High School Basketball

Girls' Sweet Sixteen: How the field shapes up

Game 1

Glasgow

Region: 4th

Record: 28-4

Enrollment: 557

Coach: Justin Stinson (44-15), second year

Starters: Kelsey Greer (5-4, jr., 12.6 ppg); Shelby Ray (5-4, sr., 6.6); Shalika Smith (6-1, so., 11.5); Breanna Glover (5-11, 8th, 6.3); Haley Perkins, (5-9, sr., 12.8)

Top reserves: Emily Alexander (5-7, so., 3.3); Kennedy Bailey (5-7, jr., 4.3); Taylor Phelps (5-6, so., 1.4)

Against Sweet Sixteen teams: 0-1

Sweet Sixteen history: First trip to tournament.

Road to the Sweet Sixteen: In district, beat Barren Co. 52-42, beat Monroe Co. 54-40; in region, beat Greenwood 53-39, beat Todd Co. Central 40-30, beat Monroe Co. 51-41.

Butler

Region: 6th

Record: 23-9

Enrollment: 1,649

Coach: Larry Just (72-23), third year

Starters: Cora Moore (5-3, sr., 9.0 ppg); Alexis Stallard (5-9, jr., 7.4); Danielle Lawerence (5-10, so., 9.1); Aareon Smith (5-10, jr., 13.1); MacKenzie Martinez (5-7, sr., 7.2)

Top reserves: Brooke Pearson (5-8, jr., 2.4); Shakiera Bell (5-10, sr., 2.5); Miah Casey (5-10, fr., 2.3)

Against Sweet Sixteen teams: 0-1

Sweet Sixteen history: Fourteenth trip and third in a row; three-time champion, most recently in 2008.

Road to the Sweet Sixteen: In district, beat Doss 66-14, beat Western 62-33; in region, beat Pleasure Ridge Park 72-45, beat Bullitt East 50-48, beat Mercy 59-47.


Game 2

Boone County

Region: 9th

Record: 30-3

Enrollment: 1,500

Coach: Nell Fookes (634-216), 27th year

Starters: Jessica Jones (5-4, jr., 3.9 ppg); Alexis Switzer (5-7, fr., 6.1 ppg); Sydney Moss (5-11, sr., 22.8); Lydia Nash (5-11, sr., 12.8); Zuri Hill (5-9, sr., 5.9)

Top reserves: Macey Ford (5-6, fr., 1.5); Kathleen Murphy (5-11, jr., 2.5); Elizabeth Switzer (5-9, sr., 4.1)

Against Sweet Sixteen teams: 5-1

Sweet Sixteen history: Thirteenth trip and first since back-to-back in 2009 and '10.

Road to the Sweet Sixteen: In district, beat Cooper 78-37, lost to Ryle 54-51; in region, beat Newport Central Catholic 44-25, beat St. Henry 49-43, beat Notre Dame 62-58.

Paul Laurence Dunbar

Region: 11th

Record: 28-6

Enrollment: 1,171

Coach: Sarah Van Horn (28-6), first year

Starters: Jordin Fender (5-2, jr., 12.0 ppg); Kierra Muhammad (5-2, jr., 10.3); Brooke Todd (6-2, so., 6.1); Morgan McEldowney (5-9, sr., 11.1); Lakeena Parks (5-10, jr., 9.4)

Top reserves: Shakeema Jackson (5-0, so., 5.9); Lexus Edwards (5-6, jr., 5.2); Indya Raglin (5-6, sr., 3.3)

Against Sweet Sixteen teams: 0-2

Sweet Sixteen history: Second trip, the first coming in 1997.

Road to the Sweet Sixteen: In district, beat Lafayette 56-49, beat Lexington Catholic 71-46; in region beat Scott Co. 60-54, beat Woodford Co. 56-46, beat Madison Central 75-60.


Game 3

Manual

Region: 7th

Record: 33-2

Enrollment: 1,856

Coach: Stacy Pendleton (210-48), eighth year

Starters: Lauren Bodine (5-8, sr., 6.4 ppg); Kayla Styles (6-01/2, jr., 6.0); April Wilson (5-71/2, sr., 12.6); Kara Wright (5-101/2, sr., 12.2); Leasia Wright (5-7, sr., 9.0)

Top reserves: Morgan Allen (5-7, jr., 4.9); Destony Curry (5-7, jr., 6.7); Tabitha Mitchell (6-01/2, so., 5.1)

Against Sweet Sixteen teams: 3-1

Sweet Sixteen history: Eighth trip and second in a row; 2011 runner-up.

Road to the Sweet Sixteen: In district, beat Shawnee 84-19, beat Presentation 82-42; in region, beat Seneca 89-41, beat Louisville Christian Academy 80-27, beat Assumption 65-43.

Perry County Central

Region: 14th

Record: 30-2

Enrollment: 1,000

Coach: Randy Napier (425-81), 17th year

Starters: Kendall Noble (5-11, sr., 14.5 ppg); Tamara Crawford (5-7, sr., 7.8); Whitney Back (5-6, jr., 7.6); Katelyn Smith (5-10, sr., 10.9); Kayla Rankin (6-0, so., 21.2)

Top reserves: Whitney Evans (5-4, fr., 1.4); Randi Carol Napier (5-10, jr., 3.2); Cassie Smith (5-6, fr., 1.7)

Against Sweet Sixteen teams: 2-1

Sweet Sixteen history: Eighth trip and second in a row.

Road to the Sweet Sixteen: In district, beat Buckhorn 81-28, beat Leslie Co. 81-41; in region, beat Jackson City 70-46, beat Knott Co. Central 60-35, beat Breathitt Co. 73-54.


Game 4

Muhlenberg County

Region: 3rd

Record: 21-10

Enrollment: 1,440

Coach: Mike Harper (56-35), third year

Starters: Aliah Fueller (5-7, jr., 13.3 ppg); Kaitlyn Walley (5-3, sr., 5.0); Amiea Summers (5-6, jr., 13.1); Hope Marigny (5-7, jr., 7.1); Brittany Brothers (5-9, sr., 10.5)

Top reserves: MaKayla Sampson (5-5, 8th, 1.5); Torrie Pollard (5-8, 8th, 1.8); Christina McDonald (5-7, sr., 7.6)

Against Sweet Sixteen teams: 0-1

Sweet Sixteen history: First trip. Before merger, Muhlenberg Central made two trips, and Muhlenberg North made eight, most recently in 2007.

Road to the Sweet Sixteen: In district, lost to Ohio Co. 66-47; in region, beat Meade Co. 60-41, beat Daviess Co. 70-57, beat Grayson Co. 56-46.

Montgomery County

Region: 10th

Record: 28-6

Enrollment: 1,247

Coach: Janie Robinson (117-49), fifth year

Starters: Olivia Colliver (5-10, jr., 9.6 ppg); Erica Rogers (5-6, so., 11.8); Keria Lockett (5-6, jr., 6.8); Destiney Taul (5-7, sr., 7.4); Macie Spence (6-1, jr., 12.6)

Top reserves: Caitlin Conyers (5-5, so., 2.8); Sarah Arnett (5-7, 8th, 1.1); Schyler Tipton (5-9, so., 3.4)

Against Sweet Sixteen teams: 1-2

Sweet Sixteen history: Eleventh trip, second in a row and seventh in eight years.

Road to the Sweet Sixteen: In district, beat Paris 72-31, beat Clark Co. 49-41; in region, beat Bishop Brossart 51-38, beat Bracken Co. 50-31, beat Campbell Co. 47-40.


Game 5

Hopkinsville

Region: 2nd

Record: 31-4

Enrollment: 1,030

Coach: Tonya Wells (113-58), sixth year

Starters: Christy Soldo (5-11, sr., 18.9 ppg); Ashlee Cole (5-9, sr., 10.7); Madison Duvall (5-8, so., 4.6); Haley Cook (5-6, so., 10.0); Jlynn Majors (5-5, so., 6.8)

Top reserves: Trina Cager (5-3, sr., 2.9); Lexus Cabiness (6-0, jr., 2.1)

Against Sweet Sixteen teams: 2-0

Sweet Sixteen history: First trip to tournament.

Road to the Sweet Sixteen: In district, beat Ft. Campbell 65-36, beat University Heights. 51-30; in region, beat Madisonville-North Hopkins 30-14, beat Henderson Co. 54-49, beat Livingston Central 51-35.

Marshall County

Region: 1st

Record: 27-8

Enrollment: 1,435

Coach: Joseph Simmons (49-15), second season

Starters: Tory Fehrenbacher (5-5, sr., 8.5 ppg); Taylor Meadows (5-51/2, jr., 13.6); Mariah McKenty (5-7, jr., 9.1); Allie York (5-8, so., 11.5); Rachael Reed (5-11, jr., 2.1)

Top reserves: Toni Fehrenbacher (5-61/2, so., 4.1); Alyssa Barnard (5-10, fr., 5.6); Alex Brown (6-0, jr., 2.5)

Against Sweet Sixteen teams: 0-3

Sweet Sixteen history: 20th trip and first since 2009; two-time state champ, most recently in 1984.

Road to the Sweet Sixteen: In district, beat (Paducah) Community Christian 80-52, beat Murray 61-60; in region, beat Hickman Co. 84-27, beat Lone Oak 52-28, beat Murray 60-50.


Game 6

Marion County

Region: 5th

Record: 31-4

Enrollment: 980

Coach: Trent Milby (166-35), sixth year

Starters: Makayla Epps (5-11, jr., 17.2 ppg); Patrice Tonge (5-7, jr., 5.5); Bre Elder (5-9, sr., 10.3); Kyvin Goodin-Rogers (6-1, jr., 13.7); Logan Powell (5-9, jr., 8.5)

Top reserves: Haeli Howard (5-1, 7th, 2.6); Alexus Calhoun (6-0, so., 3.4); Emily Fenwick (5-9, sr., 1.9)

Against Sweet Sixteen teams: 4-1

Sweet Sixteen history: Seventh trip and third in a row.

Road to the Sweet Sixteen: In district, beat Campbellsville 74-25, beat Adair Co. 70-47; in region, beat Hart Co. 73-50, beat North Hardin 57-37, beat Elizabethtown 56-39.

Walton-Verona

Region: 8th

Record: 29-6

Enrollment: 439

Coach: Mark Clinkenbeard (29-6), first year

Starters: Molly Clinkenbeard (5-9, jr., 5.6 ppg); Jenalee Ginn (5-5, sr., 5.7); Kara Taulbee (5-5, sr., 11.5); Courtney Sandlin (5-11, jr., 14.5); Michelle Judy (6-0, jr., 8.5)

Top reserves: Lizzie Hoffa (5-6, sr., 3.2); Shelby Mullikin (5-4, so., 1.2); Katie Slavey (5-6, sr., 6.1)

Against Sweet Sixteen teams: 2-2

Sweet Sixteen history: Second trip, the first coming a year ago.

Road to the Sweet Sixteen: In district, beat Williamstown 79-40, beat Simon Kenton 80-66; in region, beat Collins 51-42, beat Owen Co. 55-47, beat South Oldham 52-47.


Game 7

Magoffin County

Region: 15th

Record: 28-4

Enrollment: 660

Coach: Steve Miller (167-72), eighth year

Starters: Jamie Castle (so., 15.2 ppg); Madison Reed (so., 12.7); Morgan Arnett (jr., 8.0); Nichole Fletcher (sr., 8.0); Morgan Connelley (jr., 6.3)

Top reserves: Jassmine Howard (8th, 7.8); Leslee Howard (8th, 1.4); Kelsey Bentley (sr., 0.5).

Against Sweet Sixteen teams: 0-0

Sweet Sixteen history: Second trip, the other coming in 2006.

Road to the Sweet Sixteen: In district, beat Johnson Central 57-43, beat Paintsville 65-39; in region, beat Belfry 49-45, beat Shelby Valley 49-46, beat Paintsville 49-40.

Ashland Blazer

Region: 16th

Record: 29-6

Enrollment: 951

Coach: Bill Bradley (202-119), 11th year

Starters: Sydney Cullop (5-7, jr., 6.8 ppg); Mykal Farris (5-8, sr., 9.8); Kaylyn Gambill (5-6, jr., 11.7); Julia Heaberlin (5-11, sr., 10.1); Alexis Robinson (5-8, fr., 9.6)

Top reserves: Haley Sue Foutch (5-10, fr., 6.7); Madison Jones (5-9, jr., 3.8); Allie Slone (5-8, jr., 5.7)

Against Sweet Sixteen teams: 0-0

Sweet Sixteen history: 10th trip and first since 1997.

Road to the Sweet Sixteen: In district, beat Rose Hill Christian 91-22, beat Boyd Co. 70-41; in region, beat Raceland 81-48, beat Rowan Co. 53-40, beat Boyd Co. 55-44.


Game 8

Lincoln County

Region: 12th

Record: 24-9

Enrollment: 1,118

Coach: Cassandra McWhorter (46-16), second year

Starters: Ciara Saylor (5-6, jr., 4.0 ppg); Emily Fox (5-71/2, jr., 16.9); Kourtney Belcher (5-9, jr., 6.4); Sydney Harris (6-0, jr., 9.8); Rachel Spangler (5-5, so., 5.5)

Top reserves: Spencer Sims (5-6, fr., 2.8); Chansler Gilbert (5-5, jr., 3.0); Tiandra Hocker (5-9, fr., 3.7)

Against Sweet Sixteen teams: 0-3

Sweet Sixteen history: Second trip, the other coming in 2001.

Road to the Sweet Sixteen: In district, beat Boyle Co. 50-34, beat Danville 65-60; in region, beat Pulaski Co. 71-52, beat Mercer Co. 54-50, beat Casey Co. 58-47.

Clay County

Region: 13th

Record: 31-5

Enrollment: 995

Coach: James Burchell (164-43), sixth year

Starters: Alisha Mitchell (5-5, sr., 11.8 ppg); Sabrina Smith (5-9, sr., 6.0); TaLaura Mathis (5-7, 8th, 7.7); Morgan Chesnut (5-8, jr., 8.3); Cheyenne Madden (5-11, jr., 18.4)

Top reserves: Natosha Gilbert (5-6, sr., 2.0); Ajaycia Cotton (5-5, fr., 2.2); Sara Robinson (5-9, so., 3.9)

Against Sweet Sixteen teams: 3-3

Sweet Sixteen history: Eighteenth trip and fourth in a row; won 1989 title.

Road to the Sweet Sixteen: In district, beat Jackson Co. 81-42, beat Red Bird 81-15, beat North Laurel 59-43; in region, beat Corbin 49-33, beat Bell Co. 53-32, beat Harlan Co. 41-37.

Related stories from Lexington Herald Leader

  Comments