High School Sports

Several Central Kentucky standouts make girls' All-State soccer teams

Dunbar's Alyssa Montgomery, left, celebrated her penalty kick goal with Meredith Nichols,7, as Dunbar played Tates Creek  in 43rd district soccer tournament  on Tuesday, October 14, 2014  in Lexington, Ky. Photo by Mark Cornelison | Staff
Dunbar's Alyssa Montgomery, left, celebrated her penalty kick goal with Meredith Nichols,7, as Dunbar played Tates Creek in 43rd district soccer tournament on Tuesday, October 14, 2014 in Lexington, Ky. Photo by Mark Cornelison | Staff Herald-Leader

Athletes from Central Kentucky formed a dominant presence on the All-State teams announced this week by the Kentucky High School Girls' Soccer Coaches' Association.

Paul Laurence Dunbar, champions of the 11th Region, and West Jessamine, winners of the 12th Region, led the East Region First Team with two selections each — seniors Alyssa Montgomery and Reilly Teal for the Bulldogs, and senior Sarah Wiggins and sophomore Eva Mitchell for the Colts.

Also making the East first team were senior goalkeeper Ally Barfield of 11th Region runner-up Henry Clay and freshman Kennedy Tranter of Lexington Catholic.

The remainder of the East first team consisted of Meghan Paynter of Boyle County, Holly Schwarber of Campbell County, Lauren Nemeroff of Dixie Heights, Mandy Arnzen of state semifinalist Notre Dame, Cara Maher of Russell and Karli Parker of South Laurel.

State finalist Owensboro Catholic topped the West with three First Team selections — juniors Annabel Moore and Sarah Haleman, and freshman Ambere Barnett.

Owensboro Catholic will play South Oldham for the state championship at Henry Clay High School on Saturday at 5 p.m.

All-State teams

Announced by the Kentucky High School Girls' Soccer Coaches' Association

EAST

Regions 9-16

FIRST TEAM

Meghan Paynter (Boyle Co.); Holly Schwarber (Campbell Co.); Lauren Nemeroff (Dixie Heights); Ally Barfield (Henry Clay); Kennedy Tranter (Lexington Catholic); Mandy Arnzen (Notre Dame); Alyssa Montgomery (Paul Laurence Dunbar); Reilly Teal (Paul Laurence Dunbar); Cara Maher (Russell); Karli Parker (South Laurel); Eva Mitchell (West Jessamine); Sarah Wiggins (West Jessamine).

SECOND TEAM

Charity Collins (Ashland Blazer); Payton Black (Boone Co.); Madelyn LaFavers (Boyle Co.); Kate Heinonen (Lafayette); Shelby Hay (Lawrence Co.); Bailey Browning (Lexington Catholic); Kelsey Lowe (Perry Co. Central); Shelby Huddleston (Russell); Hannah Poe (Ryle); Keyli Borman (Scott Co.); Jordan Chlebowy (Tates Creek); Rachel Seals (West Jessamine).

HONORABLE MENTION

Jenna Cook (Ashland Blazer); Christin Sherrard (Notre Dame); Olivia Nienaber (Bishop Brossart); Ellie Vandergriff (Notre Dame); Emmie Harris (Boyle Co.); Morgan Tallio (Paul Laurence Dunbar); Kylie Thomson (Boyle Co.); Erin Fitzpatrick (Pendleton Co.); Carolyn Bertsch (Campbell Co.); Katie Porter (Prestonsburg); Kaitlyn Waddle (Corbin); Hannah Bandura (Rowan Co.); Katie Nelson (Danville); Hollie Hencye (Russell); Emily Walton (Estill Co.); Morgan Vonderheide (Russell); Molly Davis (Johnson Central); Nyalyn Moore (Scott Co.); Caroline Boone (Lexington Christian); Anna Lee (West Jessamine); Emily Willoughby (Madison Central); Devin Long (West Jessamine); Loren Zimmerman (Newport Central Catholic); Katie Mitchell (West Jessamine).

WEST

Regions 1-8

FIRST TEAM

Audrey Van Der Elst (Assumption); Erin Jones (Bowling Green); Keely Vincent (Bowling Green); Emina Ekic (Manual); Dani Wilson (Elizabethtown); Ellie Young (Greenwood); Halle Cunningham (Madisonville); Ambere Barnett (Owensboro Catholic); Sarah Haleman (Owensboro Catholic); Annabel Moore (Owensboro Catholic); Abigail Zoeller (Sacred Heart); Stephanie Rowland (South Oldham).

SECOND TEAM

Maddie Balmer (Calloway Co.); Brittany Lowe (Central Hardin); Megan Mintman (Louisville Christian); Abigayle Curtis (Hopkinsville); Allison Whitfield (Manual); Cami Jones (Marshall Co.); Jacqueline Schmitt (Mercy); Allie Houk (Oldham Co.); Caroline Hayden (Owensboro Catholic); Cat Fell (Sacred Heart); Sarah Stodghill (Sacred Heart); Ashley Ritchie (Thomas Nelson).

HONORABLE MENTION

Madeline Wilson (Anderson Co.); Sierra Hoagland (Mercy); Maddie Spencer (Assumption); Julia Hodge (Mercy); Madison Carby (Bowling Green); Elizabeth Singer (Mercy); Alnee Tutson (Bullitt East); Madeline Mendoza (North Oldham); Annie Stauffer (Daviess Co.); Tate Parker (Ohio Co.); Rebecca Black (Elizabethtown); Caitlyn Mason (Oldham Co.); Megan Jones (Glasgow); Bethany Massey (Oldham Co.); Allye Darnell (Graves); Sarah Buse (Sacred Heart); Caroline Noel (Hopkinsville); Lauryn Westman (Sacred Heart); Katie Brooks (Madisonville); Averi Faulk (South Oldham); Rachel Gootee (Madisonville); Victoria Faulk (South Oldham); Kayla Travis (Marshall Co.); Makenzie McDonald (South Warren).

Related stories from Lexington Herald Leader

  Comments