Other Sports

Scoreboard: June 29

Transactions

BASEBALL

COMMISSIONER'S OFFICE—Suspended San Diego minor league OF Donavan Tate 50 games following his second positive drug test.

American League

BOSTON RED SOX—Activated RHP Bobby Jenks and LHP Franklin Morales from the 15-day DL. Optioned RHP Scott Atchison and LHP Tommy Hottovy to Pawtucket (IL).

TORONTO BLUE JAYS—Recalled LHP Brett Cecil from Las Vegas (PCL). Optioned RHP Zach Stewart to New Hampshire (EL).

National League

PITTSBURGH PIRATES—Placed OF Jose Tabata on the 15-day DL. Recalled INF Josh Harrison from Indianapolis (IL).

BASKETBALL

National Basketball Association

CHARLOTTE BOBCATS—Named Rob Werdann assistant coach.

HOUSTON ROCKETS—Exercised their 2011-12 contract option on G Goran Dragic.

MEMPHIS GRIZZLIES—Extended a qualifying offer to C Hamed Haddadi.

OKLAHOMA CITY THUNDER—Exercised contract options on F-C Serge Ibaka, G James Harden, G Eric Maynor, C Byron Mullens and C Cole Aldrich.

NBA Development League

NBADL—Announced the Golden State Warriors have purchased the Dakota Wizards.

Women'sNational Basketball Association

TULSA SHOCK—Waived C Jacinta Monroe.

HOCKEY

National Hockey League

CAROLINA HURRICANES—Re-signed D Joni Pitkanen to a three-year contract and F Patrick Dwyer to a two-year contract.

DALLAS STARS—Named Paul Jerrard assistant coach.

PITTSBURGH PENGUINS—Re-signed F Pascal Dupuis to a two-year contract.

ST. LOUIS BLUES—Extended qualifying offers to F T.J. Oshie, G Ben Bishop and F Ryan Reaves.

TAMPA BAY LIGHTNING—Re-signed D Marc-Andre Bergeron to a two-year contract.

WASHINGTON CAPITALS—Signed C Brooks Laich to a six-year contract.

Baseball

minor league

international league

North Division

W L Pct GB

Lehigh Valley (Phillies) 46 32 .590 —

Scranton/WB (Yankees) 41 35 .539 4

Pawtucket (Red Sox) 41 36 .532 4½

Syracuse (Nationals) 33 43 .434 12

Buffalo (Mets) 34 46 .425 13

Rochester (Twins) 30 46 .395 15

South Division

W L Pct GB

Durham (Rays) 42 35 .545 —

Gwinnett (Braves) 42 36 .538 ½

Charlotte (White Sox) 38 39 .494 4

Norfolk (Orioles) 30 48 .385 12½

West Division

W L Pct GB

Columbus (Indians) 53 26 .671 —

Louisville (Reds) 44 36 .550 9½

Indianapolis (Pirates) 40 40 .500 13½

Toledo (Tigers) 32 48 .400 21½

Tuesday's games

Syracuse 8, Indianapolis 5

Lehigh Valley 6, Buffalo 3

Pawtucket 8, Rochester 6

Gwinnett 9, Louisville 4

Columbus 5, Toledo 4

Norfolk 9, Scranton/Wilkes-Barre 2

Durham at Charlotte, ppd., rain

Wednesday's games

Toledo at Columbus, 12:05 p.m.

Durham at Charlotte, 12:15 p.m.

Lehigh Valley at Buffalo, 1:05 p.m.

Indianapolis at Syracuse, 7 p.m.

Rochester at Pawtucket, 7:05 p.m.

Gwinnett at Louisville, 7:05 p.m.

Scranton/WB at Norfolk, 7:15 p.m.

south atlantic league

Northern Division

W L Pct GB

Hagerstown (Nationals) 4 2 .667 —

West Virginia (Pirates) 4 2 .667 —

x-Hickory (Rangers) 3 2 .600 ½

Kannapolis (White Sox) 3 2 .600 ½

Greensboro (Marlins) 3 3 .500 1

Lakewood (Phillies) 3 3 .500 1

Delmarva (Orioles) 2 4 .333 2

Southern Division

W L Pct GB

Asheville (Rockies) 5 1 .833 —

x-Savannah (Mets) 5 1 .833 —

Greenville (Red Sox) 3 3 .500 2

Charleston (Yankees) 2 3 .400 2½

Augusta (Giants) 1 4 .200 3½

Lexington (Astros) 1 5 .167 4

Rome (Braves) 1 5 .167 4

x-won first half

Tuesday's games

Asheville 8, Greenville 7

Savannah 5, Rome 3

West Virginia 4, Lexington 3

Hagerstown 4, Lakewood 3 (14)

Greensboro 2, Delmarva 1

Hickory at Kannapolis, ppd., rain

Charleston, S.C. at Augusta, ppd., rain

Wednesday's games

Greensboro at Delmarva, 10:35 a.m.

Savannah at Rome, 1 p.m.

Hickory at Kannapolis, 5:05 p.m., 1st game

Charleston, S.C. at Augusta, 6:05 p.m., 1st game

Asheville at Greenville, 7 p.m.

Lexington at West Virginia, 7:05 p.m.

Lakewood at Hagerstown, 7:05 p.m.

Hickory at Kannapolis, 7:35 p.m., 2nd game

Charleston, S.C. at Augusta, 8:35 p.m., 2nd game

college

college world series

At Omaha, Neb.

Championship Series

(Best-of-3)

Monday's game

South Carolina 2 Florida 1 (11)

Tuesday's game

South Carolina 5 Florida 2South Carolina wins series

Golf

professional

pga pro national championship

At Hershey, Pa.

Hershey C.C.: 3,460-yd., par-71 East Course & 3,392-yd., par-72 West Course

Note: The final top 20 players will earn spots in the PGA Championship on Aug. 11-14 at Atlanta Athletic Club.

After three of four rounds

Scott Erdmann, Ore. 65-68-69—202

Sean Dougherty, Kan. 67-64-72—203

Robert McClellan, Pa. 70-68-66—204

Faber Jamerson, Va. 68-67-69—204

Stuart Smith, Nev. 68-67-69—204

David Hutsell, Md. 69-70-67—206

Bob Sowards, Ohio 70-68-68—206

Mike Small, Ill. 67-71-69—207

Brad Lardon, Texas 71-69-68—208

Dan Olsen, Mich. 72-67-69—208

Marty Jertson, Ariz. 68-70-70—208

Todd Camplin, N.C. 72-67-70—209

Jeff Martin, R.I. 67-71-71—209

Jeff Sorenson, Minn. 65-68-76—209

Chip Johnson, Mass. 73-67-70—210

Scott Hebert, Mich. 72-68-70—210

Craig Stevens, Ga. 71-69-70—210

Jim Estes, Md. 68-71-71—210

Steven Gotsche, Kan. 71-67-72—210

Brian Cairns, Mich. 68-72-71—211

David Tentis, Minn. 71-71-69—211

Others

Keith Ohr, Louisville 71-68-73—212

Patrick Vadden, Louisville 71-68-77—216

youth

Larry Gilbert Foundation

At Keene Run

Teams—Picadome 316, Lakeside 316, High Point 324, Man O' War 329, Woodford Hills 345, Winchester 381, Champion Trace 405.

BOYS

Burgess Lark 71; Hunter Cloud, Golf Club of the Bluegrass, 72; Travis Rose, High Point, 73.GIRLS

Grace Rose, High Point, 75; Cayla Combs, Man O' War, 87; Katelyn Sexton, Man O' War, 89.

Musselman-Dunne Foundation

At Rosewood G.C., Lebanon

College men—Tony Onyon, Jamestown, 83.

Championship boys—Conor Doyle, Louisville, 76.

Championship girls—Maddie Hamilton, Louisville, 81.

BOYS

17-18 year-olds—Tanner Hall, Lexington, 75; 15-16—Ben Kendrick, Danville, 73; 13-14—Jackson Frame, Maysville, 72; 11-12—Cameron Clark, Louisville, 38; 10-under—Tanner Brown, Bowling Green, 54.

GIRLS

16-18—Gabrielle Miller, Louisville, 81; 14-15—Caroline McDonald, Danville, 79; 11-13—Judianne Speech, Nicholasville, 46; 10-under—Jackie Steier, Louisville, 52.

Pepsi Junior Tour

At Iroquois G.C., Louisville

BOYS

17-18 year-olds—Davis Pardue, Auburn, 77; 15-16—Turner Mayton, Shelbyville, 78; 13-14—Dylan Hensley, Richmond, 73; 11-12—Cullan Brown, Eddyville, 38; 10-under—Canon Claycomb, Bowling Green, 41.

GIRLS

16-18—Stacey Schepers, Philpot, 85; 13-15—Nadine Innes, Union, 80; 12-under—Shantevia Guinn-Burton, Elizabethtown, 51.

At Spring Valley G.C.

Gross—Sherry Robinson 91, net—Toni Ellis 71.

Blind Partner—Julie Klier-Mary Lou Croucher 149.

local

hole-in-one

At Estill Co. G.C.

Charlie Brown aced the 190-yard 12th hole with a 6-iron. Witness: Michael Christopher, Bobby Reed, Crit Teasley.

At Houston Oaks

Jeff Sheares aced the 171-yard 7th hole with a 6-iron. Witnesses: John Griggs, Bob Griggs, Larry Sheares.

At Lone Oak C.C., Nicholasville

Susie Lindon aced the 128-yard 5th hole. Witness: Joey Sheldon, Anna Lowry, Debbie Abshear, Pat Carter.ladies' day

Cumberland Ladies Golf Association

At London Country Club

First flight, gross—Glenda Hamilton 79; net—Charlotte Logsdon 72, Brenda Wilson, 73, Jo Kerrick 83.

Second flight, gross—Carol Huffman 79; net—Freda Cundiff 68, Patti Spurlock 82, Anne Watkins 83.

Third flight, gross—JoAnn Helton 99; net—Jennifer Tucker 73, Carolyn Dalton 77, Joyce Clark 77.

Fourth flight, gross—Jean Combs 82; net—Mary Pierron 78, Elaine Weiser 86, Vicki Hamlin 91.

Fayette Women's Golf Association

At Tates Creek G.C.

First flight, gross—Madalyn Moser 84; net—Becky Hudson 70, Susan Sallee 71.

Second flight, gross—Jane McDowell 92; net—Coleen Sydor 70, Kathryn Dochterman 71.

Third flight, gross—Jan Messamore 95; net—Daphna Jean Epperson 68, Pat Hager 71.

Fourth flight, gross—Leonilde Moore 99; net—Lily Swisher 79, Sande Morales 79, Carlene Adams 83.

At Lone Oak G.C., Nicholasville

Circle your own five—Kay Smith 3-under, Susie Lindon 3-under; Lou Brown 2-under, Anna Lowry 1-under, Faye Cantrell 1-under.

At Meadowbrook G.C.

Low putts—Mildred Lawrence 30, Agnes Johnson 32, Chris Jason 32, Norma Mau 33.

At Woodford Hills C.C.

9 holes

Gross—Chris Franklin 40; net—Cookie Eaves 35; special—Beverly Crain.

18 holes

Gross—Mary K. Woodrum 81; net—Connie Burnette 66; special—Judy Graves.

Soccer

international

women's world cup

At various sites in Germany

(All times EDT)

GROUP A

GP W L T GF GA Pts

Germany 1 1 0 0 2 1 3

France 1 1 0 0 1 0 3

Canada 1 0 0 1 1 2 0

Nigeria 1 0 0 1 0 1 0

Sunday's games

Canada 1, Germany 1

France 1, Nigeria 0

Thursday's games

Canada vs. France, noon

Germany vs. Nigeria, 2:45 p.m.

Tuesday, July 5

France vs. Germany, 2:45 p.m.

Canada vs. Nigeria, 2:45 p.m.

Group B

GP W L T GF GA Pts

Japan 1 1 0 0 2 1 3

England 1 0 1 0 1 1 1

Mexico 1 0 1 0 1 1 1

New Zealand1 0 0 1 1 2 0

Monday's games

Japan 2, New Zealand 1

England 1, Mexico 1

Friday's games

Japan vs. Mexico, 9 a.m.

New Zealand vs. England, 12:15 p.m.

Tuesday, July 5

England vs. Japan, 12:15 p.m.

New Zealand vs. Mexico, 12:15 p.m.Group C

GP W L T GF GA Pts

U.S. 1 1 0 0 2 0 3

Sweden 1 1 0 0 1 0 3

Colombia 1 0 1 0 0 1 0

North Korea1 0 1 0 0 2 0

Tuesday's games

Sweden 1, Colombia 0

United States 2, Korea 0

Saturday, July 2

Korea vs. Sweden, 8 a.m.

United States vs. Colombia, noon

Wednesday, July 6

Korea vs. Colombia, 2:45 p.m.

Sweden vs. United States, 2:45 p.m.

Group D

GP W L T GF GA Pts

Eq. Guinea 0 0 0 0 0 0 0

Australia 0 0 0 0 0 0 0

Brazil 0 0 0 0 0 0 0

Norway 0 0 0 0 0 0 0

Thursday's games

Norway vs. Guinea, 9 a.m.

Brazil vs. Australia, 12:15 p.m.

Sunday, July 3

Australia vs. Guinea, 8 a.m.

Brazil vs. Norway, 12:15 p.m.

Wednesday, July 6

Australia vs. Norway, noon

Guinea vs. Brazil, noon

(Remaining games in bracket order)

Quarterfinals

Saturday, July 9

Group A winner vs. Group B runner-up

Sunday, July 10

Group C winner vs. Group D runner-up

Saturday, July 9

Group B winner vs. Group A runner-up

Sunday, July 10

Group D winner vs. Group C runner-up

SEMIFINALS

Wednesday, July 13

Quarterfinals winners

FINALS

Sunday, July 17

Semifinals winners

Softball

local

Girls 10-under fastpitch at Kirklevington

Lexington Bandits 11, Shadows 10; Lexington Bandits 15, Panthers 7.

Tennis

professional

wimbledon

At Wimbledon, England

Surface: grass-outdoor

Singles

Women

Quarterfinals

Sabine Lisicki d. Marion Bartoli (9) 6-4, 6-7 (4), 6-1

Maria Sharapova (5) def. Dominika Cibulkova (24) 6-1, 6-1.

Petra Kvitova (8) def. Tsvetana Pironkova (32) 6-3, 6-7 (5), 6-2.

Victoria Azarenka (4) def. Tamira Paszek 6-3, 6-1.

SHOW-COURT SCHEDULE

(Play begins 8 a.m. EDT)

Centre Court

Jo-Wilfried Tsonga (12) vs. Roger Federer (3); Andy Murray (4) vs. Feliciano Lopez

No. 1 Court

Bernard Tomic vs. Novak Djokovic (2); Rafael Nadal (1) vs. Mardy Fish (10)

  Comments