Other Sports

Scoreboard: May 25

Transactions

BASEBALL

American League

BOSTON RED SOX—Assigned LHP Hideki Okajima outright to Pawtucket (IL).

National League

ARIZONA DIAMONDBACKS—Activated INF Melvin Mora from the bereavement list. Placed RHP Sam Demel on the 15-day DL. Recalled RHP Kam Mickolio from Reno (PCL), Designated INF Josh Wilson for assignment.

CHICAGO CUBS—Placed RHP Matt Garza on the 15-day DL. Called up OF Luis Montanez from Iowa (PCL). Transferred RHP Brian Schlitter to the 60-day DL.

CINCINNATI REDS—Recalled RHP Carlos Fisher from Louisville (IL). Optioned UT Todd Frazier to Louisville.

WASHINGTON NATIONALS—Activated OF Rick Ankiel from the 15-day DL.

HOCKEY

National Hockey League

MINNESOTA WILD—Signed F Johan Larsson to a three-year contract.

NASHVILLE PREDATORS—Signed D Victor Bartley to a two-year contract.

COLLEGE

NCAA—Banned Grambling, Jackson State and Southern University from postseason football play for poor classroom performance.

AKRON—Announced the resignation of baseball coach Pat Bangtson.

Baseball

minor league

international league

North Division

W L Pct GB

Lehigh Valley (Phillies) 27 18 .600 —

Scranton/WB (Yankees) 23 20 .535 3

Pawtucket (Red Sox) 24 21 .533 3

Syracuse (Nationals) 19 24 .442 7

Buffalo (Mets) 20 27 .426 8

Rochester (Twins) 18 25 .419 8

South Division

W L Pct GB

Durham (Rays) 24 21 .533 —

Gwinnett (Braves) 24 21 .533 —

Charlotte (White Sox) 21 23 .477 2½

Norfolk (Orioles) 16 30 .348 8½

West Division

W L Pct GB

Columbus (Indians) 32 14 .696 —

Louisville (Reds) 26 20 .565 6

Toledo (Tigers) 22 25 .468 10½

Indianapolis (Pirates) 20 27 .426 12½

Tuesday's games

Louisville 8, Norfolk 7

Pawtucket 3, Toledo 2 (10)

Scranton/Wilkes-Barre 5, Indianapolis 1

Gwinnett 6, Lehigh Valley 3, 1st game

Columbus 5, Durham 3

Rochester 10, Syracuse 4

Gwinnett 7, Lehigh Valley 0, 2nd game

Charlotte 7, Buffalo 2

Wednesday's games

No games scheduled

Thursday's games

Durham at Toledo, 10:30 a.m.

Scranton/WB at Louisville, 6:35 p.m.

Charlotte at Syracuse, 7 p.m.

Gwinnett at Buffalo, 7:05 p.m.

Indianapolis at Pawtucket, 7:05 p.m.

Rochester at Lehigh Valley, 7:05 p.m.

Columbus at Norfolk, 7:15 p.m.

South Atlantic League

Northern Division

W L Pct GB

Hagerstown (Nationals) 28 16 .636 —

Greensboro (Marlins) 26 18 .591 2

Delmarva (Orioles) 26 19 .578 2½

Kannapolis (White Sox) 24 18 .571 3

Hickory (Rangers) 24 19 .558 3½

Lakewood (Phillies) 22 22 .500 6

West Virginia (Pirates) 20 23 .465 7½

Southern Division

W L Pct GB

Savannah (Mets) 22 22 .500 —

Lexington (Astros) 22 23 .489 ½

Greenville (Red Sox) 21 24 .467 1½

Asheville (Rockies) 20 25 .444 2½

Charleston (Yankees) 20 25 .444 2½

Augusta (Giants) 18 26 .409 4

Rome (Braves) 16 29 .356 6½

Tuesday's games

No games scheduled

Wednesday's games

Rome at Lexington, 10:05 a.m.

Greensboro at Lakewood, 11:05 a.m.

Asheville at Hagerstown, 6:35 p.m.

Kannapolis at Greenville, 7 p.m.

Charleston, S.C. at Hickory, 7 p.m.

West Virginia at Delmarva, 7:05 p.m.

Savannah at Augusta, 7:05 p.m.

Thursday's games

Rome at Lexington, 7:05 p.m.

Asheville at Hagerstown, 6:35 p.m.

Greensboro at Lakewood, 6:35 p.m.

Charleston at Hickory, 7 p.m.

Kannapolis at Greenville, 7 p.m.

Savannah at Augusta, 7:05 p.m.

West Virginia at Delmarva, 7:05 p.m.

College

OVC Tournament

(Double-elimination)

At Jackson, Tenn.

Wednesday's GAMES

Game 1: No. 4 Tennessee Tech vs. No. 5 Eastern Ky., 4 p.m.

Game 2: No. 3 Jacksonville St. vs. No. 6 Tenn.-Martin, 8 p.m.

THURSDAY'S GAMES

Game 3: Game 1 loser vs. Game 2 loser, noon

Game 4: Highest seed of Game 1 and Game 2 winners vs. No. 2 SE Missouri, 4 p.m.

Game 5: Lowest seed of Game 1 and Game 2 winners vs. No. 1 Austin Peay, 8 p.m.

FRIDAY'S GAMES

Game 6: Game 3 winner vs. lowest seed of Game 4 or Game 5 loser, noon

Game 7: Game 6 winner vs. highest seed of Game 4 or Game 5 loser, 4 p.m.

Game 8: Game 5 winner vs. Game 4 winner, 8 p.m.

SATURDAY'S GAMES

Game 9: Game 7 winner vs. Game 8 loser, 1 p.m.

Game 10: Game 8 winner vs. Game 9 winner, 4:30high school

district tournaments

(All games 1st round)

41st at Frankfort

Frankfort 000 00— 0 2 1

Woodford Co. 522 3x—12 11 0

Quire, Hudnall (4) and Harris; Parrett and Beavers. W—Parrett. L—Quire. 2B—Parrett 2 (W), Smither (W). 3B—Hacker (W).

Records—Woodford Co. 24-8, Frankfort 5-16.

45th at Boyle Co.

Garrard Co. 000 00— 0 1 2

Danville 801 1x—10 14 0

Fain, Harris (1), Meadows (2), Minard (3), Murphy (5) and Durham; Caudill and Lasure. W—Caudill. L—Fain. 2B—Meckes 2 (D), Bell (D).

Records—Danville 26-8, Garrard Co. 6-22.

55th at Wolfe Co.

Jackson City 000 023 0— 5 7 2

Wolfe Co. 100 534 x—13 10 2

Robinson, McIntosh (6) and Lawson; Whisman, Johnson (6), Hayes (6) and Creech, Whisman (6). W—Whisman. L—Robinson. 2B—Back (J), Lawson (J), Whisman (W), Hayes (W), Denniston (W), St. Clair (W).

61st at Rowan Co.

Bath Co. 100 011 0—3 6 4

Rowan Co. 010 010 0—2 4 2

Wright and Stewart; Hutchinson and Cornett. W—Wright. L—Hutchinson. 2B—Cornett (R), Cross (R). HR—Wells (B).

Basketball

NBA

playoffs

CONFERENCE FINALS

Monday's game

Dallas 112 Oklahoma City 105 (OT)Dallas leads series 3-1

Tuesday's game

Miami 101 Chicago 93Miami leads series 3-1Wednesday's game

Oklahoma City at Dallas, 9 p.m.

Thursday's game

Miami at Chicago, 8:30 p.m.

Friday's game

x-Dallas at Oklahoma City, 9 p.m.

Saturday's game

x-Chicago at Miami, 8:30 p.m.

Sunday, May 29

x-Oklahoma City at Dallas, 9 p.m.

Monday, May 30

x-Miami at Chicago, 8:30 p.m.

mavericks 112, thunder 105 (oT)

Monday's game

Dallas leads series 3-1

DALLAS (112) — Marion 1-5 5-6 7, Nowitzki 12-20 14-15 40, Chandler 2-4 1-1 5, Kidd 5-9 4-4 17, Stevenson 1-5 0-0 3, Terry 7-19 4-4 20, Stojakovic 2-7 0-0 4, Haywood 2-2 5-8 9, Barea 3-10 1-1 7. Totals 35-81 34-39 112.

OKLAHOMA CITY (105) — Durant 9-22 9-10 29, Ibaka 8-15 2-2 18, Perkins 3-5 0-1 6, Westbrook 7-22 5-8 19, Sefolosha 6-10 0-0 12, Harden 3-5 1-2 7, Collison 5-7 2-2 12, Maynor 1-4 0-0 2, Cook 0-0 0-0 0. Totals 42-90 19-25 105.

Dallas 22 32 23 24 11—112

Oklahoma City 31 28 22 20 4—105

Three-point goals—Dallas 8-25 (Kidd 3-6, Nowitzki 2-3, Terry 2-6, Stevenson 1-4, Barea 0-3, Stojakovic 0-3), Oklahoma City 2-13 (Durant 2-7, Maynor 0-1, Sefolosha 0-2, Westbrook 0-3). Fouled out—Harden, Collison. Rebounds—Dallas 43 (Chandler 8), Oklahoma City 62 (Durant 15). Assists—Dallas 16 (Kidd 7), Oklahoma City 23 (Westbrook 8). Total fouls—Dallas 22, Oklahoma City 29. Technicals—Chandler, Dallas defensive three-second, Oklahoma City defensive three-second. Flagrant fouls—Haywood. A—18,203 (18,203).

Golf

local

Kentucky Sr. Golf Association

Spring Special at South Park C.C., Fairdale

Gross winners—Richard Cain, Mike Campbell, Ron Acree, Bruce Walters, Don Wood, Joe Cantrell.

Ladies' Day

Fayette Women's Golf Association

At Lakeside G.C.

Flight A, gross—Kyung Park 89; net—Maddy Moser 75, Helen Hamilton 77, Sharon Navis 77.

Flight B, gross—Loretta Taylor 97; net—Jan Messamore 76, Donna Eastburn 77.

Flight C, gross—Carol VonDielingen 100; net—April Shepard 72, Pat Hager 77.

Flight D, gross—Lily Swisher 107, Leo Moore 107; net—Carlene Adams 73, Jeanine Hench 78.

At Lone Oak G.C., Nicholasville

Gross—Janet Clark; high gross—Sarah Spickard; net—Nancy Lambert; high net—Lou Brown.

At Woodford Hills C.C., Nicholasville

9 holes

Gross—Chris Frankllin 44; net—Marsha Stark 34; special—Clark 13.

18 holes

Gross—Mary Kay Woodrum 83; net—Cathy Weil 70; special—Pat Smejkal 13.

Hockey

NHL

playoffs

CONFERENCE FINALS

(Best-of-7)

Sunday's game

Vancouver 4 San Jose 2Vancouver leads series 3-1

Monday's game

Boston 3 Tampa Bay 1Boston leads series 3-2

Tuesday's game

San Jose Vancouver (n)Vancouver led series 3-1

Wednesday's game

Boston at Tampa Bay, 8 p.m.

Thursday's game

x-Vancouver at San Jose, 9 p.m.

Friday's game

x-Tampa Bay at Boston, 8 p.m.

Saturday's game

x-San Jose at Vancouver, 8 p.m.

Tennis

professional

French Open

At Paris

Surface: clay-outdoor

Singles

Men

First round

Alexandr Dolgopolov (21), Ukraine, d. Rainer Schuettler, Germany, 6-3, 6-3, 6-1; Andy Murray (4), Britain, d. Eric Prodon, France, 6-4, 6-1, 6-3; Ivan Ljubicic, Croatia, d. Somdev Devvarman, India, 6-4, 6-3, 6-4; Andreas Haider-Maurer, Austria, d. Ryan Sweeting, United States, 6-1, 6-7 (5), 6-2, 6-0.

Florian Mayer (20), Germany, d. Igor Kunitsyn, Russia, 6-3, 4-6, 6-4, 6-3; Robin Haase, Netherlands, d. Daniel Gimeno-Traver, Spain, 6-2, 7-6 (3), 6-3; Juan Ignacio Chela, Argentina, d. Tim Smyczek, United States, 7-6 (5), 6-1, 6-1; Sam Querrey (24), United States, d. Philipp Kohlschreiber, Germany, 3-6, 6-1, 6-2, 6-4.

Jurgen Melzer (8), Austria, d. Andreas Beck, Germany, 6-3, 6-4, 6-2; Arnaud Clement, France, d. Filippo Volandri, Italy, 6-3, 1-6, 7-6 (9), 6-4; Pablo Andujar, Spain, d. Santiago Giraldo, Colombia, 7-6 (5), 6-3, 6-3; Lukasz Kubot, Poland, d. Nicolas Almagro (11), Spain, 3-6, 2-6, 7-6 (3), 7-6 (5), 6-4.

Rafael Nadal (1), Spain, d. John Isner, United States, 6-4, 6-7 (2), 6-7 (2), 6-2, 6-4; Robin Soderling (5), Sweden, d. Ryan Harrison, United States, 6-1, 6-7 (5), 6-3, 7-5; Xavier Malisse, Belgium, d. Dmitry Tursunov, Russia, 7-5, 3-6, 6-3, 3-6, 6-1; Kevin Anderson (32), South Africa, d. Nicolas Mahut, France, 6-4, 6-4, 6-7 (6), 6-3.

Jeremy Chardy, France, d. Grigor Dimitrov, Bulgaria, 6-2, 6-4, 6-4; Lukas Rosol, Czech Republic, d. Edouard Roger-Vasselin, France, 3-6, 6-2, 6-4, 3-6, 7-5; Fernando Verdasco (16), Spain, d. Juan Monaco, Argentina, 6-2, 7-5, 4-6, 6-4; Gilles Simon (18), France, d. Michael Russell, United States, 6-3, 4-6, 6-1, 6-0.

Women

First round

Jarmila Gajdosova (24), Australia, d. Virginie Razzano, France, 6-3, 6-1; Caroline Garcia, France, d. Zuzana Ondraskova, Czech Republic, 6-3, 6-4; Li Na (6), China, d. Barbora Zahlavova Strycova, Czech Republic, 6-3, 6-7 (6), 6-3; Anabel Medina Garrigues, Spain, d. Corinna Dentoni, Italy, 7-5, 7-5.

Silvia Soler-Espinosa, Spain, d. Elena Vesnina, Russia, 4-6, 6-3, 6-4; Ayumi Morita, Japan, d. Kristina Mladenovic, France, 2-6, 6-4, 7-5; Ekaterina Makarova, Russia, d. Romina Oprandi, Italy, 6-4, 3-6, 6-0; Maria Sharapova (7), Russia, d. Mirjana Lucic, Croatia, 6-3, 6-0.

Johanna Larsson, Sweden, d. Ana Ivanovic (20), Serbia, 7-6 (3), 0-6, 6-2; Yanina Wickmayer (21), Belgium, d. Monica Niculescu, Romania, 6-0, 6-3; Vania King, United States, d. Dominika Cibulkova (22), Slovakia, 6-7 (10), 6-3, 6-2.

Victoria Azarenka (4), Belarus, d. Andrea Hlavackova, Czech Republic, 6-3, 6-3; Lucie Hradecka, Czech Republic, d. Anastasija Sevastova, Latvia, 6-3, 5-7, 6-1; Arantxa Rus, Netherlands, d. Marina Erakovic, New Zealand, 2-6, 6-4, 6-4; Elena Baltacha, Britain, d. Sloane Stephens, United States, 7-5, 6-2.

Alexandra Dulgheru (27), Romania, d. Laura Pous-Tio, Spain, 6-3, 6-4; Kim Clijsters (2), Belgium, d. Anastasiya Yakimova, Belarus, 6-2, 6-3; Sorana Cirstea, Romania, d. Patty Schnyder, Switzerland, 6-1, 6-3.

SHOW COURT SCHEDULE

Play begins on all courts at 5 a.m.

Court Philippe Chatrier

Caroline Wozniacki (1), Denmark, vs. Aleksandra Wozniak, Canada

Guillaume Rufin, France, vs. Gael Monfils (9), France

Victor Hanescu, Romania, vs. Novak Djokovic (2), Serbia

Vesna Dolonts, Russia, vs. Francesca Schiavone (5), Italy

Court Suzanne Lenglen

Maxime Teixeira, France, vs. Roger Federer (3), Switzerland

Nuria Llagostera Vives, Spain, vs. Alize Cornet, France

Marion Bartoli (11), France, vs. Olga Govortsova, Belarus

Igor Andreev, Russia, vs. Jo-Wilfried Tsonga (17), France

Court 1

Simona Halep, Romania, vs. Sam Stosur (8), Australia

David Ferrer (7), Spain, vs. Julien Benneteau, France

Richard Gasquet (13), France, vs. Marcel Granolles, Spain

Vera Zvonareva (3), Russia, vs. Sabine Lisicki, Germany

Odds

Glantz-Culver line

NBA playoffs

Favorite Line Underdog

at Dallas 6½ Oklahoma City

  Comments