High School Basketball

Upcoming holiday basketball events around Kentucky

Henry Clay's Kerrigan Davis attempted a shot during the second half against Bryan Station on Tuesday night. Davis led the Blue Devils with 11 points.
Henry Clay's Kerrigan Davis attempted a shot during the second half against Bryan Station on Tuesday night. Davis led the Blue Devils with 11 points. Herald-Leader

Upcoming holiday basketball events

BOYS

ROBERTSON COUNTY ADIDAS CLASSIC

Sat.: St. Patrick girls vs. Robertson Co., 2:30; St. Francis vs. Robertson Co., 4:15; Augusta vs. Harrison Co., 6; Mason Co. vs. Paul Laurence Dunbar, 7:30.

WOODFORD COUNTY INVITATIONAL

Dec. 18: Woodford Co. vs. Garrard Co., 6; Fleming Co. vs. Lexington Christian, 7:45.

Dec. 19: Bourbon Co. vs. Lincoln Co., 6; Anderson Co. vs. Madison Southern, 7:45.

Dec. 20: Semifinals, 5:30 and 7:15.

Dec. 21: Finals 7:15.

KING OF THE BLUEGRASS

At Fairdale

Dec. 19: Ballard vs. Washington, D.C. St. John's, 4:30 p.m.; Fairdale vs. Wayne Co., 6; Taylor Co. vs. Waggener, 7:30; Owensboro vs. Bardstown, 9.

Dec. 20: Brooklyn South Shore vs. Chicago De La Salle, 4:30; Newport Central Catholic vs. Doss, 6; Bullitt East vs. Holmes, 7:30; Nashville Christ Presbyterian vs. Hopkinsville, 9.

Dec. 21: South Shore-De La Salle winner vs. Christ Presbyterian-Hoptown winner, 4:30; Fairdale-Wayne winner vs. Taylor-Waggener winner, 6; Ballard-St. John's winner vs. Bullitt East-Holmes winner, 7:30; Owenboro-Bardstown winner vs. NewCath-Doss winner, 9.

Dec. 22: Fairdale-Wayne-Taylor-Waggener winner vs. Owensboro-Bardstown-NewCath-Doss winner, 7:30; South Shore-De La Salle-Christ Presbyterian-Hoptown winner vs. Ballard-St. John's-Bullitt East-Holmes winner, 9.

Dec. 23: Finals, 7:30 p.m.

GIRLS

LADY DEFENDER CLASSIC

At Bryan Station

Sat: Ryle vs. Paul Laurence Dunbar, 1; Anderson Co. vs. Tates Creek, 2:30; Russell Co. vs. Henry Clay 4; Rockcastle Co. vs. Lafayette, 5:30; Perry Central vs. Bryan Station, 7.

TRADITIONAL BANK HOLIDAY CLASSIC

At Lexington Catholic

Dec. 19 (Bueter Gym): South Laurel vs. Covington Scott, 6:30; Anderson Co. vs. Jeffersontown, 8.

Dec. 19 (Alumni Gym): Lincoln Co. vs. Covington Holy Cross, 6:30; Grayson Co. vs. Nelson Co., 8.

Dec. 20 (Bueter Gym): Lewis Co. vs. Caverna, 10; Lexington Catholic vs. Breckinridge Co., 11:30; Sacred Heart vs. Lincoln-Holy Cross winner, 2:30; Allen Co.-Scottsville vs. Grayson-Nelson winner, 4; Clark Co. vs. Betsy Layne-South Warren winner, 7; Ashland Blazer vs. Warren Central-Newport Central Catholic winner, 8:30.

Dec. 20 (Alumni Gym): Betsy Layne vs. South Warren, 10; Warren Central vs. Newport Catholic, 11:30; Elizabethtown vs. South Laurel-Scott winner, 2:30; East Carter vs. Anderson-Jeffersontown winner, 4; Butler vs. Lewis-Caverna winner, 7; Mercy vs. LexCath-Breckinridge winner, 8:30.

Dec. 21 (Bueter and Alumni gyms): Quarterfinals, 7 and 8:30.

Dec. 22 (Bueter Gym): Semifinals, 5:15 and 7.

Dec. 23 (Bueter Gym): Finals, 3 p.m.

Related stories from Lexington Herald Leader

  Comments