Other Sports

Scoreboard: May 19

Transactions

BASEBALL

American League

BOSTON RED SOX—Assigned OF/1B Allen Craig outright to Pawtucket (IL).

CHICAGO WHITE SOX—Assigned RHP Raul Fernandez outright to Birmingham (SL).

CLEVELAND INDIANS—Optioned RHP Austin Adams to Columbus (IL). Reinstated INF Mike Aviles from the restricted list. Sent C Yan Gomes to Columbus (IL) for a rehab assignment.

HOUSTON ASTROS—Placed RHP Samuel Deduno on the 15-day DL, retroactive to Thursday. Selected the contract of RHP Lance McCullers from Fresno (PCL). Transferred SS Jed Lowrie to the 60-day DL.

MINNESOTA TWINS—Optioned 1B Kennys Vargas to Rochester (IL).

OAKLAND ATHLETICS—Agreed to terms with LHP Omar Duran on a minor league contract.

TORONTO BLUE JAYS—Designated LHP Jeff Francis for assignment. Selected the contract of RHP Todd Redmond from Buffalo (IL). Recalled RHP Scott Copeland from Buffalo.

National League

ATLANTA BRAVES—Agreed to terms with RHP Seth Webster on a minor league contract.

MIAMI MARLINS—Named Dan Jennings manager and Mike Goff bench coach.

MILWAUKEE BREWERS—Optioned INF Scooter Gennett to Colorado Springs (PCL). Recalled RHP Corey Knebel from Colorado Springs.

PHILADELPHIA PHILLIES—Placed RHP Chad Billingsley on the 15-day DL, retroactive to Saturday. Recalled RHP Hector Neris from Lehigh Valley (IL).

SAN FRANCISCO GIANTS—Designated RHP Erik Cordier for assignment.

WASHINGTON NATIONALS—Optioned RHP Erik Davis to Syracuse (IL). Sent LHP Felipe Rivero to Syracuse for a rehab assignment.

FOOTBALL

National Football League

ARIZONA CARDINALS—Signed RB David Johnson and TE Gerald Christian.

BUFFALO BILLS—Signed LB Tony Steward.

CINCINNATI BENGALS—Signed LB P.J. Dawson, CB Josh Shaw and DT Marcus Hardison.

CLEVELAND BROWNS—Signed WR Vince Mayle and LB Hayes Pullard.

DALLAS COWBOYS—Released FB Jed Collins. Signed FB Tyler Clutts.

JACKSONVILLE JAGUARS—Signed WR Rashad Greene.

MIAMI DOLPHINS—Signed QB Ryan Tannehill to a four-year contract extension.

NEW ENGLAND PATRIOTS—Released CB Chimdi Chekwa, LB Cameron Gordon and WR Devin Gardner. Signed LB Brandon Spikes.

NEW ORLEANS SAINTS—Signed WRs Josh Morgan and Kyle Prater, LB Henry Coley, PK Zach Hocker and OL Antonio Johnson.

SAN FRANCISCO 49ERS—Announced the retirement of DL Justin Smith.

SEATTLE SEAHAWKS—Placed RB Demitrius Bronson on the waived/injured list. Signed WR Deshon Foxx.

TENNESSEE TITANS—Agreed to terms with TE Tevin Westbrook and LB Dezmond Johnson. Waived RB Lache Seastrunk and LB Dontay Moch.

WASHINGTON REDSKINS—Released T Brey Cook, LB James Gayle, QB Connor Halliday, DL LaKendrick Ross and WR Tyler Rutenbeck. Signed OT Tovar Allen, QB Hutson Mason, DL Daryl Ward and LBs Houston Bates, Dasman McCullum and Alonzo Highsmith.

COLLEGE

PROVIDENCE—Announced C Paschal Chukwu will leave the men's basketball team.

UALR—Announced men's basketball G Jermaine Ruttley is transferring from Florida A&M.

Baseball

minor league

south atlantic league

Northern Division

W L Pct. GB

Hickory (Rangers) 26 10 .722 —

West Virginia (Pirates) 21 16 .568 5½

Delmarva (Orioles) 20 17 .541 6½

Hagerstown (Nationals) 18 19 .486 8½

Lakewood (Phillies) 17 19 .472 9

Kannapolis (White Sox) 17 19 .472 9

Greensboro (Marlins) 17 20 .459 9½

Southern Division

W L Pct. GB

Greenville (Red Sox) 21 16 .568 —

Charleston, S.C. (Yankees)

20 17 .541 1

Augusta (Giants) 17 19 .472 3½

Lexington (Royals) 17 20 .459 4

Rome (Braves) 16 20 .444 4½

Asheville (Rockies) 15 22 .405 6

Savannah (Mets) 14 22 .389 6½

Monday's games

Lexington 13, Greenville 11

West Virginia 3, Hickory 1

Charleston, S.C. 6, Rome 2

Hagerstown 5, Greensboro 0

Delmarva 4, Lakewood 3

Savannah 4, Augusta 3

Kannapolis 13, Asheville 10

Tuesday's games

Charleston, S.C. at Rome, 10:30 a.m.

West Virginia at Hickory, 6 p.m.

Lexington at Greenville, 7:05 p.m.

Lakewood at Delmarva, 7:05 p.m.

Kannapolis at Asheville, 7:05 p.m.

Greensboro at Hagerstown, 7:05 p.m.

Augusta at Savannah, 7:05 p.m.

Wednesday's games

Lakewood at Delmarva, 10:35 a.m.

Greensboro at Hagerstown, 10:35 a.m.

West Virginia at Hickory, 11 a.m.

Kannapolis at Asheville, 11:05 a.m.

Charleston, S.C. at Rome, 1 p.m.

Lexington at Greenville, 7:05 p.m.

Augusta at Savannah, 7:05 p.m.

Lexington 121 036 000—13 17 6

Greenville 107 000 300—11 6 1

Rodgers, Newberry (3), Strahm (7) and Vallot; Reilly, Pinales (6), Alcantara (8) and Procyshen. W—Newberry (1-1). L—Pinales (1-1). 2B—L: Esacalera-Maldonado, Vallot, Arteaga 2, Downes, Toups, O'Hearn; G: Procyshen, Miller, Devers 2. 3B—L: Hernandez. HR—L: France, Vallot; G: Chavis.

COLLEGE

SEC TOURNAMENT

At Hoover, Ala.

(All times p.m. unless noted; games on SEC Network unless noted)

TUESDAY 's games

Game 1: Mississippi vs. Alabama, 10:30 a.m.

Game 2: Missouri vs. South Carolina, after Game 1

Game 3: Kentucky vs. Auburn, 4:30

Game 4: Arkansas vs. Tennessee, after Game 3

WEDNESDAY'S GAMES

Game 5: Texas A&M vs. Game 1 winner, 10:30 a.m.

Game 6: Vanderbilt vs. Game 2 winner, after Game 5

Game 7: LSU vs. Game 3 winner, 5:30

Game 8: Florida vs. Game 4 winner, after Game 7

THURSDAY'S GAMES

Game 9: Game 5 loser vs. Game 6 loser, 10:30 a.m.

Game 10: Game 7 loser vs. Game 8 loser, after Game 9

Game 11: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 5:30

Game 12: Game 7 winner vs. Game 8 winner, after Game 11

FRIDAY, MAY 22

Game 13: Game 9 winner vs. Game 11 loser, 4

Game 14: Game 10 winner vs. Game 12 loser, after Game 13

SATURDAY, MAY 23

Game 15: Game 13 winner vs. Game 11 winner, noon

Game 16: Game 14 winner vs. Game 12 winner, after Game 15

SUNDAY, MAY 24

Game 17: Game 15 winner vs. Game 16 winner, 4:30 (ESPN2)

ACC TOURNAMENT

At Durham, N.C.

Pool Play

Pool A: Louisville, Florida St., Clemson, North Carolina-Virginia Tech winner

Pool B: Miami (Fla.), Notre Dame, N.C. State, Virginia-Georgia Tech winner

Tuesday's games

Virginia vs. Georgia Tech, 11 a.m.

North Carolina vs. Virginia Tech, 3 p.m.

Wednesday's games

Florida St. vs. Clemson, 11 a.m.

Miami (Fla.) vs. Virginia-Georgia Tech winner, 3 p.m.

Louisville vs. North Carolina-Virginia Tech winner, 7 p.m.

Thursday's games

Notre Dame vs. N.C. State, 11 a.m.

Louisville vs. Clemson, 3 p.m.

Florida St. vs. North Carolina-Virginia Tech winner, 7 p.m.

Friday, MAY 22

Notre Dame vs. Virginia-Georgia Tech winner, 11 a.m.

Clemson vs. North Carolina-Virginia Tech winner, 3 p.m.

Miami (Fla.) vs. N.C. State, 7 p.m.

Saturday, May 23

Louisville vs. Florida St., 11 a.m.

Miami (Fla.) vs. Notre Dame, 3 p.m.

N.C. State vs. Virginia-Georgia Tech winner, 7 p.m.

Sunday, May 24

Pool A winner vs. Pool B winner, TBD

ovc tournament

At Jackson, Tenn.

(Double-elimination; all times p.m.)

WEDNESDAY 's games

Game 1: Tennessee Tech vs. Jacksonville St., 4

Game 2: SIU-Edwardsville vs. Belmont, 8

Thursday's games

Game 3: Game 1 loser vs. Game 2 loser, noon

Game 4: Morehead St. vs. best seed of Games 1-2 winners, 4

Game 5: SE Missouri St. vs. worst seed of Games 1-2 winners, 8

FRIDAY, MAY 22

Game 6: Game 3 winner vs. worst seed of Games 4-5 loser, noon

Game 7: Game 6 winner vs. best seed of Games 4-5 loser, 4

Game 8: Game 4 winner vs. Game 5 winner, 8

Saturday, May 23

Game 9: Game 7 winner vs. Game 8 loser, 1

Game 10: Game 8 winner vs. Game 9 winner, 4:30

SUNDAY, MAY 24

Game 11 (if necessary): Game 10 winner vs. Game 10 loser, 1

HIGH SCHOOL

DISTRICT PAIRINGS

(All times p.m.)

39th at mason CO.

Mason Co. 14 St. Patrick 2 (5)

Tuesday's finals: Bracken Co. at Mason Co., 6

40th at clark CO.

Bourbon Co. 2 Paris 1

Clark Co. 7 Montgomery Co. 1

Tuesday's finals: Bourbon Co. at Clark Co., 6

41st at frankfort

Tuesday: Franklin Co. vs. Woodford Co., 5:30; Western Hills vs. Frankfort, 7:45

Wednesday: Tuesday's winners, 7

42nd at sayre

Henry Clay 1 Bryan Station 0

Tuesday: Scott Co. vs. Sayre, 6

Wednesday: Henry Clay vs. Tuesday winner, 6

Bryan Station 000 000 0—0 4 2

Henry Clay 000 010 x—1 5 0

Johnson, Lynch (6) and Hamilton; McGeorge and Hammonds. W—McGeorge. L—Johnson.

43rd at lexington catholic

Lexington Catholic 1 Paul Dunbar 0

Tuesday: Tates Creek vs. Lexington Christian, 6; Lafayette at Lexington Catholic, 8

Wednesday: Tuesday's winners, 6

44th at madison southern

Tuesday: Model vs. Berea, 5:30; Madison Central at Madison Southern, 8

Wednesday: Monday's winners, 5:30

45th at lincoln CO.

Tuesday: Garrard Co. at Lincoln Co., 6; Boyle Co. vs. Danville, 7:30

Tuesday: Monday's winners, 7:30

46th at west jessamine

Tuesday: Burgin at West Jessamine, 6; Mercer Co. vs. East Jessamine, 8

Wednesday: Monday's winners, 6:3054th at BUCKHORN

Perry Co. Central 3 Hazard 2

Perry Co. Cent. 000 100 2—3 2 1

Hazard 000 020 0—2 4 1

Hurt, Conley (5), Cottongame (7) and Long; Wells, Smith (7) and Ratliff. W—Cottongame. L—Smith. 2B—H: Wells, Ratliff.

Basketball

nba

playoffs

(Best-of-7; x-if necessary)

CONFERENCE FINALS

Tuesday's game

Houston at Golden State, 9 p.m.

Wednesday's game

Cleveland at Atlanta, 8:30 p.m.

Thursday's game

Houston at Golden State, 9 p.m.

Friday, May 22

Cleveland at Atlanta, 8:30 p.m.

Saturday, May 23

Golden State at Houston, 9 p.m.

Sunday, May 24

Atlanta at Cleveland, 8:30 p.m.

Monday, May 25

Golden State at Houston, 9 p.m.

Tuesday, May 26

Atlanta at Cleveland, 8:30 p.m.

Wednesday, May 27

x-Houston at Golden State, 9 p.m.

Thursday, May 28

x-Cleveland at Atlanta, 8:30 p.m.

Friday, May 29

x-Golden State at Houston, 9 p.m.

Saturday, May 30

x-Atlanta at Cleveland, 8:30 p.m.

Sunday, May 31

x-Houston at Golden State, 9 p.m.

Monday, June 1

x-Cleveland at Atlanta, 8:30 p.m.

all-rookie team

As voted by 130 sportswriters and broadcasters. 2 points for a first-team vote, 1 point for a second-team vote.

First Team

Player, Team 1st 2nd Total

Andrew Wiggins, Min 130—260

Nikola Mirotic, Chi 128 2 258

Nerlens Noel, Phi 125 2 252

Elfrid Payton, Orl 121 8 250

Jordan Clarkson, LAL 74 52 200

Second Team

Player, Team 1st 2nd Total

Marcus Smart, Bos 28 86 142

Zach LaVine, Min 22 91 135

Bojan Bogdanovic, Bklyn 7 93 107

Jusuf Nurkic, Den 3 91 97

Langston Galloway, NY 7 58 72

Other players receiving votes, with point totals (first place votes in parentheses): Rodney Hood, Utah, 54 (1); Tarik Black, L.A. Lakers, 28; K.J. McDaniels, Houston, 20; Dante Exum, Utah, 17 (3); Jabari Parker, Milwaukee, 13; Mitch McGary, Oklahoma City, 9; Aaron Gordon, Orlando, 5 (1); Spencer Dinwiddie, Detroit, 4; Jerami Grant, Philadelphia, 4; Kostas Papanikolaou, Houston, 4; T.J. Warren, Phoenix, 4; Damjan Rudez, Indiana, 3; Tyler Ennis, Milwaukee, 2; Joe Ingles, Utah, 2; JaKarr Sampson, Philadelphia, 2; James Ennis, Miami, 1; Cory Jefferson, Brooklyn, 1; Tyler Johnson, Miami, 1; Shabazz Napier, Miami, 1; Nik Stauskas, Sacramento, 1; James Young, Boston, 1.

Hockey

nhl

playoffs

(Best-of-7; x-if necessary)

CONFERENCE FINALS

Saturday's game

N.Y. Rangers 2, Tampa Bay 1

Sunday's game

Anaheim 4, Chicago 1, Anaheim leads series 1-0

Monday's game

Tampa Bay 6, N.Y. Rangers 2, series tied 1-1

Tuesday's game

Chicago at Anaheim, 9 p.m.

Wednesday's game

N.Y. Rangers at Tampa Bay, 8 p.m.

Thursday's game

Anaheim at Chicago, 8 p.m.

Friday, May 22

N.Y. Rangers at Tampa Bay, 8 p.m.

Saturday, May 23

Anaheim at Chicago, 8 p.m.

Sunday, May 24

x-Tampa Bay at N.Y. Rangers 8 p.m.

Monday, May 25

x-Chicago at Anaheim, 9 p.m.

Tuesday, May 26

x-N.Y. Rangers at Tampa Bay, 8 p.m.

Wednesday, May 27

x-Anaheim at Chicago, 8 p.m.Friday, May 29

x-Tampa Bay at N.Y. Rangers, 8 p.m.

Saturday, May 30

x-Chicago at Anaheim 8 p.m.

Golf

state

Kentucky Pro-Pro Championship

At Audubon Golf Club, Louisville

Round 1: Nine-Hole Scramble, Nine-Hole Best Ball

Round 2: Nine-Hole Chapman Alternate Shot, Nine-Hole Total Score

AFTER FIRST OF TWO ROUNDS

Blake Watts-Logan Watts 170

Colby Wollitz-Daniel Utley 172

Patrick VAdden-Grover Justice 173

Eric Collins-Otis Smith 173

Keith Ohr-John Bachman 173

Barry Bonifield-David Shearn 176

Dee Brown-Bobby Cooke 177

Brad Morrow-Robert Newberry 178

Andrew Lardner-David Huffman, Jr. 178

Nathan Wolfe-Jason Stilley 179

Greg Basham-Steve Cox 179

Horse racing

thoroughbreds

ntra poll

The Thoroughbred Poll conducted by the National Thoroughbred Racing Association (NTRA) covering racing performances through May 17. Rankings based on the votes of sports and thoroughbred racing media representatives on a 10 -9-8-7-6-5-4-3-2-1 basis with first place votes in parentheses, record, total points and previous rank (Sex: C- colt, G-gelding, H-horse, F-filly, M-mare, R-ridgling):

A - S St - 1 - 2 - 3 Pts Pv

1. Shared Belief (13) 4-G 3-2-0-0 339 1

2. American Pharoah (22) 3-C 4-4-0-0 333 3

3. California Chrome (5) 4-C 2-0-2-0 317 2

4. Main Sequence 6-G 2-1-0-0 225 4

5. Constitution (1) 4-C 1-1-0-0 180 5

6. Tonalist 4-C 1-1-0-0 161 6

7. Lea 6-H 3-1-1-1 127 7

8. Finnegans Wake 6-H 4-3-1-0 110 8

9. Moreno 5-G 3-1-1-1 105 9

10. Untapable 4-F 2-1-1-0 73 —

Other horses receiving votes: Private Zone 56, Commissioner (1) 52, Race Day 52, Twilight Eclipse 29, Secret Circle 26, Dortmund 24, Wise Dan (1) 22, Protonico 20, Bayern 19, Honor Code 16, Lovely Maria 16, Beholder 11, Mshawish 9, Palace Malice 8, Ring Weekend 7, Firing Line 5, Ben's Cat 3, Carpe Diem 3, Bal A Bali 2, Don't Tell Sophia 2, Ironicus 2, Promise Me Silver 2, Salutos Amigos 2, Wicked Strong 2, Frosted 1, Hoppertunity 1, Imperative 1, Materiality 1, Stopchargingmaria 1.ntra three-year-old poll

The Three Year -Old Thoroughred Poll, conducted by the National Thoroughbred Racing Association, covering racing performances through May 17. Rankings based on the votes of sports and thoroughbred racing media representatives on a 10-9-8-7-6-5-4-3-2- 1 basis with first place votes in parentheses, record, total points and previous rank Sex: C-colt, G-gelding, H-horse, F-filly, M-mare):

S St - 1 - 2 - 3 Pts Pvs

1. American Pharoah (43) C 4-4-0-0 430 1

2. Dortmund C 5-3-0-1 363 3

3. Frosted C 4-1-1-0 303 4

4. Firing Line C 4-1-2-0 271 2

5. Materiality C 4-3-0-0 248 5

6. Carpe Diem C 3-2-0-0 176 6

7. Lovely Maria F 4-3-1-0 93 9

8. Competitive Edge C 2-2-0-0 90 10

9. International Star C 3-3-0-0 87 8

10. Divining Rod C 4-1-1-2 64 —

Other horses receiving votes: Tale Of Verve 62, Danzig Moon 54, Madefromlucky 36, Lady Eli 17, I'm A Chatterbox 14, Keen Ice 13, Upstart 10, Kentuckian 7, Promise Me Silver 6, Mr. Z 5, Itsaknockout 4, Divisidero 3, El Kabeir 2, Stanford 2, Stellar Wind 2, Fame And Power 1, Keen Pauline 1, Mubtaahij 1.

Softball

HIGH SCHOOL

DISTRICT PAIRINGS

(All times p.m.)

39TH at bracken CO.

Bracken Co. 15 St. Patrick 0 (4)

Tuesday's finals: Mason Co. vs. Bracken Co., 6

40th at montgomery CO.

Wednesday: Clark Co. vs. Paris, 5:30; Montgomery Co. vs. Bourbon Co., 7:30

Thursday: Wednesday's winners, 6:30

41st at western hills

Tuesday: Woodford Co. vs. Frankfort, 5:30; Western Hills vs. Franklin Co., 7:30

Wednesday: Tuesday's winners, 6

42nd at henry clay

Henry Clay Bryan Station (n)

Tuesday: Scott Co. vs. Monday's winner, 6

43rd at lafayette

Lex. Catholic 11 Lex. Christian 4

Tuesday: Paul Dunbar vs. Lex. Catholic, 6; Lafayette vs. Tates Creek, 7:30

Wednesday: Tuesday's winners, 6

44th at madison southern

Tuesday: Mad. Southern vs. Mad. Central, 6; Model vs. Berea, 7:45

Wednesday: Monday's winners, 6

45th at lincoln CO.

Tuesday: Garrard Co. vs. Danville, 5:30; Boyle Co. at Lincoln Co., 7

Wednesday: Monday's winners, 5:30

46th at west jessamine

Tuesday: East Jessamine vs. Burgin, 6; Mercer Co. at West Jessamine, 7:30

Wednesday: Monday's winners, 6:30

  Comments