Other Sports

Scoreboard: June 7

Transactions

BASEBALL

American League

DETROIT TIGERS—Reinstated LHP David Purcey from the paternity list. Optioned LHP Andy Oliver to Toledo (IL).

OAKLAND ATHLETICS—Activated INF Adam Rosales from the 60-day DL. Recalled INF Scott Sizemore from Sacramento (PCL). Optioned 3B Kevin Kouzmanoff and RHP Fautino De Los Santos to Sacramento.

National League

CHICAGO CUBS—Activated RHP Matt Garza from the 15-day DL. Optioned LHP Scott Maine to Iowa (PCL).

CINCINNATI REDS—Called up RHP Daryl Thompson from Louisville (IL). Optioned RHP Chad Reineke to Louisville.

FLORIDA MARLINS—Placed SS Hanley Ramirez on the 15-day DL, retroactive to May 30. Selected the contract of LHP Brad Hand from Jacksonville (SL).

LOS ANGELES DODGERS—Activated OF Marcus Thames, RHP Blake Hawksworth and INF Juan Uribe off the 15-day DL. Purchased the contract of SS Dee Gordon from Albuquerque (PCL). Designated OF Jay Gibbons and 2B Juan Castro for assignment. Optioned 2B Ivan De Jesus and RHP John Ely to Albuquerque.

BASKETBALL

National Basketball Association

GOLDEN STATE WARRIORS—Named Mark Jackson coach.

HOCKEY

National Hockey League

CALGARY FLAMES—Named Craig Hartsburg associate coach.

COLUMBUS BLUE JACKETS—Named Ian Clark goaltending coach.

PHOENIX COYOTES—Signed G Jason LaBarbera to a two-year contract.

ST. LOUIS BLUES —Re-signed F T.J. Hensick to a two-year contract extension.

MOTORSPORTS

NASCAR—Fined team owner Richard Childress $150,000 and placed him on probation through the end of the year for his altercation with driver Kyle Busch following the June 4 Trucks race at Kansas Speedway.

COLLEGE

BOWL CHAMPIONSHIP SERIES—Stripped Southern Cal of its 2004 national football title and its participation in the 2006 Rose Bowl.

WEST VIRGINIA—Announced freshman basketball G Juwan Staten has transferred from Dayton.

Baseball

minor league

international league

Monday's games

Pawtucket 11, Durham 3

Louisville 5, Columbus 0, 1st game

Rochester 5, Norfolk 2

Toledo 4, Scranton/Wilkes-Barre 1

Gwinnett 4, Buffalo 3

Indianapolis 6, Syracuse 4

Lehigh Valley 3, Charlotte 0

Columbus 6, Louisville 2, 2nd game

Tuesday's games

Louisville at Syracuse, 7 p.m.

Gwinnett at Toledo, 7 p.m.

Durham at Lehigh Valley, 7:05 p.m.

Charlotte at Scranton/Wilkes-Barre, 7:05 p.m.

Indianapolis at Buffalo, 7:05 p.m.

Rochester at Columbus, 7:05 p.m.

Pawtucket at Norfolk, 7:15 p.m.

Wednesday's games

Gwinnett at Toledo, 7 p.m.

Louisville at Syracuse, 7 p.m.

Charlotte at Scranton/Wilkes-Barre, 7:05 p.m.

Indianapolis at Buffalo, 7:05 p.m.

Durham at Lehigh Valley, 7:05 p.m.

Rochester at Columbus, 7:05 p.m.

Pawtucket at Norfolk, 7:15 p.m.

south atlantic league

Northern Division

W L Pct GB

Hagerstown (Nationals) 35 23 .603 —

Greensboro (Marlins) 33 24 .579 1½

Delmarva (Orioles) 32 26 .552 3

Hickory (Rangers) 31 26 .544 3½

Kannapolis (White Sox) 30 26 .536 4

Lakewood (Phillies) 28 29 .491 6½

West Virginia (Pirates) 27 29 .482 7

Southern Division

Savannah (Mets) 31 26 .544 —

Asheville (Rockies) 28 30 .483 3½

Greenville (Red Sox) 28 30 .483 3½

Lexington (Astros) 28 30 .483 3½

Augusta (Giants) 25 33 .431 6½

Charleston (Yankees) 23 35 .397 8½

Rome (Braves) 23 35 .397 8½

Monday's games

Rome 2, Kannapolis 1

Hickory 8, Lakewood 5

Greenville 6, Lexington 5

Asheville 10, Savannah 1

Greensboro 3, Hagerstown 2

Delmarva 10, West Virginia 7

Augusta 2, Charleston 1

Tuesday's games

Lakewood at Hickory, 11 a.m.

Savannah at Asheville, 11:05 a.m.

Lexington at Greenville, 7 p.m.

Delmarva at West Virginia, 7:05 p.m.

Rome at Kannapolis, 7:05 p.m.

Greensboro at Hagerstown, 7:05 p.m.

Charleston at Augusta, 7:05 p.m.

Wednesday's games

No games scheduled

college

ncaa tournament

(Double-elimination)

(x-if necessary)

Charlottesville, Va.

Saturday's games

East Carolina 6 Navy 1Navy eliminated

Virginia 10 St. John's 2

Sunday's games

East Carolina 6 St. John's 4St. John's eliminated

Virginia 13 East Carolina 1Virginia advances

Chapel Hill, N.C.

Saturday's games

Maine 4 Florida International 1FIU eliminated

North Carolina 14 James Madison 0

Sunday's games

James Madison 5 Maine 2Maine eliminated

North Carolina 9 James Madison 3North Carolina advances

Clemson, S.C.

Saturday's games

Connecticut 13 Sacred Heart 3

Clemson 12 Coastal Carolina 7

Sunday's games

Connecticut 12 Coastal Carolina 6Coastal Carolina eliminated

Connecticut 7 Clemson 6

Monday's game

Connecticut 14 Clemson 1

Connecticut advances

Columbia, S.C.

Saturday's games

N.C. State 5 Georgia Southern 2Georgia Southern eliminated

South Carolina 11 Stetson 5

Sunday's games

Stetson 5 N.C. State 3N.C. State eliminated

South Carolina 4 Stetson 14½ innings, susp., power failure

Monday, June 6

South Carolina 8 Stetson 2

South Carolina advances

Atlanta

Saturday's games

Georgia Tech 6 So. Mississippi 2So. Mississippi eliminated

Mississippi State 8 Austin Peay 3

Sunday's games

Georgia Tech 12 Austin Peay 2Austin Peay eliminated

Mississippi State 7 Georgia Tech 3Mississippi St. advances

Gainesville, Fla.

Saturday's games

Jacksonville 5 Manhattan 4Manhattan eliminated

Florida 5 Miami 4

Sunday's games

Miami 6 Jacksonville 3Jacksonville eliminated

Florida 11 Miami 4Florida advances

Tallahassee, Fla.

Saturday's games

UCF 16 Bethune-Cookman 5Bethune-Cookman eliminated

Florida State 9 Alabama 5

Sunday's games

Alabama 12 UCF 5UCF eliminated

Florida State 8 Alabama 15½ innings, susp., rain

Monday's game

Florida State 11 Alabama 1

Florida State advances

Nashville

Saturday's games

Belmont 3 Oklahoma State 2Oklahoma St. eliminated

Vanderbilt 10 Troy 2

Sunday's games

Belmont 5 Troy 2Troy eliminated

Vanderbilt 6 Belmont 1

Vanderbilt advances

Houston

Saturday's games

California 10 Alcorn State 6Alcorn State eliminated

Baylor 3 Rice 2

Sunday's games

California 6 Rice 3Rice eliminated

Monday's game

Baylor vs. California (n)College Station, Texas

Saturday's games

Arizona 13 Wright State 0Wright St. eliminated

Texas A&M 6 Seton Hall 3

Sunday's games

Arizona 6 Seton Hall 0Seton Hall eliminated

Arizona 7 Texas A&M 4

Monday's game

x-Texas A&M vs. Arizona, ppd.

Tuesday, June 7

Texas A&M (44-19) vs. Arizona (39-20), 1:35 p.m.

Austin, Texas

Saturday's games

Texas State 3 Princeton 1Princeton eliminated

Kent State 7 Texas 5

Sunday's games

Texas 4 Texas State 3Texas St. eliminated

Monday, June 6

Texas 5 Kent State 0

Texas advances

Fort Worth, Texas

Saturday's games

Oral Roberts 7 Oklahoma 0Oklahoma eliminated

Dallas Baptist 3 TCU 2

Sunday's games

Oral Roberts 8 TCU 4

Oral Roberts 7 Dallas Baptist 2

Monday's game

Dallas Baptist vs. Oral Roberts (n)

Tempe, Ariz.

Saturday's games

Arkansas 3 New Mexico 0UNM eliminated

Arizona State 16 Charlotte 1

Sunday's games

Arkansas 11 Charlotte 3Charlotte eliminated

Arizona State 13 Arkansas 4

Arizona State advances

Corvallis, Ore.

Saturday's games

Georgia 7 UALR 3UALR eliminated

Oregon State 5 Creighton 1

Sunday's games

Georgia 5 Creighton 4 (11)Creighton eliminated

Oregon State 6 Georgia 4

Oregon State advances

Fullerton, Calif.

Saturday's games

Illinois 5 Kansas State 3Kansas State eliminated

Stanford 1 Cal State Fullerton 0

Sunday's games

Illinois 7 Cal State Fullerton 5Cal State Fullerton eliminated

Stanford 14 Illinois 2

Stanford advances

Los Angeles

Saturday's games

UCLA 3 Fresno State 1Fresno St. eliminated

UC Irvine 4, San Francisco 3

Sunday's games

UCLA 4 San Francisco 1San Francisco eliminated

UC Irvine 4 UCLA 3

UC Irvine advances

High School

state tournament

(All times p.m. unless noted)

At Whitaker Bank Ballpark

Monday, June 13

Warren East vs. 14th Region, 11 a.m.

Mayfield vs. Apollo, 1:30

St. Xavier vs. Clay Co., 6

Central Hardin vs. Clark Co., 8:30Tuesday, June 14

Union Co. vs. North Oldham, 11 a.m.

Newport Cent. Cath. vs. Lawrence Co., 1:30

Pleasure Ridge Park vs. Lex. Catholic, 6

16th Region vs. Mercer Co., 8:30

Basketball

nba

finals

(Best-of-7)

Tuesday's game

Miami 92 Dallas 84

Thursday's game

Dallas 95 Miami 93series tied 1-1

Sunday's game

Miami 88 Dallas 86

Miami leads series 2-1

Tuesday, June 7

Miami at Dallas, 9 p.m.

Thursday, June 9

Miami at Dallas, 9 p.m.

Sunday, June 12

x-Dallas at Miami, 8 p.m.

Tuesday, June 14

x-Dallas at Miami, 9 p.m.

x-if necessary

Golf

local

hole-in-one

At The Bull G.C.

Charles Callahan aced the 129 yard 14th hole with a 9-iron. Witness: Brent Petty.

JR. Golf association

At Bowling Green Country Club

Boys

11-12 year-olds

C.J. Jones, Bowling Green 40

Christian Olsen, Louisville 44

Drew Hinkebein, Louisville 46

13-14

Jackson Frame, Maysville 79

Spence McKinney, Danville 79

Austin Squires, Union 80

Will Foreman, Owensvoro 80

Jimmy Clements, Prospect 81

Harrison Clark, Lexington 81

15-16

Paul Clancy, Union 73

Hunter Hughes, Union 76

Corey Lockridge, Lexington 76

J.B. Williams, Danville 77

Alex Scanlon, Fort Mitchell 78

17-18

Caleb Higdon, Louisville 78

Austin Thore, Nicholasville 85

Patrick Peters, Louisville 88

Steely Harris, Glasgow 88

Logan Smith, Nicholasville 91

Championship

Jared Gosser, Russell Springs 74

Bradley Ledford, Louisville 75

Ben Roberts, West Somerset 75

Jared Brown, Bowling Green 76

Chris Miller, Prospect 77

Girls

11-13 year-olds

Lauren Hartlage, Elizabethtown 40

Erin Rowland, Louisville 42

Lilly Young, Shelbyville 46

Judianne Speach, Nicholasville 54

Jennifer Fuqua, Shelbyville 65

14-15

Brianne Coe, Russell Springs 78

Madison Thomas, Shelbyville 83

Julia Higginbotham, Williamsburg 85

Christian Arn, Mason Co. 86

Caroline McDonald, Danville 89

Championship

Sarah Kellam, Crittenden 79

Chau Tran, Louisville 81

Emily Tofaute, Louisville 82

Gina Nuzzo, Louisville 83

Rachel Pingleton, Parksville 84

Hockey

nhl

stanley cup finals

(Best-of-7)

Wednesday's game

Vancouver 1 Boston 0

Saturday's game

Vancouver 3 Boston 2 (OT)Vancouver leads series 2-0

Monday, June 6

Boston 8 Vancouver 1

Vancouver leads series 2-1

Wednesday, June 8

Vancouver at Boston, 8 p.m.

Friday, June 10

Boston at Vancouver, 8 p.m.

Monday, June 13

x-Vancouver at Boston, 8 p.m.

Wednesday, June 15

x-Boston at Vancouver, 8 p.m.

x-if necessary

Horse racing

thoroughbred

ntra Thoroughbred poll

Conducted by the National Thoroughbred Racing Association (NTRA), covering racing performances through June 5. Rankings based on the votes of sports and thoroughbred racing media representatives on a 10-9-8-7-6-5-4-3-2-1 basis with first place votes in parentheses, record, total points and previous rank (Sex: C-colt, G-gelding, H-horse, F-filly, M-mare):

A - S St 1 - 2 - 3 Pts Pvs

1. Havre de Grace (6) 4-F 2 2-0-0 131 1

2. Tizway (1) 6-H 3 1-0-2 100 —

3. Animal Kingdom (2) 3-C 4 2-2-0 90 3

4. Game On Dude (1) 4-G 3 2-1-0 74 2

5. Goldikova (7) 6-M 1 1-0-0 72 4 6. Get Stormy 5-H 4 2-0-1 66 6

7. Blind Luck 4-F 4 1-3-0 64 7

8. Twirling Candy (1) 4-C 3 2-0-0 62 —

9. Duke Of Mischief 5-H 3 1-1-0 58 5

10. First Dude (1) 4-C 4 2-0-0 56 8

Other horses receiving votes: Shackleford 48; Big Drama 38; Giant Oak 22; Morning Line 22; Tackleberry 17; Gio Ponti 16; Apart 15; Paddy O' Prado 14; Hilda's Passion 12; Plum Pretty 9; Drosselmeyer 7; Switch 6; Win Willy 6; Aikenite 4; Aviate 4; Nehro 4; Rahy's Attorney 4; Dubawi Heights 3; Midday 3; Turbulent Descent 3; Winter Memories 3; Keertana 3; Awesome Gem 2; Mission Impazible 2; Unrivaled Belle 2; Royal Delta 1; Friend Or Foe 1; Wasted Tears 1.

ntra 3-year-old poll

The NTRA 3-Year-Old Thoroughred Poll, ranking leading 3-year-old contenders. The Top 10, ranked on a 10-9-8-7-6-5-4-3-2-1 point scale, is based on the votes of thoroughbred racing media representatives with first place votes in parentheses, records through June 5, points and previous rank (Sex: C-colt, G-gelding, F-filly, M-mare):

S St 1 - 2 - 3 Pts Pvs

1. Animal Kingdom (17) C 4 2-2-0 187 1

2. Shackleford (2) C 5 2-1-0 168 2

3. Nehro C 5 1-3-0 132 3

4. Mucho Macho Man C 5 1-0-2 102 4

5. Dialed In C 5 2-1-0 88 6

6. Astrology C 3 0-2-1 80 —

7. Plum Pretty F 4 2-0-2 60 7

8. Toby's Corner C 4 3-0-1 44 8

9. Uncle Mo C 2 1-0-1 40 9

10. Master of Hounds C 2 0-1-0 25 10

Other horses receiving votes: Santiva 23; The Factor 14; Alternation 12; Machen 10; R Heat Lightning 10; Dance City 9; Banned 7; Bind 6; St. John's River 6; Royal Delta 4; Winter Memories 4; Archarcharch 3; Dominus 3; Jaycito 2;Pants On Fire 2; Premier Pegasus 2; Turbulent Descent 2; Anthony's Cross 1; Brilliant Speed 1; Inglorious 1.

Softball

college

college world series

(Best of three)

At Oklahoma City, Okla.

(All times p.m.)

Championship Series

(Best-of-3)

Arizona State 14 Florida 4

Arizona State leads series 1-0

Tuesday: Arizona State vs. Florida, 8 p.m.

x-Wednesday: Arizona State vs. Florida, 8 p.m.

x-if necessary

high school

state tournament

(All times p.m., EST)

At Owensboro

Thursday, June 9

Blue field

Pleasure Ridge Park vs. Montgomery Co., 6

Lafayette vs. Owensboro Catholic, 8

Brown field

Ryle vs. Magoffin Co., 8

Walton-Verona vs. Hopkins Co. Central, 6

Red field

North Laurel vs. Central Hardin, 6

Ballard vs. Letcher Co. Central, 8

Green field

Calloway Co. vs. Ashland Blazer, 8

Allen Co.-Scottsville vs. East Jessamine, 6

Odds

glantz-culver line

NBA Finals

Tuesday

Favorite Line Underdog

at Dallas 3 Miami

  Comments