15. Derek Ball, Manual, 10:14.04.

110 hurdles—1. Brandon Bagley, John Hardin, 14.81; 2. Mercier Doucette, Boone Co., 15.45; 3. Byron Yates, Butler, 15.86; 4. Logan Meek, Paul Dunbar, 15.97; 5. Drew Hardin, Ballard, 16.19; 6. Caleb Mosley, North Laurel, 16.73; --. Michael McDuffen, Hopkinsville, FS.

300 hurdles—1. Aubrey Carter, Dixie Heights, 39.52; 2. Matt McClendon, St. Xavier, 39.88; 3. Matt Giese, Cov. Catholic, 40.08; 4. Ben Kolb, St. Xavier, 40.52; 5. Drew Hardin, Ballard, 40.62; 6. Sam Devore, Marshall Co., 42.16; 7. Caleb Mosley, North Laurel, 42.29; 8. Ben Roberts, Woodford Co., 1:03.16.

4x100 relay—1. Male (Jeremy Fugate 12, Robbie Graham 10, Jeremy Webb 12, Kieran Story 10), 42.31; 2. Fern Creek (Jimmie Welch 11, Leon Carter 12, Omar Cham 12, Dominique McGinnis 12), 42.94; 3. Central (Montez Bell 12, Stephan Robinson 10, Tarrell Holstein 12, Diaz Bolden 10), 43.16; 4. Waggener (Jacque Morris 12, Jesstin Devoe 12, James Tilford 12, Sam Kpoh 11), 43.59; 5. North Hardin (Eric McFee 12, Scott Swartz 12, Brandon Williams 12, Anthony McCormick 10), 43.63; 6. Dixie Heights (Connor Brock 11, Aubrey Carter 12, Ben Haggerty 10, Mitchell Jett 12), 43.97; --. Bryan Station (Teddy Iwera 12, Chaz Mitchell 10, Justin Lewis-Barfield 12, Desmond Suter 11), DQ; --. Trinity (Alex Dutton 12, Nathan Dutton 12, Tim Phillips 11, Chris Wheat 10), DQ.

4x200 relay—1. Central (Montez Bell 12, Stephan Robinson 10, Byron Debro 12, Tarrell Holstein 12), 1:28.15K; 2. Male (Chisom Omenyinma 10, Robbie Graham 10, Kieran Story 10, Donnell Whitlock 10), 1:28.23K; 3. Henry Clay (Dontey Gay 12, Blake Green 09, Brandon Nichols 08, James Hellard 10), 1:28.87; 4. Manual (Gerry Cooper 12, Chinaecherem Omenyinma 12, Andy Farris 11, Marcus Niemann 12), 1:29.37; 5. Fern Creek (Cory Esparza 12, Leon Carter 12, Omar Cham 12, Dominique McGinnis 12), 1:30.01; 6. Trinity (Scott Radcliff 11, Alex Dutton 12, Nathan Dutton 12, Anthony Kelley 12), 1:30.36; 7. Henderson Co. (Ben Marigny 12, Almondo Theus 11, Madison Tramill 11, Javaris Lewis 10), 1:31.95; 8. North Hardin (Eric McFee 12, Scott Swartz 12, Marcellus Hobbs 11, Breion Harris 12), 1:37.07.

4x400 relay—1. Male (Tony Booker 11, Justin Green 11, Lewis Dodson 12, Kieran Story 10), 3:20.95; 2. Henry Clay (Dontey Gay 12, Blake Green 09, Brendan Kelly 12, Brandon Nichols 08), 3:21.47; 3. Manual (Andy Farris 11, Chinaecherem Omenyinma 12, Marcus Niemann 12, Gerry Cooper 12), 3:21.83; 4. North Hardin (Scott Swartz 12, Marcellus Hobbs 11, Andrew Stewart 09, Greg Shepherd 11), 3:22.37; 5. Trinity (Anthony Kelley 12, Dustin Bollinger 11, Alex Garr 11, Scott Radcliff 11), 3:24.10; 6. Fern Creek (Cory Esparza 12, Dominique McGinnis 12, Omar Cham 12, Leon Carter 12), 3:24.20; 7. St Xavier (Bobby Lehmann 10, Christian Bell 10, Danny Dieudonne 11, Will Spence 11), 3:24.22; 8. John Hardin (Brandon Bagley 10, Devon Dorrough 09, Aundreas Lopez 12, Michael Wright 11), 3:39.10.

Shot put—1. Cameron Frazier, Daviess Co., 54-11.50; 2. Brad Wright, Apollo, 52-08.75; 3. Andrew Miller, Ballard, 51-08; 4. Harris Bivins, Apollo, 50-02.25; 5. Jermaine Dumas, Owensboro, 49-09.50; 6. Mike Hamm, Henry Clay, 47-07; 7. Matt Spencer, Shelby Co., 47-06; 8. Kyle Jenkins, Male, 47-00.50; 9. Justin Selby, Boyd Co., 46-02.25; 10. Grant Patton, St. Xavier, 45-02; 11. Jason Kreke, Cov. Catholic, 44-01.25; 12. Daryn Meece, Pulaski Co., 43-08; 13. Derek Poe, North Hardin, 42-09.75.

Discus—1. Brad Wright, Apollo, 170-11; 2. Grant Patton, St. Xavier, 162-01; 3. Cameron Frazier, Daviess Co., 160-08; 4. Andrew Miller, Ballard, 160-01; 5. Harris Bivins, Apollo, 155-04; 6. Kyle Jenkins, Male, 154-07; 7. Wes Fehrenbacher, Henderson Co., 146-11; 8. Greg Hoblitzell, Cov. Catholic, 135-03; 9. Matt Spencer, Shelby Co., 135-01; 10. Samsom Lam, Tates Creek, 132-02; 10. John Updike, Anderson Co., 132-02; 12. Andy Lay, Campbell Co., 123-06; 13. Sam Ellis, Pleasure Ridge, 120-10; 14. Daryn Meece, Pulaski Co., 112-08; 15. Martin Jones, South Laurel, 110-10.

Long Jump—1. Jeremy Webb, Male, 23-00.25; 2. Thomas Washington, Logan Co., 22-04; 3. Marcus Woodford, Ballard, 22-00; 4. Dylan Millay, Daviess Co., 21-11.50; 5. Justin Lewis-Barfield, Bryan Station, 21-09; 6. James Hellard, Henry Clay, 21-08.75; 7. Brandon Walker, Marshall Co., 21-08; 8. Mitchell Jett, Dixie Heights, 21-07.75; 9. Tim Phillips, Trinity, 21-06; 10. Ricky Rhodes, Madison Central, 21-02.50; 11. Chris Muse, Pulaski Co., 20-09.50; 12. Cody Craigmyle, St. Xavier, 20-03; 13. Nick Hushebeck, Cov. Catholic, 19-08.50; 14. Winston Hines, Pulaski Co., 19-03.

girls

Team scores—1. Ballard 72; 2. Butler 68; 3. Owensboro 54; 4. Ryle 42.5; 5. Manual 42; 6. Campbell Co. 39; 7. Paul Dunbar 38; 8. Bryan Station 28; 9. North Hardin 24; 10. John Hardin 22; 11. Assumption 21; 12. Fern Creek 19.5; t13. Woodford Co., Notre Dame and Male 19; 16. Sacred Heart 18; 17. Central 16; 18. Meade Co. 15; 19. Eastern 14; 20. Marshall Co. 12; 21. Bowling Green 10.5; t22. Calloway Co. and Henry Clay 10; t24. Tates Creek, Conner and Pleasure Ridge 8; t27. North Laurel and Daviess Co. 6; 29. Simon Kenton 5; 30. Christian Co. 4.5; t31. Hopkinsville, South Oldham and Southwestern 4; t34. Henderson Co. and Scott Co. 3; t36. Lafayette and Madisonville-North Hopkins 2; t38. Oldham Co. and Dixie Heights 1.

100—1. Chelsea Brown, Butler, 12.22; 2. Jazzmin Jeter, Ballard, 12.44; 3. Tiffany Rogers, Butler, 12.45; 4. Mariah Murphy, Owensboro, 12.48; 5. Shanice Carbon, Owensboro, 12.54; 6. Tamyah Pipkin, Tates Creek, 12.74; 7. Taylor Cobb, Woodford Co., 13.00; 8. Jasmin Hubbard, Campbell Co., 13.10.

200—1. Chelsea Brown, Butler, 25.05; 2. Lutisha Bowen, Ballard, 25.34; 3. Jazzmin Jeter, Ballard, 25.41; 4. Jennifer Nwachukwu, Manual, 26.12; 5. Anna Carrigan, Campbell Co., 26.18; 6. Tiffany Rogers, Butler, 26.41; 7. Kiara Watts, Pleasure Ridge, 26.67; 8. Rachel Eyckmans, Dixie Heights, 26.95.

400e_SEmDChelsea Brown, Butler, 56.98; 2. Anna Carrigan, Campbell Co., 57.86; 3. Marley Stanfield, Meade Co., 58.25; 4. Jennifer Nwachukwu, Manual, 58.40; 5. Keniya Love, Eastern, 1:00.17; 6. Sherria Hester, Christian Co., 1:00.66; 7. Starsha Fant, Male, 1:00.70; 8. Katie Kitchen, Campbell Co., 1:00.80.

800—1. Leslie Davis, Paul Dunbar, 2:17.72; 2. Alex Burgess, John Hardin, 2:17.78; 3. Shelby Jenkins, Meade Co., 2:19.34; 4. Betsy Goodin, Tates Creek, 2:20.88; 5. Kaitlyn Stephens, Ryle, 2:21.00; 6. Maggie Mattingly, John Hardin, 2:21.37; 7. Sarah Turi, Eastern, 2:23.13; 8. Anna Schreiner, Eastern, 2:24.74; 9. Carli Whittington, Madisonville, 2:25.41; 10. Madison Hale, Daviess Co., 2:27.02; 11. Natalie Norman, Grant Co., 2:27.30; 12. Carolynn Dreyer, Campbell Co., 2:27.84; 13. Meredith Johnson, North Laurel, 2:28.69; 14. Elizabeth Anderson, Manual, 2:29.32; 15. MaryGrace Pellegrini, Manual, 2:31.06; 16. Emily Frith, Lincoln Co., 2:32.53.

1,600—1. Anna Bostrom, Woodford Co., 5:07.88; 2. MaryGrace Pellegrini, Manual, 5:08.07; 3. Megan Klein, Paul Dunbar, 5:19.23; 4. Elizabeth Anderson, Manual, 5:21.41; 5. Allison Riedling, Assumption, 5:22.25; 6. Emily Wirzba, Scott Co., 5:22.27; 7. Madison Hale, Daviess Co., 5:25.81; 8. Ashley Miller, Owensboro, 5:30.66; 9. Alex Bunch, Lincoln Co., 5:32.46; 10. Jerrica Maddox, Scott, 5:33.86; 11. Celia Kresser, Notre Dame, 5:34.41; 12. Gabby Gonzales, Ryle, 5:35.29; 13. Meredith Johnson, North Laurel, 5:35.89; 14. Carli Whittington, Madisonville, 5:35.95.

3,200—1. Emma Brink, Sacred Heart, 11:03.53; 2. Emme McAtee, Sacred Heart, 11:13.80; 3. Anna Bostrom, Woodford Co., 11:30.60; 4. Sara Davis, Assumption, 11:37.76; 5. Adair Quisenberry, Daviess Co., 11:40.88; 6. Amanda Hancock, Paul Dunbar, 11:53.93; 7. Gabby Gonzales, Ryle, 11:55.27; 8. Kacie Niemann, South Oldham, 11:58.73; 9. Sarah Atkins, Henry Clay, 12:00.74; 10. Elizabeth Miller, Daviess Co., 12:05.00; 11. Jami Kloenne, Conner, 12:06.40; 12. Tori Mayfield, Eastern, 12:18.70; 13. April Level, Meade Co., 12:29.99; 14. Alex Bunch, Lincoln Co., 12:30.60; 15. Kayln Bowers, Pulaski Co., 12:48.93.

100 hurdles—1. Lutisha Bowen, Ballard, 14.34; 2. Shelby Wagenseller, Ballard, 15.59; 3. Alyssa Frank, Ryle, 15.75; 4. Nealy Williams, Bryan Station, 15.85; 5. Krista Russell, Simon Kenton, 15.98; 6. Ashley Woolum, North Laurel, 16.48; 7. Brittany Martin, Marshall Co., 16.53; 8. Brandi Roebuck, Owensboro, 16.69.

300 hurdles—1. Chelsea Brown, Butler, 43.82; 2. Lutisha Bowen, Ballard, 43.86; 3. Nealy Williams, Bryan Station, 45.49; 4. Erin Storck, Assumption, 46.27; 5. Shelby Wagenseller, Ballard, 46.36; 6. Jessica Crafton, Henderson Co., 48.03; 7. Sarah Buhler, Ryle, 48.26; 8. Krista Russell, Simon Kenton, 48.82.

4x100 relay —1. Fern Creek (Kierra Moore 10, Jasmine Webb 12, Monique Reid 12, Victoria Mitchell 11), 49.53; 2. Owensboro (Mariah Murphy 11, Shanice Carbon 10, Danielle Randolph 11, Taylor Lawrence 07), 49.58; 3. Butler (Karma Berkley 12, Moriah Corey 10, Shanika Cox 11, Tiffany Rogers 11), 50.02; 4. Male (Nayia Bishop 10, Ashley Jones 11, Porshia Hutcherson 12, Maurisha Griffin 11), 50.09; 5. Eastern (Tanay Lawson 10, Sydney Hinkle 09, Da'Mequa Wright 12, Devan James 11), 50.11; 6. Central (Deshaela Rivers 10, Nathelie Zetrenne 11, Sasha Richmond 11, Tamika Meredith 11), 50.34; 7. Bowling Green (Katie Cohron 08, Jane-Embry Watts 11, Tiosha Beasley 11, Ameshia McMillian 12), 51.69; 8. Notre Dame (Michelle Ruberg 12, Julia Bayer 11, Suzy Cardosi 11, Jessica Bramladge 12), 51.80.

4x200 relay—1. Butler (Karma Berkley 12, Moriah Corey 10, Shanika Cox 11, Tiffany Rogers 11), 1:44.92; 2. Campbell Co. (Jasmin Hubbard 12, Christina Heilman 08, Lauren Brumley 12, Anna Carrigan 09), 1:45.05; 3. Pleasure Ridge Park (Jasmine Graham 09, Mariah Murray 10, Jessica Smith 10, Kiara Watts 12), 1:45.41; 4. Central (Nathelie Zetrenne 11, Deshaela Rivers 10, Sasha Richmond 11, Tamika Meredith 11), 1:45.52; 5. Hopkinsville (Arlinda Grimes 11, Sherice Shelton 12, Rachell Cannady 09, Sahara Major 08), 1:47.59; 6. Bowling Green (Katie Cohron 08, Sophie Wohltjen 10, Tiosha Beasley 11, Ameshia McMillian 12), 1:49.47; 7. Notre Dame (Michelle Ruberg 12, Suzy Cardosi 11, Julie Fleming 11, Jessica Bramladge 12), 1:49.86; 8. Owensboro (Mariah Murphy 11, Shanice Carbon 10, Taylor Lawrence 07, Cyan Garvin 10), 2:10.94.

4x400 relay—1. Campbell Co. (Katie Kitchen 11, Carolynn Dreyer 09, Christina Heilman 08, Anna Carrigan 09), 3:59.69; 2. Notre Dame (Michelle Ruberg 12, Heather Shelton 09, Julie Fleming 11, Jessica Bramladge 12), 3:59.72; 3. Male (Starsha Fant 11, Diamond Tedford 09, Porshia Hutcherson 12, Gillian Griggs 11), 4:00.87; 4. North Hardin (Desiree Russell 12, Linda Dixon 12, Markeshia Woodson 11, Chandler Windham 11), 4:03.77; 5. Central (Sasha Richmond 11, Deshaela Rivers 10, Chantel Henry 09, Nathelie Zetrenne 11), 4:04.36; 6. South Oldham (Mercedes Hartman 10, Jessie Murner 09, Kacie Niemann 11, Hannah Ellis 09), 4:10.45; 7. Eastern (Joy Finner 10, Anna Schreiner 10, Sarah Turi 11, Keniya Love 10), 4:11.85; 8. John Hardin (Leilani Hunter 09, Alex Burgess 11, Hanna Alcock 09, Maggie Mattingly 10), 4:14.06.

Shot put—1. Amashi Kendall, Owensboro, 38-09.50; 2. Cyarra Wells, Ballard, 37-04; 3. LaShelle Pitney, Manual, 36-10.75; 4. Denisha Oggs, North Hardin, 36-10; 5. Stacie Vaughn, North Hardin, 36-07; 6. Chantelle Pressley, Paul Dunbar, 35-07.50; 7. De De McReynolds, Madisonville, 33-11.75; 8. Jessica Young, Bryan Station, 33-00.25; 9. Samantha Reid, Fern Creek, 32-10; 9. Erica McCoy, Eastern, 32-10; 11. Nicole Cobble, Central, 32-01.50; 12. Stephanie Proffitt, Simon Kenton, 31-05.50; 13. Whitney Jackson, Clay Co., 30-08.75; 14. Katie Hartney, North Laurel, 30-07.50; 15. Scooby Williams, Ryle, 30-00.50; 16. Monique Reid, Fern Creek, 28-04.

Discus—1. Amashi Kendall, Owensboro, 119-10; 2. LaShelle Pitney, Manual, 117-05; 3. Shomari Kendrick, Paul Dunbar, 117-02; 4. Stacie Vaughn, North Hardin, 114-00; 5. Nicole Cobble, Central, 110-07; 6. Amanda Smith, Owensboro, 107-00; 7. Cathy Christian, Lafayette, 102-00; 8. Terra Spiker, Marshall Co., 97-01; 9. Judy Albanese, Notre Dame, 95-11; 10. Melissa Gwanyanya, Madison Central, 93-00; 11. Jordan Brittle, Male, 92-11; 12. Samantha Reid, Fern Creek, 92-02; 13. Megan Foltz, Campbell Co., 90-10; 14. Katie Hartney, North Laurel, 86-05; 15. Heather Boatman, Pulaski Co., 77-06.

Triple jump—1. Alyssa Frank, Ryle, 36-11.25; 2. Lutisha Bowen, Ballard, 36-07.25; 3. Nealy Williams, Bryan Station, 36-05.75; 4. Shanice Carbon, Owensboro, 36-03; 5. Linda Dixon, North Hardin, 35-09; 6. Ashley Woolum, North Laurel, 35-05; 7. Tonisha Delorch, Ballard, 34-10.75; 8. Remsing King, Oldham Co., 34-02.75; 9. Leigh Allin, Henry Clay, 33-09.50; 10. Shanika Cox, Butler, 33-07.75; 11. Jill Moulton, Boone Co., 33-04.25; 12. Cha'negvia Gore, Central, 33-03.75; 13. Tiffany Lemaster, Johnson Central, 32-11.25; 14. Brittany Prather, Henderson Co., 32-10.75; 15. Brianna Rhodes, Apollo, 32-07.25; 16. Tiosha Beasley, Bowling Green, J32-07.25.

High jump—1. Rachel Adams, Calloway Co., 5-06; 2. Alyssa Frank, Ryle, 5-04; 3. Jordon Hall, Marshall Co., 5-00; 4. Sussie Fedders, Ryle, 4-10; 4. Monique Reid, Fern Creek, 4-10; 6. Hannah Ellis, Marshall Co., J4-10; 7. Sherria Hester, Christian Co., J4-10; 7. Jane-Embry Watts, Bowling Green, J4-10; 9. Hayden Kelley, Owensboro, 4-08; 10. Shaila Williams, Central, J4-08; 11. Sarah Estes, Whitley Co., J4-08; 11. Whitney Holker, Madison Central, J4-08; 13. Catherine Darnell, Harrison Co., 4-06; --. Adrianna Kilgore, Pulaski Co., NH; --. Chianta Holmes, North Hardin, NH; --. Megan Zimlich, Ballard, NH.

class 2a

Boys

Team scores—1. Paducah Tilghman 77; 2. Highlands 65; 3. Lexington Catholic 61; 4. Lloyd Memorial 55; 5. West Jessamine 51; 6. Lone Oak 33; 7. Bourbon Co. 30; t8. Muhlenberg South and Webster Co. 28; 10. Knox Central 23; 11. Russell 21; 12. North Bullitt 20; 13. Elizabethtown 17; 14. Boyle Co. 15; 15. Mason Co. 14; 16. Newport 13; t17. Bullitt East and Franklin-Simpson 12; t19. Franklin Co. and East Carter 11; t21. Owensboro Catholic, Western Hills and Adair Co. 10; 24. Rowan Co. 8; 25. Marion Co. 7; t26. Hart Co. and North Oldham 6; t28. Prestonsburg, Taylor Co. and Lawrence Co. 5; t31. Butler Co., Warren East and Mercer Co. 4; t34. Corbin and Greenup Co. 3; t36. Hopkins Co. Central, Muhlenberg North 2; t38. Bell Co., Larue Co. and Heath 1; t41. Casey Co. and Henry Co. 0.50.

100—1. Winston Guy, Lex. Catholic, 11.29; 2. Denzell Powell, Paducah Tilghman, 11.46; 3. Oba Wilson, Lex. Catholic, 11.47; 4. Justin Jackson, Lone Oak, 11.55; 5. Darrion Terrell, Webster Co., 11.57; 6. Jake Theiss, Highlands, 11.66; 7. Bobby Harrison, Bullitt East, 11.78; 8. Derek Tyler, Muhlenberg South, 11.87.

200—1. Justin Jackson, Lone Oak, 22.70; 2. Robert Reynolds, North Bullitt, 22.95; 3. Denzell Powell, Paducah Tilghman, 23.27; 4. Roger Herthel, Lloyd Memorial, 23.40; 5. Oba Wilson, Lex. Catholic, 23.41; 6. Greg Raglin, Lex. Catholic, 23.42; 7. Chris Black, Elizabethtown, 23.56; 8. Ben Carman, Boyle Co., 23.58.

400—1. Justin Jackson, Lone Oak, 51.39; 2. Tyler McClain, East Carter, 51.50; 3. Chase Maddox, North Oldham, 51.53; 4. John Warmath, Paducah Tilghman, 51.60; 5. Kyle Marsh, Webster Co., 51.86; 6. Ben Carman, Boyle Co., 51.92; 7. Beau Nicewinter, Butler Co., 52.47; 8. Truman Padgett, Larue Co., 52.57.

800—1. Thomas Canary, Lex. Catholic, 1:54.06; 2. Brian Mirrielees, Highlands, 1:57.80; 3. Will Stratford, West Jessamine, 1:58.01; 4. Matt Humphress, Taylor Co., 1:59.68; 5. Jarred Jones, Paducah Tilghman, 1:59.91; 6. John Walker, Muhlenberg South, 2:01.77; 7. Charles Martin, Muhlenberg North, 2:03.94; 8. Brian Troyer, West Jessamine, 2:04.50; 9. Cole Nieporte, Lloyd Memorial, 2:04.74; 10. Cody Jenkins, Muhlenberg South, 2:06.35; 11. Chase Ratliff, Shelby Valley, 2:08.31; 12. Jarrett Blankenship, Warren East, 2:09.44; 13. Trent Blanton, Madison Southern, 2:10.42; 14. Jeremy Rice, North Oldham, 2:11.60; --. Grant Curran, Franklin Co., DQ.

1,600—1. Brian Mirrielees, Highlands, 4:22.49; 2. Will Stratford, West Jessamine, 4:24.44; 3. Matt Collins, Russell, 4:31.24; 4. Daniel Thurston, Western Hills, 4:31.76; 5. Jarrett Blankenship, Warren East, 4:34.14; 6. Grant Curran, Franklin Co., 4:34.17; 7. Wesley Ipock, Hopkins Central, 4:38.76; 8. James Brown, Bell Co., 4:42.86; 9. Jeremy Kubach, Webster Co., 4:43.66; 10. Derek Perry, Heath, 4:45.68; 11. Chase Ratliff, Shelby Valley, 4:54.75; 12. Sven Mamerow, LaRue Co., 4:56.35; 13. Cole Nieporte, Lloyd Memorial, 4:56.87.

3,200—1. Cody Napier, Muhlenberg South, 9:53.38; 2. Aaron Poore, Muhlenberg South, 10:05.38; 3. Matt Lowe, Webster Co., 10:13.57; 4. Daniel Thurston, Western Hills, 10:14.90; 5. Robert Sandlin, Franklin Co., 10:23.59; 6. Tanner Alexander, Russell, 10:25.05; 7. Jarred Brewster, West Jessamine, 10:25.59; 8. Derek Perry, Heath, 10:26.44; 9. Taylor Sanders, North Oldham, 10:31.82; 10. Sam Thompson, Owens. Catholic, 10:54.78; 11. James Brown, Bell Co., 11:02.43; 12. Garrett Stroud, Sheldon Clark, 11:03.32; 13. John Anderson, Boyle Co., 11:05.52; 14. Wes Colvin, Taylor Co., 11:07.12; 15. Joey Landrum, Lloyd Memorial, 11:25.56; 16. Tyler Kelley, Warren East, 11:54.62.

110 hurdles—1. Carric Denson, Paducah Tilghman, 15.20; 2. Thomas Denninghoff, Bourbon Co., 15.35; 3. Eddie Young, Rowan Co., 15.37; 4. Joseph Jamerson, Prestonsburg, 15.88; 5. Andrew Willis, Adair Co., 16.33; 6. Jordan Addington, Lloyd Memorial, 16.60; 7. Eric Burcham, Owens. Catholic, 18.91; --. Heath Crist, West Jessamine, FS.

300 hurdles—1. Thomas Denninghoff, Bourbon Co., 40.08; 2. Stephen Miller, Lone Oak, 40.41; 3. Dewayne Jones, Paducah Tilghman, 40.61; 4. Carric Denson, Paducah Tilghman, 42.18; 5. Eric Burcham, Owens. Catholic, 42.84; 6. Collin McKenzie, Russell, 42.94; 7. Heath Crist, West Jessamine, 43.74; --. Darrell Cross, Rowan Co., FS.

4x100 relay—1. Lexington Catholic (Winston Guy 12, Shane Isreal 12, Greg Raglin 10, Oba Wilson 11), 43.12; 2. Paducah Tilghman (Denzell Powell 10, Adrian Ledsinger 11, Reshade Brown 09, Dewayne Jones 12), 43.63; 3. Bourbon Co. (Thomas Denninghoff 12, Dustin Purcell 11, Taylor Barnes 10, Jordan Massie 12), 44.56; 4. Lloyd Memorial (Roger Herthel 11, Jacob Kramer 11, Seydrick Walker 11, Josh Craddock 12), 44.65; 5. North Bullitt (Jordan Wallace 11, Travis Samples 11, Robert Reynolds 12, Ryan Vincent 12), 44.91; 6. Knox Central (Seth Bargo 12, Corey Niebel 12, Dexter Carnes 11, Greg Phillips 11), 45.03; 7. Highlands (Will Bardo 09, Clay Cecil 12, Austin Collinsworth 10, Jake Theiss 12), 45.31; --. Union Co. (Tyree Higginson 09, Devon Foster 09, Diante Wright 12, Kyle Hetrick 11), DQ.

4x200 relay—1. Lloyd Memorial (Roger Herthel 11, Jacob Kramer 11, Josh Craddock 12, Jordan Addington 12), 1:30.73; 2. Paducah Tilghman (Carric Denson 10, Denzell Powell 10, Randy Burbage 10, Jim Hank 10), 1:32.67; 3. Highlands (Austin Collinsworth 10, Clay Cecil 12, Will Bardo 09, Jake Theiss 12), 1:32.99; 4. Mason Co. (Terrance Breckenridge 11, Seth Adkins 10, Bradley Lang 10, Josh Harris 08), 1:33.23; 5. Mercer Co. (Donovan Ellis 09, Isaiah Burrus 08, Trevor Short 11, Russell Mays 10), 1:35.39; 6. Newport (Branden Housley 11, Daniel Kim 11, Quin McDay 09, Brandon Carter 09), 1:35.66; --. Lawrence Co. (Tim Cantrell 12, Mark Fitzpatrick 11, Matt Marcum 10, Richard Thomas 11), DNF; --. Russell (Jacob Ferguson 12, William Fullen 10, Andrew Hogg 11, Collin McKenzie 10), DQ.

4x400 relay—1. Highlands (Clay Cecil 12, Brian Mirrielees 12, Will Bardo 09, Griffin Austin 12), 3:31.22; 2. Webster Co. (Drew Osborn 11, Jeremy Kubach 12, Kyle Marsh 12, Darrion Terrell 12), 3:32.13; 3. West Jessamine (Brian Troyer 11, Chris Henry 11, Will Stratford 11, Ethan Adams 12), 3:36.30; 4. Lexington Catholic (Thomas Canary 11, Oba Wilson 11, Logan Horrall 11, Winston Guy 12), 3:38.06; 5. Mason Co. (Colt Fearis 10, Josh Harris 08, Bradley Lang 10, Weston Stahl 11), 3:38.10; 6. East Carter (Tyler McClain 12, Drew Johnson 12, Troy Combs 10, Aaron Allen 11), 3:39.72; 7. Butler Co. (Beau Nicewinter 11, Matt Hudnall 11, Jordan Green 11, Dillion Phelps 11), 3:40.18; --. Paducah Tilghman (Jarred Jones 12, John Warmath 12, Reshade Brown 09, Jim Hank 10), DQ.

Long jump—1. Jordan Addington, Lloyd Memorial, 21-10.50; 2. Robert Reynolds, North Bullitt, 21-05.50; 3. Thomas Denninghoff, Bourbon Co., 21-05.25; 4. Tim Cantrell, Lawrence Co., 21-02; 5. Seth Bargo, Knox Central, 21-01.75; 6. Winston Guy, Lex. Catholic, 20-11.75; 7. James Moore, Paducah Tilghman, 20-07.25; 8. Jon Sergent, Rowan Co., 20-06.75; 9. Jermaine Porter, Marion Co., 20-00.75; 10. Joey Brown, LaRue Co., 19-07; 11. Jesse Enix, Lewis Co., 19-05.50; 12. Joseph Jamerson, Prestonsburg, 19-03; 13. Eddie Houckpon-Chincoun, Boyle Co., 18-10.75; 14. Bobby Harrison, Bullitt East, 18-03.50; 15. Devon Foster, Union Co., 18-01.50.

Shot put—1. Devon Boxx, Newport, 49-05; 2. Tony Pogue, Franklin-Simpson, 48-04; 3. Isiah Holt, Paducah Tilghman, 47-11; 4. Jonathan Cornwell, Russell, 47-01.25; 5. Chris Means, Marion Co., 46-10.25; 6. Jared Martin, Corbin, 46-00; 7. Ricky Seay, Bullitt East, 45-08; 8. Zach Bradford, Lloyd Memorial, 44-10; 9. Jeremy White, Owens. Catholic, 44-06.50; 10. David Hogue, Highlands, 41-11; 11. Justin Roten, Hart Co., 41-03.75; 12. Jay Linton, Mercer Co., 40-04; 13. Dustin May, Belfry, 40-00; 14. Michael Bozarth, Bullitt East, 39-08.25; 15. Jesse Howard, Lewis Co., 37-06.50.

Discus—1. Trey Jurgens, Highlands, 148-07; 2. Ricky Seay, Bullitt East, 146-03; 3. Aaron Poynter, Hart Co., 145-03; 4. Jerry Quinn, Webster Co., 141-08; 5. Tony Pogue, Franklin-Simpson, 131-07; 6. Casey Jones, Marion Co., 131-01; 7. Thomas Jacobs, Elizabethtown, 129-05; 8. Trevor Deneen, Elizabethtown, 129-03; 9. Tyler Geers, North Oldham, 127-10; 10. Juwan Garrette, Paducah Tilghman, 122-09; 11. Austin Clark, Lone Oak, 122-01; 12. Jordan Hatfield, Newport, 121-07; 13. Scottie Gilliam, Knox Central, 113-04; 14. Jay Linton, Mercer Co., 103-05; 15. Tyler Boyd, Shelby Valley, 94-11.

girls

Team scores—1. Highlands 95; 2. Paducah Tilghman 71; 3. Rockcastle Co. 58; t4. Loyd Memorial and Elizabethtown 52; 6. Boyle Co. 38.3; 7. Mercer Co. 26.5; 8. West Jessamine 26.3; 9. Mercy 23; 10. Bullitt East 20; 11. Powell Co. 18; 12. Lawrence Co. 17; 13. Warren East 16; 14. Casey Co. 14; 15. Russell 13; t16. Shelby Valley, Hopkins Co. Central and Lone Oak 12; 19. Allen Co.-Scottsville 11; t20. North Bullitt, North Oldham and East Carter 10; 23. Heath 9; 24. Webster Co. 7; 25. Knox Central 6.33; t26. Taylor Co. and Russell Co. 6; t28. Muhlenberg South, Union Co. and Bourbon Co. 5; 31. Marion Co. 4; t32. Larue Co., Butler Co., Presentation, Muhlenberg North, Owensboro Catholic, Henry Co., Pendleton Co., Franklin Co. and Mason Co. 3; 41. Belfry 1.5; 42. Bell Co. 1.

100—1. DeAudrea Horne, Paducah Tilghman, 12.65; 2. Ashley Collinsworth, Highlands, 12.78; 3. Lauren Faris, Mercy, 12.81; 4. Hilary Laney, Lawrence Co., 12.99; 5. Katie Collinsworth, Highlands, 13.04; 6. Lauren Parrish, Union Co., 13.04; 7. Feiarra Foster, Hopkins Central, 13.19; --. Breanna Boards, Allen Co., DNF.

200—1. DeAudrea Horne, Paducah Tilghman, 26.50; 2. Hilary Laney, Lawrence Co., 26.78; 3. Lauren Faris, Mercy, 26.86; 4. Ashley Collinsworth, Highlands, 26.98; 5. Gabby Fellows, Lone Oak, 27.03; 6. Breanna Boards, Allen Co., 27.19; 7. Morgan Thacker, Rockcastle Co., 27.55; 8. Bree Massie, Bourbon Co., 27.60.

400—1. Cheyenne Evans, Boyle Co., 59.61; 2. DeAudrea Horne, Paducah Tilghman, 59.95; 3. Emily Grinstead, Warren East, 1:00.81; 4. Katie Collinsworth, Highlands, 1:01.04; 5. Victoria Johnson, Taylor Co., 1:01.37; 6. Sara Hammond, Rockcastle Co., 1:01.87; 7. Nicole Coffman, Casey Co., 1:02.65; 8. Ashley Molitor, Lloyd Memorial, 1:03.46.

800 run—1. Brianna Buck, East Carter, 2:20.01; 2. Jenna Lee, Casey Co., 2:20.79; 3. Adrianne Shearer, West Jessamine, 2:21.80; 4. Caitlin Beck, Highlands, 2:25.82; 5. Kristen Newberry, Mercy, 2:26.34; 6. Whitney Springer, Muhlenberg North, 2:27.27; 7. Emily Patton, Webster Co., 2:28.53; 8. Laura Dollins, Rockcastle Co., 2:29.62; 9. Olivia Patterson, Paducah Tilghman, 2:30.58; 10. Candace Barbee, Edmonson Co., 2:31.60; 11. Mary Jefferson, Taylor Co., 2:32.98; 12. Emily Wesley, Boyle Co., 2:34.34; 13. Chelsey Talley, Spencer Co., 2:35.77; 14. Helen Heines, North Bullitt, 2:36.75; 15. Beth Bowlin, Knox Central, 2:37.09.

1,600—1. Helen Heines, North Bullitt, 5:31.31; 2. Tenny Ostrem, Powell, 5:34.59; 3. Whitney Maurer, Elizabethtown, 5:36.85; 4. Elisha Overpeck, Lloyd Memorial, 5:40.16; 5. Laura Dollins, Rockcastle Co., 5:40.56; 6. Kelsey McCain, Pendleton Co., 5:41.60; 7. Emily Buck, Elizabethtown, 5:41.79; 8. Brianne Porter, Muhlenberg South, 5:42.00; 9. Maddie White, Union Co., 5:42.34; 10. Tia Weston, Fairdale, 5:45.44; 11. Valerie Rice, Mason Co., 5:48.05; 12. Roxxane Carey, Butler Co., 5:52.03; 13. Michaela Hunter, Rockcastle Co., 5:55.18; 14. LeAnne Little, Lex. Catholic, 5:56.28; 15. Kelly Brown, Bell Co., 6:12.50.

3,200—1. Tenny Ostrem, Powell, 12:06.93; 2. Whitney Maurer, Elizabethtown, 12:20.10; 3. Jenna Sapsford, Highlands, 12:23.32; 4. Elisha Overpeck, Lloyd Memorial, 12:25.45; 5. Brianne Porter, Muhlenberg South, 12:31.96; 6. Cassey Fischer, Henry Co., 12:32.85; 7. Maddie White, Union Co., 12:34.37; 8. Kelly Brown, Bell Co., 12:48.86; 9. Annie Kinny, Mercy, 12:59.26; 10. Courtney Dennis, Edmonson Co., 13:02.98; 11. Jennifer Selch, Casey Co., 13:07.66; 12. Megan Pitts, Franklin-Simpson, 13:17.24; 13. Michaela Hunter, Rockcastle Co., 13:32.01; 14. Brooke Bemiss, Warren East, 13:54.33; --. Emily Buck, Elizabethtown, DNF.

100 hurdles—1. Sarah McKinney, Rockcastle Co., 15.93; 2. Donnell Nocero, Lloyd Memorial, 16.24; 3. Stephanie Newman, Highlands, 16.47; 4. Miriah Cissell, Heath, 16.62; 5. Jessica Crabtree, Lloyd Memorial, 16.68; 6. Allison Evans, West Jessamine, 16.79; 7. Jessica Walker, Mercy, 17.31; 8. Caitlin Maguire, Presentation, 17.51.

300 hurdles—1. Maddie Roark, Russell, 47.95; 2. Jessica Gabhart, Elizabethtown, 48.05; 3. Olivia Logue, Mercer Co., 48.14; 4. Stephanie Newman, Highlands, 48.34; 5. Rachel Smith, Paducah Tilghman, 48.38; 6. Alexa Wood, Lloyd Memorial, 49.65; 7. Jessica Albright, Rockcastle Co., 50.87; 8. Caitlin Maguire, Presentation, 51.30.

4x100 relay—1. Paducah Tilghman (DeAudrea Horne 11, Caroline Hutson 12, Rachel Smith 11, Natelie Shumpert 11), 49.80; 2. Highlands (Stephanie Newman 12, Ashley Collinsworth 09, Lindsay Scaggs 09, Maria Weyer 08), 50.99; 3. Lloyd Memorial (Chevon Boyles 09, Alexa Wood 12, Donnell Nocero 11, Tati Jouett 08), 52.04; 4. Hopkins Co. Central (Feiarra Foster 11, Brandi Taylor 12, Brittany Clark 12, Shalara Wells 08), 52.12; 5. Bourbon Co. (Lauren Dawson 09, Tosha Hunt 10, Alisha Acuff 11, Bree Massie 12), 52.34; 6. Elizabethtown (Deanna Maurer 11, Kymbur Berrow 09, Taylor Perkins 08, Brianna Burt 09), 52.69; 7. Mercer Co. (Olivia Logue 09, Caitlin Campbell 11, Christin Bryant 11, Leah Flora 10), 53.34; 8. Rockcastle Co. (Sarah McKinney 11, Jessica Albright 09, Katy Mattingly 11, Chelsea Payne 08), 54.07.

4x200 relay—1. Highlands (Ashley Collinsworth 09, Katie Collinsworth 12, Maria Weyer 08, Liza Pendery 12), 1:47.59; 2. Allen Co.-Scottsville (Breanna Boards 08, Kate Bomar 11, Shelby Harper 11, Chelsey Nichols 10), 1:48.83; 3. Lloyd Memorial (Chevon Boyles 09, Alexa Wood 12, Tati Jouett 08, Ashley Molitor 11), 1:48.86; 4. Elizabethtown (Brianna Burt 09, Kristen Ballard 12, Chantee White 10, Madison Kuklinski 12), 1:49.10; 5. Heath (Taylor Wrinkle 11, Ariel Long 09, Katie Armstrong 10, MacKensie Austin 11), 1:50.75; 6. Mercer Co. (Olivia Logue 09, Caitlin Campbell 11, Katharine Kehrt 10, Leah Flora 10), 1:51.80; 7. Rockcastle Co. (Jessica Albright 09, Sarah McKinney 11, Katy Mattingly 11, Chelsea Payne 08), 1:53.44.

4x400 relay—1. Boyle Co. (Emily Hall 08, Kelsey Barbato 12, Emily Wesley 10, Cheye

class 3A

Boys

Team scores— 1. Male 103.5; 2. North Hardin 55.5; 3. St. Xavier 44; 4. Henry Clay 42; 5. Apollo 40; 6. Ballard 33; 7. Trinity 27; 8. John Hardin, Daviess Co. and Fern Creek 21; t11. Central, Manual and Marshall Co. 17; 14. Greenwood 16; t15. Scott Co., Dixie Heights and Henderson Co. 14; 18. Southwestern 13; 19. Madison Central 12; t20. Johnson Central and Lafayette 11; t22. Bryan Station and Paul Dunbar 10; t24. Waggener, Woodford Co., South Oldham, Madisonville-North Hopkins, Logan Co. and Boone Co. 8; t30. Shelby Co. and Covington Catholic 7; 32. Campbell Co. 6.5; 33. Butler 6; t34. North Laurel, Tates Creek, Nelson Co. and Eastern 5; 38. Owensboro 4; t39. Anderson Co., Calloway Co. and Barren Co. 3; 42. Pulaski Co. 2; 43. Conner 1.5; 44. Ohio Co.

100—1. Justin Green, Male, 10.82; 2. Tim Phillips, Trinity, 11.13; 3. Andrew Lewis, Johnson Central, 11.17; 4. Desmond Suter, Bryan Station, 11.22; 5. Ben Mason, Lafayette, 11.25; 6. Robbie Graham, Male, 11.27; 7. Ricky Rhodes, Madison Central, 11.29; 8. Brandy Moore, Ohio Co., 11.46.

200—1. Justin Green, Male, 21.82; 2. Chisom Omenyinma, Male, 22.38; 3. Ben Mason, Lafayette, 22.39; 4. Andrew Lewis, Johnson Central, 22.60; 5. Tim Phillips, Trinity, 22.81; 6. Jesstin Devoe, Waggener, 22.98; 7. Ricky Rhodes, Madison Central, 23.01; 8. Desmond Suter, Bryan Station, 25.07.

400—1. Justin Green, Male, 48.95; 2. Lewis Dodson, Male, 49.44; 3. Matt Denham, John Hardin, 49.54; 4. Sean Klosterman, Eastern, 49.78; 5. Marcellus Hobbs, North Hardin, 49.98; 6. Blake Green, Henry Clay, 50.17; 7. Scott Radcliff, Trinity, 50.56; 8. Adi Zaimovic, Lafayette, 51.37.

800—1. Trent Halasek, Scott Co., 1:55.04; 2. Brendan Kelly, Henry Clay, 1:56.05; 3. Terrell Horton, Henry Clay, 1:56.43; 4. Thad Hardin, Nelson Co., 1:56.82; 5. Aundreas Lopez, John Hardin, 1:57.10; 6. Trevor Jones, Southwestern, 1:58.16; 7. Greg Shepherd, North Hardin, 1:58.19; 8. Robbie Scharold, Campbell Co., 1:59.18; 9. Isaiah Moorman, Apollo, 1:59.20; 10. John Shellenburg, Trinity, 2:00.58; 11. Justin House, Apollo, 2:00.67; 12. Kevin Bonfield, Campbell Co., 2:01.42; 13. Andrew Stewart, North Hardin, 2:01.71; 14. Jacob Belwood, Southwestern, 2:03.44; 15. Andrew Flaugher, Trinity, 2:06.27; 16. Cullen Kuntz, Woodford Co., 2:08.04.

1,600—1. Ryan Eaton, Greenwood, 4:18.83; 2. Steve Mize, Male, 4:23.40; 3. Cullen Kuntz, Woodford Co., 4:24.18; 4. Jacob Belwood, Southwestern, 4:24.97; 5. Eddie Griffin, Fern Creek, 4:25.07; 6. Justin House, Apollo, 4:26.14; 7. Andrew Stewart, North Hardin, 4:26.18; 8. Robbie Scharold, Campbell Co., 4:31.04; 9. Ryan Puckett, Harrison Co., 4:35.24; 10. Alex Dadds, Trinity, 4:35.25; 11. Blake Askin, Scott, 4:37.16; 12. Shawn Van Hoose, St. Xavier, 4:42.34; 13. Daniel Crowley, Madisonville, 4:50.01; 14. Joey Brendel, Conner, 5:03.17.

3,200—1. Jackson Carnes, St. Xavier, 9:34.89; 2. Jacob Law, South Oldham, 9:39.44; 3. Ryan Eaton, Greenwood, 9:41.06; 4. Stacey Eden, Shelby Co., 9:41.13; 5. Keith Albrektson, Trinity, 9:43.40; 6. Rob Wahl, Paul Dunbar, 9:44.20; 7. Eddie Griffin, Fern Creek, 9:48.91; 8. Thomas Mann, St. Xavier, 9:49.25; 9. Tyler Dickinson, Apollo, 9:53.28; 10. David Hamm, Manual, 9:54.31; 11. Michael Wurzbacher, Cov. Catholic, 9:54.82; 12. Sabastian Rhode, Southwestern, 9:59.00; 13. David Grieshaber, Woodford Co., 10:00.18; 14. Blake Askin, Scott, 10:03.25; 15. Derek Ball, Manual, 10:14.04.

110 hurdles—1. Brandon Bagley, John Hardin, 14.81; 2. Mercier Doucette, Boone Co., 15.45; 3. Byron Yates, Butler, 15.86; 4. Logan Meek, Paul Dunbar, 15.97; 5. Drew Hardin, Ballard, 16.19; 6. Caleb Mosley, North Laurel, 16.73; --. Michael McDuffen, Hopkinsville, FS.

300 hurdles—1. Aubrey Carter, Dixie Heights, 39.52; 2. Matt McClendon, St. Xavier, 39.88; 3. Matt Giese, Cov. Catholic, 40.08; 4. Ben Kolb, St. Xavier, 40.52; 5. Drew Hardin, Ballard, 40.62; 6. Sam Devore, Marshall Co., 42.16; 7. Caleb Mosley, North Laurel, 42.29; 8. Ben Roberts, Woodford Co., 1:03.16.

4x100 relay—1. Male (Jeremy Fugate 12, Robbie Graham 10, Jeremy Webb 12, Kieran Story 10), 42.31; 2. Fern Creek (Jimmie Welch 11, Leon Carter 12, Omar Cham 12, Dominique McGinnis 12), 42.94; 3. Central (Montez Bell 12, Stephan Robinson 10, Tarrell Holstein 12, Diaz Bolden 10), 43.16; 4. Waggener (Jacque Morris 12, Jesstin Devoe 12, James Tilford 12, Sam Kpoh 11), 43.59; 5. North Hardin (Eric McFee 12, Scott Swartz 12, Brandon Williams 12, Anthony McCormick 10), 43.63; 6. Dixie Heights (Connor Brock 11, Aubrey Carter 12, Ben Haggerty 10, Mitchell Jett 12), 43.97; --. Bryan Station (Teddy Iwera 12, Chaz Mitchell 10, Justin Lewis-Barfield 12, Desmond Suter 11), DQ; --. Trinity (Alex Dutton 12, Nathan Dutton 12, Tim Phillips 11, Chris Wheat 10), DQ.

4x200 relay—1. Central (Montez Bell 12, Stephan Robinson 10, Byron Debro 12, Tarrell Holstein 12), 1:28.15K; 2. Male (Chisom Omenyinma 10, Robbie Graham 10, Kieran Story 10, Donnell Whitlock 10), 1:28.23K; 3. Henry Clay (Dontey Gay 12, Blake Green 09, Brandon Nichols 08, James Hellard 10), 1:28.87; 4. Manual (Gerry Cooper 12, Chinaecherem Omenyinma 12, Andy Farris 11, Marcus Niemann 12), 1:29.37; 5. Fern Creek (Cory Esparza 12, Leon Carter 12, Omar Cham 12, Dominique McGinnis 12), 1:30.01; 6. Trinity (Scott Radcliff 11, Alex Dutton 12, Nathan Dutton 12, Anthony Kelley 12), 1:30.36; 7. Henderson Co. (Ben Marigny 12, Almondo Theus 11, Madison Tramill 11, Javaris Lewis 10), 1:31.95; 8. North Hardin (Eric McFee 12, Scott Swartz 12, Marcellus Hobbs 11, Breion Harris 12), 1:37.07.

4x400 relay—1. Male (Tony Booker 11, Justin Green 11, Lewis Dodson 12, Kieran Story 10), 3:20.95; 2. Henry Clay (Dontey Gay 12, Blake Green 09, Brendan Kelly 12, Brandon Nichols 08), 3:21.47; 3. Manual (Andy Farris 11, Chinaecherem Omenyinma 12, Marcus Niemann 12, Gerry Cooper 12), 3:21.83; 4. North Hardin (Scott Swartz 12, Marcellus Hobbs 11, Andrew Stewart 09, Greg Shepherd 11), 3:22.37; 5. Trinity (Anthony Kelley 12, Dustin Bollinger 11, Alex Garr 11, Scott Radcliff 11), 3:24.10; 6. Fern Creek (Cory Esparza 12, Dominique McGinnis 12, Omar Cham 12, Leon Carter 12), 3:24.20; 7. St Xavier (Bobby Lehmann 10, Christian Bell 10, Danny Dieudonne 11, Will Spence 11), 3:24.22; 8. John Hardin (Brandon Bagley 10, Devon Dorrough 09, Aundreas Lopez 12, Michael Wright 11), 3:39.10.

Shot put—1. Cameron Frazier, Daviess Co., 54-11.50; 2. Brad Wright, Apollo, 52-08.75; 3. Andrew Miller, Ballard, 51-08; 4. Harris Bivins, Apollo, 50-02.25; 5. Jermaine Dumas, Owensboro, 49-09.50; 6. Mike Hamm, Henry Clay, 47-07; 7. Matt Spencer, Shelby Co., 47-06; 8. Kyle Jenkins, Male, 47-00.50; 9. Justin Selby, Boyd Co., 46-02.25; 10. Grant Patton, St. Xavier, 45-02; 11. Jason Kreke, Cov. Catholic, 44-01.25; 12. Daryn Meece, Pulaski Co., 43-08; 13. Derek Poe, North Hardin, 42-09.75.

Discus—1. Brad Wright, Apollo, 170-11; 2. Grant Patton, St. Xavier, 162-01; 3. Cameron Frazier, Daviess Co., 160-08; 4. Andrew Miller, Ballard, 160-01; 5. Harris Bivins, Apollo, 155-04; 6. Kyle Jenkins, Male, 154-07; 7. Wes Fehrenbacher, Henderson Co., 146-11; 8. Greg Hoblitzell, Cov. Catholic, 135-03; 9. Matt Spencer, Shelby Co., 135-01; 10. Samsom Lam, Tates Creek, 132-02; 10. John Updike, Anderson Co., 132-02; 12. Andy Lay, Campbell Co., 123-06; 13. Sam Ellis, Pleasure Ridge, 120-10; 14. Daryn Meece, Pulaski Co., 112-08; 15. Martin Jones, South Laurel, 110-10.

Long Jump—1. Jeremy Webb, Male, 23-00.25; 2. Thomas Washington, Logan Co., 22-04; 3. Marcus Woodford, Ballard, 22-00; 4. Dylan Millay, Daviess Co., 21-11.50; 5. Justin Lewis-Barfield, Bryan Station, 21-09; 6. James Hellard, Henry Clay, 21-08.75; 7. Brandon Walker, Marshall Co., 21-08; 8. Mitchell Jett, Dixie Heights, 21-07.75; 9. Tim Phillips, Trinity, 21-06; 10. Ricky Rhodes, Madison Central, 21-02.50; 11. Chris Muse, Pulaski Co., 20-09.50; 12. Cody Craigmyle, St. Xavier, 20-03; 13. Nick Hushebeck, Cov. Catholic, 19-08.50; 14. Winston Hines, Pulaski Co., 19-03.

girls

Team scores—1. Ballard 72; 2. Butler 68; 3. Owensboro 54; 4. Ryle 42.5; 5. Manual 42; 6. Campbell Co. 39; 7. Paul Dunbar 38; 8. Bryan Station 28; 9. North Hardin 24; 10. John Hardin 22; 11. Assumption 21; 12. Fern Creek 19.5; t13. Woodford Co., Notre Dame and Male 19; 16. Sacred Heart 18; 17. Central 16; 18. Meade Co. 15; 19. Eastern 14; 20. Marshall Co. 12; 21. Bowling Green 10.5; t22. Calloway Co. and Henry Clay 10; t24. Tates Creek, Conner and Pleasure Ridge 8; t27. North Laurel and Daviess Co. 6; 29. Simon Kenton 5; 30. Christian Co. 4.5; t31. Hopkinsville, South Oldham and Southwestern 4; t34. Henderson Co. and Scott Co. 3; t36. Lafayette and Madisonville-North Hopkins 2; t38. Oldham Co. and Dixie Heights 1.

100—1. Chelsea Brown, Butler, 12.22; 2. Jazzmin Jeter, Ballard, 12.44; 3. Tiffany Rogers, Butler, 12.45; 4. Mariah Murphy, Owensboro, 12.48; 5. Shanice Carbon, Owensboro, 12.54; 6. Tamyah Pipkin, Tates Creek, 12.74; 7. Taylor Cobb, Woodford Co., 13.00; 8. Jasmin Hubbard, Campbell Co., 13.10.

200—1. Chelsea Brown, Butler, 25.05; 2. Lutisha Bowen, Ballard, 25.34; 3. Jazzmin Jeter, Ballard, 25.41; 4. Jennifer Nwachukwu, Manual, 26.12; 5. Anna Carrigan, Campbell Co., 26.18; 6. Tiffany Rogers, Butler, 26.41; 7. Kiara Watts, Pleasure Ridge, 26.67; 8. Rachel Eyckmans, Dixie Heights, 26.95.

400e_SEmDChelsea Brown, Butler, 56.98; 2. Anna Carrigan, Campbell Co., 57.86; 3. Marley Stanfield, Meade Co., 58.25; 4. Jennifer Nwachukwu, Manual, 58.40; 5. Keniya Love, Eastern, 1:00.17; 6. Sherria Hester, Christian Co., 1:00.66; 7. Starsha Fant, Male, 1:00.70; 8. Katie Kitchen, Campbell Co., 1:00.80.

800—1. Leslie Davis, Paul Dunbar, 2:17.72; 2. Alex Burgess, John Hardin, 2:17.78; 3. Shelby Jenkins, Meade Co., 2:19.34; 4. Betsy Goodin, Tates Creek, 2:20.88; 5. Kaitlyn Stephens, Ryle, 2:21.00; 6. Maggie Mattingly, John Hardin, 2:21.37; 7. Sarah Turi, Eastern, 2:23.13; 8. Anna Schreiner, Eastern, 2:24.74; 9. Carli Whittington, Madisonville, 2:25.41; 10. Madison Hale, Daviess Co., 2:27.02; 11. Natalie Norman, Grant Co., 2:27.30; 12. Carolynn Dreyer, Campbell Co., 2:27.84; 13. Meredith Johnson, North Laurel, 2:28.69; 14. Elizabeth Anderson, Manual, 2:29.32; 15. MaryGrace Pellegrini, Manual, 2:31.06; 16. Emily Frith, Lincoln Co., 2:32.53.

1,600—1. Anna Bostrom, Woodford Co., 5:07.88; 2. MaryGrace Pellegrini, Manual, 5:08.07; 3. Megan Klein, Paul Dunbar, 5:19.23; 4. Elizabeth Anderson, Manual, 5:21.41; 5. Allison Riedling, Assumption, 5:22.25; 6. Emily Wirzba, Scott Co., 5:22.27; 7. Madison Hale, Daviess Co., 5:25.81; 8. Ashley Miller, Owensboro, 5:30.66; 9. Alex Bunch, Lincoln Co., 5:32.46; 10. Jerrica Maddox, Scott, 5:33.86; 11. Celia Kresser, Notre Dame, 5:34.41; 12. Gabby Gonzales, Ryle, 5:35.29; 13. Meredith Johnson, North Laurel, 5:35.89; 14. Carli Whittington, Madisonville, 5:35.95.

3,200—1. Emma Brink, Sacred Heart, 11:03.53; 2. Emme McAtee, Sacred Heart, 11:13.80; 3. Anna Bostrom, Woodford Co., 11:30.60; 4. Sara Davis, Assumption, 11:37.76; 5. Adair Quisenberry, Daviess Co., 11:40.88; 6. Amanda Hancock, Paul Dunbar, 11:53.93; 7. Gabby Gonzales, Ryle, 11:55.27; 8. Kacie Niemann, South Oldham, 11:58.73; 9. Sarah Atkins, Henry Clay, 12:00.74; 10. Elizabeth Miller, Daviess Co., 12:05.00; 11. Jami Kloenne, Conner, 12:06.40; 12. Tori Mayfield, Eastern, 12:18.70; 13. April Level, Meade Co., 12:29.99; 14. Alex Bunch, Lincoln Co., 12:30.60; 15. Kayln Bowers, Pulaski Co., 12:48.93.

100 hurdles—1. Lutisha Bowen, Ballard, 14.34; 2. Shelby Wagenseller, Ballard, 15.59; 3. Alyssa Frank, Ryle, 15.75; 4. Nealy Williams, Bryan Station, 15.85; 5. Krista Russell, Simon Kenton, 15.98; 6. Ashley Woolum, North Laurel, 16.48; 7. Brittany Martin, Marshall Co., 16.53; 8. Brandi Roebuck, Owensboro, 16.69.

300 hurdles—1. Chelsea Brown, Butler, 43.82; 2. Lutisha Bowen, Ballard, 43.86; 3. Nealy Williams, Bryan Station, 45.49; 4. Erin Storck, Assumption, 46.27; 5. Shelby Wagenseller, Ballard, 46.36; 6. Jessica Crafton, Henderson Co., 48.03; 7. Sarah Buhler, Ryle, 48.26; 8. Krista Russell, Simon Kenton, 48.82.

4x100 relay —1. Fern Creek (Kierra Moore 10, Jasmine Webb 12, Monique Reid 12, Victoria Mitchell 11), 49.53; 2. Owensboro (Mariah Murphy 11, Shanice Carbon 10, Danielle Randolph 11, Taylor Lawrence 07), 49.58; 3. Butler (Karma Berkley 12, Moriah Corey 10, Shanika Cox 11, Tiffany Rogers 11), 50.02; 4. Male (Nayia Bishop 10, Ashley Jones 11, Porshia Hutcherson 12, Maurisha Griffin 11), 50.09; 5. Eastern (Tanay Lawson 10, Sydney Hinkle 09, Da'Mequa Wright 12, Devan James 11), 50.11; 6. Central (Deshaela Rivers 10, Nathelie Zetrenne 11, Sasha Richmond 11, Tamika Meredith 11), 50.34; 7. Bowling Green (Katie Cohron 08, Jane-Embry Watts 11, Tiosha Beasley 11, Ameshia McMillian 12), 51.69; 8. Notre Dame (Michelle Ruberg 12, Julia Bayer 11, Suzy Cardosi 11, Jessica Bramladge 12), 51.80.

4x200 relay—1. Butler (Karma Berkley 12, Moriah Corey 10, Shanika Cox 11, Tiffany Rogers 11), 1:44.92; 2. Campbell Co. (Jasmin Hubbard 12, Christina Heilman 08, Lauren Brumley 12, Anna Carrigan 09), 1:45.05; 3. Pleasure Ridge Park (Jasmine Graham 09, Mariah Murray 10, Jessica Smith 10, Kiara Watts 12), 1:45.41; 4. Central (Nathelie Zetrenne 11, Deshaela Rivers 10, Sasha Richmond 11, Tamika Meredith 11), 1:45.52; 5. Hopkinsville (Arlinda Grimes 11, Sherice Shelton 12, Rachell Cannady 09, Sahara Major 08), 1:47.59; 6. Bowling Green (Katie Cohron 08, Sophie Wohltjen 10, Tiosha Beasley 11, Ameshia McMillian 12), 1:49.47; 7. Notre Dame (Michelle Ruberg 12, Suzy Cardosi 11, Julie Fleming 11, Jessica Bramladge 12), 1:49.86; 8. Owensboro (Mariah Murphy 11, Shanice Carbon 10, Taylor Lawrence 07, Cyan Garvin 10), 2:10.94.

4x400 relay—1. Campbell Co. (Katie Kitchen 11, Carolynn Dreyer 09, Christina Heilman 08, Anna Carrigan 09), 3:59.69; 2. Notre Dame (Michelle Ruberg 12, Heather Shelton 09, Julie Fleming 11, Jessica Bramladge 12), 3:59.72; 3. Male (Starsha Fant 11, Diamond Tedford 09, Porshia Hutcherson 12, Gillian Griggs 11), 4:00.87; 4. North Hardin (Desiree Russell 12, Linda Dixon 12, Markeshia Woodson 11, Chandler Windham 11), 4:03.77; 5. Central (Sasha Richmond 11, Deshaela Rivers 10, Chantel Henry 09, Nathelie Zetrenne 11), 4:04.36; 6. South Oldham (Mercedes Hartman 10, Jessie Murner 09, Kacie Niemann 11, Hannah Ellis 09), 4:10.45; 7. Eastern (Joy Finner 10, Anna Schreiner 10, Sarah Turi 11, Keniya Love 10), 4:11.85; 8. John Hardin (Leilani Hunter 09, Alex Burgess 11, Hanna Alcock 09, Maggie Mattingly 10), 4:14.06.

Shot put—1. Amashi Kendall, Owensboro, 38-09.50; 2. Cyarra Wells, Ballard, 37-04; 3. LaShelle Pitney, Manual, 36-10.75; 4. Denisha Oggs, North Hardin, 36-10; 5. Stacie Vaughn, North Hardin, 36-07; 6. Chantelle Pressley, Paul Dunbar, 35-07.50; 7. De De McReynolds, Madisonville, 33-11.75; 8. Jessica Young, Bryan Station, 33-00.25; 9. Samantha Reid, Fern Creek, 32-10; 9. Erica McCoy, Eastern, 32-10; 11. Nicole Cobble, Central, 32-01.50; 12. Stephanie Proffitt, Simon Kenton, 31-05.50; 13. Whitney Jackson, Clay Co., 30-08.75; 14. Katie Hartney, North Laurel, 30-07.50; 15. Scooby Williams, Ryle, 30-00.50; 16. Monique Reid, Fern Creek, 28-04.

Discus—1. Amashi Kendall, Owensboro, 119-10; 2. LaShelle Pitney, Manual, 117-05; 3. Shomari Kendrick, Paul Dunbar, 117-02; 4. Stacie Vaughn, North Hardin, 114-00; 5. Nicole Cobble, Central, 110-07; 6. Amanda Smith, Owensboro, 107-00; 7. Cathy Christian, Lafayette, 102-00; 8. Terra Spiker, Marshall Co., 97-01; 9. Judy Albanese, Notre Dame, 95-11; 10. Melissa Gwanyanya, Madison Central, 93-00; 11. Jordan Brittle, Male, 92-11; 12. Samantha Reid, Fern Creek, 92-02; 13. Megan Foltz, Campbell Co., 90-10; 14. Katie Hartney, North Laurel, 86-05; 15. Heather Boatman, Pulaski Co., 77-06.

Triple jump—1. Alyssa Frank, Ryle, 36-11.25; 2. Lutisha Bowen, Ballard, 36-07.25; 3. Nealy Williams, Bryan Station, 36-05.75; 4. Shanice Carbon, Owensboro, 36-03; 5. Linda Dixon, North Hardin, 35-09; 6. Ashley Woolum, North Laurel, 35-05; 7. Tonisha Delorch, Ballard, 34-10.75; 8. Remsing King, Oldham Co., 34-02.75; 9. Leigh Allin, Henry Clay, 33-09.50; 10. Shanika Cox, Butler, 33-07.75; 11. Jill Moulton, Boone Co., 33-04.25; 12. Cha'negvia Gore, Central, 33-03.75; 13. Tiffany Lemaster, Johnson Central, 32-11.25; 14. Brittany Prather, Henderson Co., 32-10.75; 15. Brianna Rhodes, Apollo, 32-07.25; 16. Tiosha Beasley, Bowling Green, J32-07.25.

High jump—1. Rachel Adams, Calloway Co., 5-06; 2. Alyssa Frank, Ryle, 5-04; 3. Jordon Hall, Marshall Co., 5-00; 4. Sussie Fedders, Ryle, 4-10; 4. Monique Reid, Fern Creek, 4-10; 6. Hannah Ellis, Marshall Co., J4-10; 7. Sherria Hester, Christian Co., J4-10; 7. Jane-Embry Watts, Bowling Green, J4-10; 9. Hayden Kelley, Owensboro, 4-08; 10. Shaila Williams, Central, J4-08; 11. Sarah Estes, Whitley Co., J4-08; 11. Whitney Holker, Madison Central, J4-08; 13. Catherine Darnell, Harrison Co., 4-06; --. Adrianna Kilgore, Pulaski Co., NH; --. Chianta Holmes, North Hardin, NH; --. Megan Zimlich, Ballard, NH.

class 2a

Boys

Team scores—1. Paducah Tilghman 77; 2. Highlands 65; 3. Lexington Catholic 61; 4. Lloyd Memorial 55; 5. West Jessamine 51; 6. Lone Oak 33; 7. Bourbon Co. 30; t8. Muhlenberg South and Webster Co. 28; 10. Knox Central 23; 11. Russell 21; 12. North Bullitt 20; 13. Elizabethtown 17; 14. Boyle Co. 15; 15. Mason Co. 14; 16. Newport 13; t17. Bullitt East and Franklin-Simpson 12; t19. Franklin Co. and East Carter 11; t21. Owensboro Catholic, Western Hills and Adair Co. 10; 24. Rowan Co. 8; 25. Marion Co. 7; t26. Hart Co. and North Oldham 6; t28. Prestonsburg, Taylor Co. and Lawrence Co. 5; t31. Butler Co., Warren East and Mercer Co. 4; t34. Corbin and Greenup Co. 3; t36. Hopkins Co. Central, Muhlenberg North 2; t38. Bell Co., Larue Co. and Heath 1; t41. Casey Co. and Henry Co. 0.50.

100—1. Winston Guy, Lex. Catholic, 11.29; 2. Denzell Powell, Paducah Tilghman, 11.46; 3. Oba Wilson, Lex. Catholic, 11.47; 4. Justin Jackson, Lone Oak, 11.55; 5. Darrion Terrell, Webster Co., 11.57; 6. Jake Theiss, Highlands, 11.66; 7. Bobby Harrison, Bullitt East, 11.78; 8. Derek Tyler, Muhlenberg South, 11.87.

200—1. Justin Jackson, Lone Oak, 22.70; 2. Robert Reynolds, North Bullitt, 22.95; 3. Denzell Powell, Paducah Tilghman, 23.27; 4. Roger Herthel, Lloyd Memorial, 23.40; 5. Oba Wilson, Lex. Catholic, 23.41; 6. Greg Raglin, Lex. Catholic, 23.42; 7. Chris Black, Elizabethtown, 23.56; 8. Ben Carman, Boyle Co., 23.58.

400—1. Justin Jackson, Lone Oak, 51.39; 2. Tyler McClain, East Carter, 51.50; 3. Chase Maddox, North Oldham, 51.53; 4. John Warmath, Paducah Tilghman, 51.60; 5. Kyle Marsh, Webster Co., 51.86; 6. Ben Carman, Boyle Co., 51.9

  Comments