High School Sports

High school basketball tournament schedule

BOYS

King of the Bluegrass

At Fairdale

Dec. 17: Iroquois vs. Shelby Co., 4:30; Eastern vs. Tates Creek, 6; Seneca vs. Warren Central, 7:30; Trinity vs. Scottsdale (Ariz.) Chaparral, 9.

Dec. 18: Ballard vs. Memphis Central, 4:30; Clark Co. vs. Huntsville (Ala.) Lee, 6; Fairdale vs. Knott Central, 7:30; Holmes vs. Powder Springs (Ga.) McEachern, 9.

Dec. 19: Ballard-Memphis Central winner vs. Clark Co.-Huntsville winner, 4:30; Fairdale-Knott winner vs. Seneca-Warren Central winner, 6; Trinity-Chaparral winner vs. Holmes-McEachern winner, 7:30; Iroquois-Shelby winner vs. Eastern-Tates Creek winner, 9.

Dec. 21: Semifinals, 7:30 and 9.

Dec. 22: Finals, 7:30.

Defenders of the Station Invitational

Dec. 18 at Bryan Station: Danville vs. Male, 6:30; Bryan Station vs. Dunbar, 8.

Dec. 18 at Henry Clay: Fern Creek vs. Henry Clay, 6:30; Clay Co. vs. Jeffersontown, 8.

Dec. 19 at Bryan Station: Danville vs. Bryan Station, 3; Fern Creek vs. Clay Co., 4:30; Dunbar vs. Male, 6; Jeffersontown vs. Henry Clay, 7:30.

Dec. 21 at Bryan Station: Jeffersontown vs. Fern Creek, 3; Danville vs. Dunbar, 4:30; Henry Clay vs. Clay Co., 6; Male vs. Bryan Station, 7:30.

Dec. 22 at Bryan Station: Consolation games at 3, 4:30 and 6. Championship game at 7:30.

Capital City Invitational

At Frankfort Civic Center

Dec. 19: Lafayette vs. Christian Academy of Louisville, 7:30.

Dec. 20: Woodford Co. vs Henderson Co., noon; Mercer Co. vs. Todd Central, 1:30; Doss vs. Prestonsburg, 3; Franklin Co. vs. East Ridge, 4:30; St. Xavier vs. Lincoln Co., 6; Madison Central vs. Holy Cross, 7;30; Western Hills vs. Nelson Co., 8.

Dec. 21: Quarterfinals, noon, 3, 5:30, 8.

Dec. 22: Semifinals, 7, 8:30. Dec. 23: Finals, 8:30.

Hometown Bank Hoopin' It Up Classic

at North and South Laurel

Dec. 19 at North: Anderson Co. vs. Whitley Co., 6:30; North Laurel vs. Williamsburg, 8:15.

Dec. 19 at South: Knox Central vs. Science Hill, Tn., 6:30; South Laurel vs. Fleming Co., 8:15.

Dec. 20 at North: PRP vs. Anderson-Whitley winner, 6:30; Southwestern vs. North-Williamsburg winner, 8:15.

Dec. 20 at South: Bell Co. vs. Knox-Science winner, 6:30; Barbourville vs. South-Fleming winner, 8:15.

Dec. 21 at North and South: Semifinals, 8:15

Dec. 22 at North: Championship, 8:15.

Republic Bank Holiday Classic

at Lexington Catholic

Dec. 26: Boone Co. vs. Seneca, 1:30; McCreary Central vs. Muhlenberg Co., 3; St. Xavier vs. Hopkins Central, 4:30 (old gym); Clinton Co. vs. Cov. Scott, 5; Prestonsburg vs. Lexington Catholic, 6:30; Male vs. West Jessamine, 8.

Dec. 27: Grayson Co. vs. Mercer Co., 1:30; Perry Central vs. Highlands, 3; Hazard vs. McCreary-Muhlenberg winner, 4:30; Clark Co. vs. St. X-Hopkins Central winner, 6; Trinity vs. Clinton-Scott winner, 7:30.

Dec. 28: Quarterfinals at 3:30, 5, 6:30 and 8.

Dec. 29: Semifinals at 6:30 and 8.

Dec. 30: Finals, 7 p.m.Gateway Holiday Classic

At Montgomery County

Dec. 28: Tates Creek vs. Fern Creek, 1:30; Madison Central vs. Fairview, 3:30; Montgomery Co. vs. Rose Hill, 6; Lafayette vs. Knox Central, 8.

Dec. 29: Semifinals, 5:30 and 8.

Dec. 20: Finals, 6.

Ashland Invitational Tournament

Dec. 28: Bishop Brossart vs. East Carter, 2:30; Mason Co. vs. Christian Co., 4; Ashland Blazer vs. Johnson Central, 7; Covington Catholic vs. Glasgow, 8:30.

Dec. 29: Semifinals, 7 and 8:30.

Dec. 30: Finals, 8:30.

Central Bank Classic

at Lexington Christian

Jan. 8: Quality Education Academy (N.C.) vs. Mountain State Academy (W.Va.)

Jan. 9: Scott Co. vs. Male, 5; Clark Co. vs. LCA, 6:30; Findlay Prep (Nev.) vs. Mountain State Academy (W.Va.)GIRLS

Kentucky Army National Guard Titans Christmas Clash

At Mercer County

Dec. 28: Tates Creek vs. Bullitt Central, 10 a.m.; Lincoln Co. vs. St. Henry, 11:30; Nelson Co. vs. Ryle, 1 p.m. Madison Central vs. Anderson Co., 2:30; Elizabethtown vs. Notre Dame, 5; Henry Clay vs. Paducah Tilghman, 6:30; Johnson Central vs. Bardstown, 8; Mercer Co. vs. Doss, 9:30.

Dec. 29: Consolation games as well as winner's bracket games at 5, 6:30, 8, 9:30 p.m.

Dec. 30: Consolation games all day as well as semifinals at 8 and 9:30 p.m.

Dec. 31: Consolation games all day as well as finals, 2:30 p.m.

Commercial Bank Queen of the Bluegrass

At East Carter

Dec. 28: Elliott Co. vs. Campbell Co., 3; Clark Co. vs. Breathitt Co., 4:45; Ashland vs. Shelby Valley, 6:30; East Carter vs. East Ridge, 8:15.

Dec. 29:Consolation games and winner's bracket semifinals at 6:30 and 8:15 p.m.

Dec. 30: Consolation games and finals, 6:15

  Comments