High School Sports

Kentucky girls high school cross country rankings

GIRLS

Class 3A Teams

1) Assumption

2) Sacred Heart Academy

3) Eastern

4) Manual

5) Oldham County

6) Paul Dunbar

7) Daviess County

8) Bowling Green

9) Shelby County

10) Notre Dame Academy

Class 3A individuals

Runner Class School

1) Emma Brink 10 Sacred Heart Academy

2) Anna Bostrom 11 Woodford County

3) Emme McAtee 12 Sacred Heart Academy

4) Elizabeth Miller 12 Daviess County

5) Maggie Mattingly 11 John Hardin

6) Sara Davis 11 Assumption

7) Allison Riedling 11 Assumption

8) Catherine Karas 9 Shelby County

9) Amy Stamon 12 Assumption

10) Amanda Hancock 10 Paul Dunbar

11) Anna Schreiner 11 Eastern

12) Annie Barry 12 Oldham County

13) Megan Klein 10 Paul Dunbar

14) Hillary Raidt 12 Assumption

15) Ashley El Rady 10 Assumption

16) Ellen Daly 12 Assumption

17) Gabby Gonzales 10 Ryle

18) Catherine Allen 10 Sacred Heart Academy

19) Sarah Turi 12 Eastern

20) Alexandria Watts 8 Bowling Green

Class 2A teams

1) Bell County

2) Muhlenberg South

3) Mercy Academy

4) Presentation Academy

5) Lloyd Memorial

6) Mason County

7) Elizabethtown

8) South Oldham

9) North Oldham

10) Franklin-Simpson

Class 2A individuals

Runner Class School

1) Tenny Ostrem 11 Powell County

2) Whitney Maurer 9 Elizabethtown

3) Kelly Brown 7 Bell County

4) Casey Richardson 9 Presentation Academy

5) Annie Kinney 12 Mercy Academy

6) Courtney Siefert 11 Lloyd Memorial

7) Kacie Niemann 12 South Oldham

8) Brianne Porter 12 Muhlenberg South

9) Megan Mitchell 12 Mercy Academy

10) Maddie White 11 Union County

11) Candace Barbee 12 Edmonson County

12) Camille Seger 11 Presentation Academy

13) Brooke Bemiss 10 Warren East

14) Jessie Murner 10 South Oldham

15) Caitlin Beyea 9 North Oldham

16) Elisha Overpeck 11 Lloyd Memorial

17) Lindsey Mathis Muhlenberg South

18) Taylor Futrell 9 Calloway County

19) Kami Orrender 9 South Oldham

20) Caitlin Gibson 10 Bell County

Class A teams

1) St. Henry

2) Walton-Verona

3) Green County

4) Trimble County

5) Villa Madonna

6) Covington Holy Cross

7) Fairview

8) Model

9) Somerset

10) Hancock County

Class A individuals

Runner Class School

1) Kaitlin Snapp 9 Danville

2) Lily Rodgers 11 Covington Latin

3) Maria Frigo 11 St. Henry

4) Danielle Hoop 11 Owen County

5) Ashley Eifert 11 Covington Holy Cross

6) Kelsey Hinken 11 St. Henry

7) Ann Eason 10 Sayre

8) Brandi Chappell 10 Trimble County

9) Allison Joyce 11 Trimble County

10) Rachel Ditto 10 Lexington Christian

11) Emma Ditto 9 Lexington Christian

12) Paige Dooley 11 St. Henry

13) Raegan Deaton 11 Green County

14) Emily Such 12 Fort Campbell

15) Katie Miller 9 Villa Madonna

16) Brooklyn Bowen 8 Fairview

17) Jessie Gregg 9 Walton-Verona

18) Molly Frank 8 Green County

19) Ashley Guevara 11 Walton-Verona

20) Madison Peace 8 Walton-Verona

  Comments