Josh Moore

Basketball: East-West All Stars announced

Henry Clay's T'laya Lyvers puts in two of her 24 points as Henry Clay defeated Male73-61 on Wednesday January 21, 2015 in Lexington, Ky. Photo by Mark Cornelison | Staff
Henry Clay's T'laya Lyvers puts in two of her 24 points as Henry Clay defeated Male73-61 on Wednesday January 21, 2015 in Lexington, Ky. Photo by Mark Cornelison | Staff Herald-Leader

Below are the boys and girls’ basketball players invited to participate in this year’s East-West All-Star game. Both games will be played April 16 at Transylvania, with the girls to tip at 6 p.m. and the boys at 8 p.m.

Boys’ selections

Region 1: James Boone, Murray; Sayveon McEwen, Paducah Tilghman

Region 2: Tyrik Edwards, Christian County ; Jaiveon Eaves, Madisonville

Region 3: Stewart Currie, Davies County; Cody Mingus, Breckinridge Co

Region 4: Wade Coomer, Barren County; Dayton Gumm, South Warren

Region 5: Mason Faulkner, Caverna; Quentin Goodin, Taylor County; Dominique Compton, Green County

Region 6: Tyler Sharpe, Bullitt East; Ryan Henson, North Bullitt

Region 7: Alex Cook, Male; Conner McKim, St. Xavier

Region 8: Carson Williams, Owen County; Jacob Bates, Oldham County

Region 9: Ben Weyer, Newport Central Catholic; Tyler Bezold, Covington Holy Cross

Region 10: Matt Wilson, Campbell County; Antwavon Williams, Mason County

Region 11: Darius Williams, Paul Laurence Dunbar; Isaiah Tisdale, Henry Clay

Region 12: Trey Blevins, Wayne County; Will Hager, Mercer County

Region 13: Caleb Taylor, South Laurel; Trey Farmer, Clay County

Region 14: Conner Hoskins, Buckhorn; Travis Dunn, Perry County Central

Region 15: Hunter Swindall, Shelby Valley; Andrew Tackett, South Floyd

Region 16: Jordan Perry, Morgan County; Bobby Anderson, Boyd County

Girls’ selections

Region 1: Maddye Rice, McCracken County; Dana Adkins, Graves County

Region 2: Adarian Gray, Madisonville; Shaniya Whitsell, Madisonville

Region 3: Mikayla Berry, Owensboro Catholic; Annabel Moore, Owensboro Catholic

Region 4: Bree Glover, Glasgow; Savannah Gregory, Allen County-Scottsville

Region 5: Erin Boley, Elizabethtown; Tamiah Stanford, North Hardin

Region 6: Katie Downey, North Bullitt; Carnethia Brown, Pleasure Ridge Park

Region 7: Krys McCune, DuPont Manual; I’liyah Green, Male

Region 8: Kaci Currens, Anderson County; Hailey Ison, Walton Verona

Region 9: Mallory Schwartz, Ryle; Ansley Davenport, Newport Central Catholic

Region 10: Bailey Cummins, Bracken County; Kylie Kramer, Campbell County

Region 11: Malaka Frank, Franklin County; T’laya Lyvers, Henry Clay

Region 12: Emma Young, East Jessamine; Cristin Hall, Lincoln County; Samantha Fitzgerald, Southwestern

Region 13: Kayla Bruner, North Laurel; Jaclyn Jewell, Corbin

Region 14: Whitney Creech, Jenkins; Destiny Peck, Powell County

Region 15: Jassmine Howard, Magoffin County; Lakyn Mullins, Shelby Valley

Region 16: Ashton Woodard, Menifee County; Sarah Price, Bath County

Related stories from Lexington Herald Leader

  Comments