Josh Moore

Basketball: KABC names region coaches of the year

Madison Central coach Allen Feldhaus, directed his offense late, as Covington Catholic defeated Madison Central on Friday February 19, 2016 in Richmond, Ky.
Madison Central coach Allen Feldhaus, directed his offense late, as Covington Catholic defeated Madison Central on Friday February 19, 2016 in Richmond, Ky. mcornelison@herald-leader.com

The Kentucky Association of Basketball Coaches named its boys’ and girls’ region coaches of the year on Monday.

Allen Feldhaus of Madison Central was recognized as the top 11th Region boys’ coach. He guided the Indians to an 18-11 record, including a 7-3 mark against regional foes, and a top-20 ranking in the Cantrall Ratings.

Franklin County’s Joey Thacker was named the 11th Region girls’ coach of the year. The Flyers are 23-4 and ranked in the top 10. They won their first 10 games and 10 of their last 11 heading into the postseason.

KABC Boys’ Region Coaches of the Year

1st Region

Brad Stieg, Paducah Tilghman

2nd Region

Frankie Smith, Christian County

3rd Region

Tim Riley, Owensboro Catholic; John Kirkpatrick, Whitesville Trinity

4th Region

D.G. Sherrill, Bowling Green

5th Region

J.C. Wright, Central Hardin

6th Region

Korey Craddock, North Bullitt

7th Region

Willie Feldhaus, Male

8th Region

Steve Simpson, South Oldham

9th Region

Ryan Schrand, Covington Holy Cross

10th Region

Mike Code, Bishop Brossart

11th Region

Allen Feldhaus, Madison Central

12th Region

Benny Blanton, Rockcastle County

13th Region

Brad Sizemore, North Laurel

14th Region

Shannon Hoskins, Perry County Central

15th Region

Travis York, Lawrence County

16th Region

Jeremy Webb, West Carter

KABC Girls’ Region Coaches of the Year

1st Region

Scott Sivills, McCracken County

2nd Region

Brent Gibson, Madisonville

3rd Region

Michael Robertson, Owensboro Catholic

4th Region

Brad Bonds, Allen County-Scottsville

5th Region

Chris Blaydes, Green County

6th Region

Keith Baisch, Mercy

7th Region

Champ Ligon, Male; Josh Leslie, Eastern

8th Region

Clay Birdwhistell, Anderson County

9th Region

George Stoll, Newport Central Catholic

10th Region

Beau Menefee, Campbell County

11th Region

Joey Thacker, Franklin County

12th Region

Cassandra McWhorter, Lincoln County

13th Region

Derrick Akal, Harlan

14th Region

Wallace Bates, Breathitt County

15th Region

Laura D. Campbell, East Ridge

16th Region

Paul Ricker, Menifee County; Mandy Layne, Russell

Josh Moore: 859-231-1307, @HLpreps

  Comments